شستن لباس نخی بدون آبرفت

شستن لباس نخی بدون آبرفت | چگونه از آب رفتن لباس نخی جلوگیری کنیم؟

1403/02/31

حتما تاکنون با معضل آب رفتن لباس‌های نخی بعد از شستشو مواجه شده‌اید. لباس‌هایی که بعد از شستشو آب می‌روند و کوچک می‌شوند، کابوس مشترک اغلب افراد هستند و دیدن لباس‌های موردعلاقه‌تان که کوچک و تنگ شده‌اند، اصلا خوشایند نیست.

نگران نباشید! راه‌هایی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد. با چند روش ساده می‌توانید از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کنید و لباس‌های نخی خود را همیشه خوش‌فرم و سالم نگه دارید.

در این مقاله از شرکت پاکسان، به رازهای حفظ سایز و فرم لباس‌های نخی و روش‌های شستن لباس نخی بدون آبرفت می‌پردازیم. تا انتها همراه ما باشید.

نحوه شستن لباس نخ پنبه

شستن لباس نخ پنبه

نخ پنبه به دلایل متعددی از جمله نرمی، لطافت و تهویه مناسب، از دیرباز محبوب‌ترین پارچه برای لباس بوده است. اگر این پارچه را به درستی شستشو دهید، می‌توانید سال‌ها از آن لذت ببرید. خوشبختانه، شستشوی لباس نخ پنبه کار دشواری نیست و نگهداری آسانی دارد؛ اما برای جلوگیری از آب رفتن، رنگ‌پریدگی و فرسودگی، باید نکاتی را در نظر داشته باشید.

مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام شستن لباس‌های نخی باید به آن توجه کنید، جلوگیری از آب رفتن آن‌هاست. خطر آب رفتن لباس‌های نخی در دماهای بالا بیشتر می‌شود؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم اولین بار پارچه‌های نخی را با دمای پایین (حداکثر ۴۰ درجه) بشویید و آن‌ها را مستقیماً داخل خشک‌کن قرار ندهید.

بعد از اولین شستشو، می‌توانید با درجه حرارت بالاتر نیز لباس‌ها را بشویید. با این حال، برای اکثر لباس‌ها، شستشو با درجه بالا ضروری نیست و توصیه نمی‌شود.

پارچه‌های ۱۰۰% پنبه‌ای به دلیل ظرافت و لطافتشان، نیاز به مراقبت بیشتری دارند. این نوع پارچه‌ها بیشتر از پارچه‌های نخی مخلوط در معرض آب رفتن و تغییر رنگ قرار دارند. پیشنهاد می‌شود برای شستشو این نوع پارچه، از شوینده‌هایی استفاده کنید که در دماهای پایین نیز عملکرد خوبی داشته باشند.

برای شستن لباس نخ پنبه، می‌توانید از ماشین لباسشویی استفاده کنید؛ اما بهتر است لباس‌های نخ پنبه را اولین بار به صورت جداگانه و به تنهایی در ماشین لباسشویی بشویید یا حداقل با لباس‌های رنگ‌ مشابه در ماشین لباسشویی بیندازید. لباس‌های نخی نو ممکن است رنگ پس بدهند و مطمئناً نمی‌خواهید رنگ آن‌ها روی لباس‌های دیگرتان منتقل شود.

این، محتاطانه‌ترین روش است و احتمال رنگ‌دهی را به طور کامل از بین می‌برد. با این حال اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، راهکارهایی وجود دارد که در مقاله «لباس رنگ گرفته را چطور پاک کنیم؟» مفصل به آن‌ها پرداخته‌ایم.

همچنین، برای شستن لباس رنگی نخی، آن‌ها را بر اساس رنگ، به دسته‌بندی‌های مختلف تقسیم کنید. این کار از رنگ دادن لباس‌های تیره به لباس‌های روشن و یا تغییر رنگ آن‌ها در اثر مجاورت با یکدیگر جلوگیری می‌کند.

7 مرحله شستشوی لباس‌های نخی با دست

شستشوی دستی لباس نخی

شستشوی دستی لباس‌های نخی ظرافت‌های خاص خود را دارد. با رعایت نکات ساده‌ای که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، می‌توانید از آسیب‌دیدن و افت کیفیت این لباس‌ها جلوگیری کرده و عمر مفید آن‌ها را افزایش دهید.

  1. بررسی لباس

قبل از شروع شستشو، لباس را به‌دقت بررسی کنید. اگر لکه‌ای روی آن وجود دارد، ابتدا با استفاده از لکه‌برهای مناسب آن را پاک کنید؛ به عنوان مثال، برای پاک‌ کردن لکه شاتوت از روی لباس نخی، حتماً قبل از شستشو آن را به خوبی پاک کنید.

  1. آماده‌سازی آب

یک ظرف بزرگ را با آب گرم ملایم (حدود 30 تا 40 درجه سانتی‌گراد) پر کنید. از آب بسیار سرد یا داغ استفاده نکنید؛ زیرا این کار می‌تواند باعث آب رفتن یا تغییر رنگ لباس شود.

  1. انتخاب شوینده

به دنبال شوینده‌های ملایم و مخصوص لباس‌های نخی باشید و از شوینده‌های خشن و نامناسب دوری کنید. برای این کار، می‌توانید از شوینده‌های طبیعی یا محلول‌های شستشوی مخصوص لباس‌های نخی که در بازار موجود هستند، استفاده کنید.

  1. خیس کردن لباس

لباس را به آهستگی داخل آب بیندازید؛ به طوری که آب و شوینده به تمام قسمت‌های آن نفوذ کند. همچنین از چنگ زدن یا فشار شدید خودداری کنید؛ زیرا این کار می‌تواند به بافت لباس آسیب برساند.

  1. شستشو

لباس نخی را به آرامی در آب به طرفین حرکت دهید و با حرکتی لطیف بین دستان خود بشویید. از نرم‌کننده‌ها نیز پرهیز کنید؛ زیرا می‌توانند به لطافت طبیعی لباس نخی شما آسیب برسانند.

  1. آبکشی

لباس را با آب تمیز و خنک آبکشی کنید تا تمام بقایای شوینده از آن خارج شود. به هنگام آبکشی، از چلاندن یا فشردن پارچه خودداری کنید.

لباس را در آب تمیز غوطه‌ور و آبکشی کنید. بگذارید جریان آب، تمام ذرات شوینده را از لباس خارج کند. به هنگام آبکشی، از حرکات خشن و چلاندن لباس خودداری نمایید.

  1. خشک کردن

آب اضافی لباس را با چرخاندن ملایم آن خارج کنید. سپس، با استفاده از یک حوله نرم، به آرامی پارچه را فشار دهید تا بیشترین میزان آب جذب شود. لباس را روی یک سطح صاف در سایه پهن کنید و از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید یا استفاده از خشک‌کن با حرارت بالا خودداری کنید.

شستشوی لباس‌های نخی در لباسشویی

شستن لباس نخی در لباسشویی

اگرچه شستن لباس نخی در ماشین لباسشویی آسان‌تر از شستشوی دستی است، اما ظرافت‌های خاص خود را دارد. برای شستن لباس‌های نخی در لباسشویی و جلوگیری از آبرفت آن‌ها، ابتدا تنظیمات ماشین لباسشویی را روی برنامه شستشوی ملایم با آب سرد قرار دهید.

سپس به محض اتمام چرخه شستشو، لباس‌ها را از ماشین خارج کنید. رها کردن لباس‌های خیس در ماشین برای مدت طولانی می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند.

بهترین روش برای خشک کردن لباس‌های نخی، پهن کردن آن‌ها روی بند رخت در هوای آزاد است. اگر از چوب لباسی استفاده می‌کنید، حتماً لباس‌ها را به درستی روی آن آویزان کنید تا چروک نشوند. همچنین، اگر به دلیل محدودیت زمانی مجبور به استفاده از خشک‌کن هستید، حتما به دمای آن توجه کنید. اگر می‌خواهید از آب رفتن لباس جلوگیری کنید، دمای خشک‌کن را بین 40 تا 60 درجه تنظیم کنید. دمای بالاتر، باعث آب رفتن بیشتر لباس می‌شود.

لباس نخی را چگونه بشوییم که آب نرود؟

شستشوی لباس نخ پنبه

همان‌طور که می‌دانید، شستشوی لباس‌های نخی و همچنین شستن لباس نوزاد با آب داغ، زیاد توصیه نمی‌شود. با این حال برخی افراد، به خصوص برای شستشوی حوله یا لباس زیر، ترجیح می‌دهند از آب گرم‌تر استفاده کنند؛ اما شستشوی لباس‌های نخی با آب 60 یا 90 درجه چه عواقبی دارد؟

هرچه دمای آب برای شستشوی لباس‌های نخی بالاتر باشد، احتمال آب رفتن آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. آب داغ باعث می‌شود الیاف پارچه‌ جمع شوند و در نتیجه لباس کوچک‌تر شود. همچنین با گذاشتن لباس در خشک‌کن بعد از شستشو، احتمال آب رفتن کمی بیشتر می‌شود. این موضوع در مورد شستن لباس‌ سفید و شستن لباس‌ مشکی نیز صدق می‌کند؛ زیرا آب رفتن می‌تواند باعث تغییر رنگ و لکه‌دار شدن آن‌ها شود.

در دمای 90 درجه، آب رفتن پارچه به مراتب بیشتر از دمای 60 درجه خواهد بود. بنابراین، اگر حفظ ظاهر و سایز لباس‌های نخی برایتان اهمیت دارد، بهتر است آن‌ها را با دمای پایین‌تر از 60 درجه بشویید و در ماشین لباسشویی، از برنامه شستشوی طولانی نیز استفاده نکنید.

در مورد حوله و ملحفه، کمی آب رفتن چندان مشکلی ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل، می‌توانید آن‌ها را با آب 60 درجه یا حتی بالاتر بشویید. این دما علاوه بر پاکیزگی بیشتر، به از بین رفتن باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها نیز کمک می‌کند.

نکته مهم: برای حفظ زیبایی لباس و جلوگیری از تغییر رنگ آن، می‌توانید کمی سرکه سفید به مواد شوینده اضافه کنید.

چگونه لباس نخی آب‌رفته را درست کنیم؟

لباس نخی آب رفته

لباس‌های نخی که به دلیل شستشوی نامناسب یا سایر عوامل آب رفته‌اند، همیشه قابل نجات نیستند؛ اما در مواردی می‌توان با روش‌های ساده، آن‌ها را به حالت اولیه برگرداند و از دور انداختنشان جلوگیری کرد.

در یک لگن، آب ولرم و نرم‌کننده لباس را مخلوط کنید و لباس نخی آب‌رفته را به مدت 20 تا 30 دقیقه در این محلول قرار دهید. سپس آن را آبکشی کرده و با فشار ملایم، آب اضافی‌ آن را بگیرید. در نهایت، لباس را روی بند پهن کنید تا به طور طبیعی خشک شود.

پارچه‌های جین و کتان به دلیل مقاومت بیشتر، در برابر آب رفتن تا حدی انعطاف‌پذیر هستند؛ به این معنی که اگرچه ممکن است بعد از شستشو کمی تنگ‌تر شوند، اما با پوشیدن مکرر به حالت اولیه خود باز می‌گردند.

با این حال اگر می‌خواهید این فرآیند را تسریع کنید، می‌توانید لباس جین یا کتان آب‌رفته را به مدت 10 تا 20 دقیقه در آب گرم (نه داغ) خیس کنید. سپس آن را آبکشی کرده و اجازه دهید به طور طبیعی خشک شود.

نحوه شستن پارچه نخی قبل از دوخت

شستن پارچه نخی قبل از دوخت

شستشوی صحیح پارچه قبل از شروع خیاطی، از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از پارچه‌ها، به خصوص پارچه‌های نخی، پس از شستشو کمی کوچک می‌شوند. اگر ابتدا پارچه را بدوزید و سپس آن را بشویید، ممکن است لباس نهایی دو سایز کوچک‌تر از اندازه‌ای باشد که برای آن برنامه‌ریزی کرده بودید. شستن پارچه قبل از شروع کار، به شما کمک می‌کند تا از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کنید.

قبل از شستشو، به این موضوع توجه کنید که پس از اتمام خیاطی، قصد دارید چه روشی را برای شستشوی لباس خود به کار ببرید؛ برای مثال، اگر می‌خواهید لباس ابریشمی خود را پس از دوخت، خشک‌شویی کنید، باید قبل از شروع کار نیز آن را به همین روش شستشو دهید. همچنین، برچسب شستشوی روی پارچه را به دقت مطالعه کنید و دستورالعمل‌های شستشو و دمای مناسب آب را از روی آن یادداشت کنید.

پارچه‌های پنبه‌ای و نخی و همچنین پارچه‌های نازک و ظریف مانند حریر، ژرژت و ساتن، به مراقبت بیشتری در هنگام شستشو نیاز دارند. این نوع پارچه‌ها را باید با دست یا در ماشین لباسشویی با تنظیمات مخصوص شستشوی ملایم بشویید. از شستشوی آن‌ها با آب داغ یا استفاده از شوینده‌های قوی خودداری کنید؛ زیرا این کار می‌تواند به الیاف پارچه آسیب رسانده و باعث پارگی آن شود.

پارچه‌های ابریشمی نیز به دلیل ظرافت و لطافت، به مراقبت ویژه‌ای در هنگام شستشو نیاز دارند. بهتر است این نوع پارچه‌ها را به‌جای شستشو با ماشین لباسشویی، با دست و با استفاده از شوینده‌های ملایم شستشو دهید. همچنین، از خیساندن طولانی مدت پارچه ابریشمی در آب خودداری کنید.

به طور کلی، شستن پارچه قبل از دوخت، به شما کمک می‌کند تا بافت واقعی آن را به‌خوبی ببینید.

پارچه نخی چند ساعت در آب بماند؟

خیس خوردن پارچه نخی

قبل از هر اقدامی، باید میزان آبرفت پارچه خود را بدانید. این اطلاعات را می‌توانید از طریق جستجوی اینترنتی نام پارچه و یا از فروشنده محل خرید پارچه به دست آورید. به طور کلی، پارچه‌های نخی ایرانی حدود 10 درصد و پارچه‌های نخی خارجی بین 5 تا 7 درصد آبرفت دارند.

همچنین، مدت زمان خیساندن پارچه نخی قبل از دوخت به نوع پارچه و میزان آبرفت آن بستگی دارد. مجموعا، برای پارچه‌های نخی با آبرفت متوسط (5 تا 7 درصد)، خیساندن به مدت 2 ساعت کافی است؛ اما برای پارچه‌های نخی با آبرفت بالا (10 درصد یا بیشتر)، ممکن است به 3 تا 4 ساعت خیساندن نیاز باشد.

کلام آخر

با خواندن این مقاله، همه‌ چیز را در مورد شستشوی لباس‌های نخی و جلوگیری از آبرفت آن‌ها یاد گرفته‌اید. از دمای مناسب شستشو گرفته تا نحوه جلوگیری از آب رفتن و چگونگی خشک‌کردن آن‌ها، نکات کاربردی و مفیدی را در اختیار شما قرار دادیم تا برای شستن لباس نخی بدون آبرفت، از آن‌ها استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که جنس پارچه هر لباس، دستورالعمل شستشوی مخصوص به خود را دارد؛ بنابراین قبل از شستشوی هر لباس، حتماً به برچسب آن توجه کنید.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های عالی برای تمیز کردن حمام و دستشویی + ترفند برق انداختن سنگ توالت
در این مقاله به برخی از روش‌های تمیز کردن حمام و دستشویی، برق انداختن سنگ توالت، معرفی بهترین جرمگیر و همچنین ترفندهای پاکسازی عمیق این فضاها اشاره می‌کنیم.
مشاهده
مراحل تمیز کردن سینک ظرفشویی آشپزخانه + ترفند برق انداختن آن
برق انداختن و تمیز کردن سینک ظرفشویی کار سختی نیست و تنها با چند ماده اولیه و ساده همراه با صرف زمان کوتاهی می‌توانید آن را به درخشش اول خود بازگردانید.
مشاهده
شستن لباس نخی بدون آبرفت | چگونه از آب رفتن لباس نخی جلوگیری کنیم؟
در این مقاله از شرکت پاکسان، به رازهای حفظ سایز و فرم لباس‌های نخی و روش‌های شستن لباس نخی بدون آبرفت می‌پردازیم.
مشاهده
چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟
لکه‌های قهوه‌ای باقی مانده چای روی فنجان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. در این مقاله راهکارهای پاک کردن لکه چای و قهوه روی لیوان را بررسی کرده‌ایم.
مشاهده
4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده
6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده