روش صحیح شستن لباس در 18 گام

روش صحیح شستن لباس در 18 گام + 9 نکته برای نگهداری از لباس

1399/10/06

فهرست مطالب

روش صحیح شستن لباس ها را بشناسید!

کنار گذاشتن لباس های مورد علاقه، اتفاق غم انگیزی است که دیر یا زود رخ داده و باید با آن ها خداحافظی کنیم. چه بهتر می شود اگر که این روز دیرتر از حد معمول برسد. خبر خوب این است که با نگهداری دقیق و مراقبت از لباس ها می توان طول عمر آن ها را دو چندان نموده و برای مدت زمان طولانی تری از آن ها استفاده کنیم. شناخت نحوه صحیح شستن لباس و آشنایی با اشتباهات رایج در این راه به ما کمک می کند تا با دقت بیشتری از لباس های خود نگهداری نماییم.

9 نکته برای نگهداری از لباس

در ادامه این مطلب، 9 نکته آورده شده است که رعایت آن ها به طولانی تر شدن طول عمر لباس ها منجر شده و به سالم نگهداشتن آن ها برای استفاده در مدت زمان بیشتری کمک می کند. با ما همراه باشید.

9 نکته برای نگهداری از لباس

 1. لباس ها را کمتر بشویید.

هر چه لباس های شما کمتر در معرض تماس با مواد شوینده قرار بگیرند، طول عمر بیشتری خواهند داشت. این نکته اصلی ترین دلیل برای توصیه ما به شستن لباس ها با دست می باشد؛ چرا که ماشین لباسشویی لباس ها را چندین بار شست و شو داده و آن ها را برای مدت زمانی نه چندان کوتاه در تماس مستقیم با انواع شوینده ها قرار می دهد. این در حالی است که شستن دستی لباس ها با سرعت بیشتری انجام شده و با یک بار شستن صحیح و اصولی، شما را به مقصود خود می رساند.

 1. از شوینده های ملایم استفاده کنید.

شوینده ها با اهداف متنوع و جهت استفاده در موارد کاربرد مختلف تولید می شوند. پیش از هر کاری شما باید شوینده مناسب برای لباس خود را پیدا کنید؛ در غیر این صورت ممکن است قدرت ماده شوینده شما بیشتر از حد لازم بوده و باعث آسیب دیدن لباس شما شود. علاوه بر این، توجه داشته باشید که استفاده از مواد شوینده به میزان زیاد می تواند منجر به سخت تر شدن آبکشی لباس ها شده و حتی در بافت آن ها باقی بماند. با چندین بار تکرار این اتفاق، بافت لباس شما سریع تر از حد معمول پوسیده خواهد شد. پودر دستی کیمیا یکی از انواع شوینده های ملایم است که به کمک آن می توانید انواع لباس ها را با خیال راحت بشویید.

پودر دستی کیمیا، شوینده ملایم برای شستن لباس

 1. لباس ها را با آب سرد بشویید.

همیشه پیش از شستن لباس های خود به برچسب یا لیبل نصب شده روی آن توجه نمایید. مهم ترین نکات در رابطه با نحوه صحیح شستن و نگهداری از هر لباس، از قبیل بیشترین دمای شستشو و … روی این لیبل درج شده است. با این حال تا حد امکان سعی کنید لباس های خود را با آب سرد بشویید تا از چروکیدگی و رنگ رفتگی آن ها جلوگیری نمایید.


پیشنهاد به مطالعه بیشتر: معنی علائم روی لیبل لباس


 1. لباس ها را دسته بندی کنید.

پیش از شستن لباس ها، آن ها را بر اساس رنگ و نوع بافت از یکدیگر تفکیک کنید. این کار به شما کمک می کند تا لباس های لطیف و نرم تر با لباس های ضخیم و زبر در تماس نبوده و آسیب نبینند. علاوه بر این، شوینده مناسب برای شستن هر یک از این لباس ها با دیگری متفاوت بوده و تفکیک آن ها به انتخاب پودر لباسشویی مناسب نیز کمک می کند.

 1. لباس ها را در هوای آزاد قرار دهید.

زمانی که لباس های شما در معرض هوای آزاد قرار می گیرند، جریان هوا به خوبی از آن عبور نموده و مانع از باقی ماندن نم رطوبت در بافت لباس می شود. باقی ماندن رطوبت در بافت لباس یکی از اصلی ترین دلایل پوسیده شدن آن ها به شمار می رود. علاوه بر این، تابش مستقیم نور آفتاب باکتری های احتمالی موجود روی لباس را به طور کامل از بین برده و خاصیت آنتی باکتریال دارد.

 1. لباس ها را روی رخت آویز خشک کنید.

استفاده از رخت آویز، راه حل جایگزین برای قرار دادن البسه در هوای آزاد می باشد. در صورتی که امکان قرار دادن لباس ها در هوای آزاد برای شما وجود ندارد، از یک رخت آویز استفاده نمایید. با این کار، لباس های شما با فاصله بیشتری نسبت به یکدیگر آویزان شده و امکان عبور هوا از میان آن ها وجود دارد.

 1. لباس های بافت دار را از رطوبت دور کنید.

محیط های خشک بهترین فضا برای نگهداری از لباس های بافت دار هستند. این دسته از لباس ها به راحتی تغییر شکل و حالت داده و به اصطلاح بافت آن ها کش می آید. به همین علت توصیه می شود که آن ها را از رطوبت دور نگاه داشته و در محیط های خشک قرار دهید. همچنین تا زدن این لباس ها را با آویزان کردن آن ها جایگزین نمایید تا فرم اصلی خود را برای مدت زمان طولانی تری حفظ کنند. با این حال اگر به هر دلیلی مجبور هستید که آن ها را آویزان کنید، بهتر است این کار را پس از پشت و رو نمودن لباس انجام دهید.

جدا کردن لباس های بافت دار در زمان شستشو

 1. لباس ها را رفو کنید.

به جای دور انداختن و کنار گذاشتن لباس ها، آن ها را رفو کنید. در صورتی که این کار با سلیقه و دقیق انجام شود، می تواند حتی جلوه زیبایی به لباس شما ببخشد. از این کار در ژاپن به عنوان یک هنر یاد می شود.

 1. خشکشویی های خوب را بشناسید.

ممکن است به هر دلیلی خودتان شرایط شستن صحیح لباس را نداشته و قصد داشته باشید که این کار را به یکی از خشکشویی های اطراف واگذار نمایید. پیش از هر اقدامی باید از کیفیت کار خشکشویی اطمینان حاصل فرمایید. در غیر این صورت ممکن است لباس شما آسیب دیده و پس از چند بار شست و شو از بین برود.

روش صحیح شستن لباس

تا این جا نکاتی برای نگهداری از لباس ها ذکر کرده ایم. همان طور که می دانید، نحوه شستشوی لباس ها نیز تا حد زیادی در طول عمر و حفظ ظاهر سالم و زیبای آن ها تاثیرگذار می باشد. از این رو آشنایی با روش صحیح شستن لباس نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

آموزش شستن لباس با ماشین لباسشویی در 18 گام

نحوه شستن لباس در ماشین لباسشویی در 18 مرحله به شرح زیر انجام می شود:

مرحله 1: جدا کردن لباس ها

لباس های سفید را از لباس های رنگی جدا کنید تا از تغییر رنگ احتمالی آن ها جلوگیری شود. همچنین لباس های هر دسته را مجدد بر اساس جنس به دو دسته لباس های سنگین، شامل لباس های پشمی و پنبه ای، و لباس های سبک، شامل لباس های پلی استر و ابریشم، تقسیم کنید. توجه داشته باشید که لباس های با بافت بسیار ظریف را بهتر است با دست بشویید.

مرحله 2: چک کردن برچسب لباس

پیش تر هم به اهمیت بررسی اطلاعات درج شده روی برچسب لباس ها اشاره نموده ایم. اطلاعات مهمی در این برچسب ها درج می شود که به شما کمک می کنند تا بتوانید به نحوی بهتر به شستن لباس های خود بپردازید. مواردی از قبیل نکات مهم برای نگهداری از لباس، شستشوی جداگانه، شستن دستی لباس و … از جمله این اطلاعات مهم هستند.

مرحله 3: تعیین دمای آب لباسشویی

برای انتخاب دمای مناسب آب لباسشویی تنها کافی است به برچسب روی لباس توجه نمایید. یکی دیگر از اطلاعات مهم درج شده روی این برچسب ها، دمای مناسب آب در دو چرخه شست و شو و آبکشی می باشد.

مرحله 4: انتخاب اندازه بار

ماشین های لباسشویی امکان تنظیم نوع شست و شو بر اساس میزان بار و لباس ها را فراهم نموده اند. اگر حجم لباس های شما حدودا 1/4 از فضای ماشین را اشغال کرده است، آن را روی حالت ضعیف تنظیم نمایید. در صورتی که 2/4 از آن پر شده، از تنظیمات متوسط و برای 3/4 از ظرفیت اصلی ماشین، از تنظیمات بزرگ استفاده نمایید.

مرحله 5: انتخاب نوع لباس

یکی از امکاناتی که در برخی از ماشین های لباسشویی به چشم می خورد، این است که امکان تنظیم شست و شو برای لباس های سفید و رنگی فراهم شده است. همچنین با تنظیم نوع شست و شو بر اساس سبک یا سنگین بودن لباس ها، می توانید روند این فرایند را به طور کامل کنترل نمایید.

مرحله 6: شروع کار ماشین لباسشویی

پس از تکمیل تنظیمات، ماشین لباسشویی را روشن نمایید. صبر کنید تا آبکشی لباس ها آغاز شده و حدودا به 1/4 برسد، سپس آن را متوقف نمایید.

مرحله 7: اضافه کردن شوینده به ماشین لباسشویی

درب مخزن مخصوص مواد شوینده را باز نموده و بر اساس حجم لباس ها و میزان کثیف بودن آن ها، مقدار مشخصی از مواد شوینده را در آن بریزید. برای تعیین این مقدار می توانید از جدول درج شده روی بسته بندی محصولات استفاده نمایید. حدودا 10 ثانیه صبر کنید تا ماشین لباسشویی کار کرده و مواد شوینده با آب مخلوط شوند.

مرحله 8: اضافه کردن لباس ها به ماشین لباسشویی

درب ماشین لباسشویی را باز کرده و لباس ها را به آرامی داخل آن قرار دهید. توجه داشته باشید که بیشتر از 3/4 ظرفیت ماشین لباسشویی نباید پر شده باشد. در غیر این صورت، لباس ها به یکدیگر پیچیده و سرعت حرکت آن ها کاهش خواهد یافت.

مرحله 9: اضافه کردن نرم کننده

استفاده از نرم کننده در فرایند شستن لباس ها دلخواه بوده و می تواند انجام نشود. با این حال استفاده از این ماده به نرم شدن لباس ها کمک نموده و رایحه ای دلپذیر به آن ها می بخشد. توجه داشته باشید که از نرم کننده ها در برخی از موارد نباید استفاده نمایید؛ دستمال ها، لباس ورزشکاران، لباس های آتش نشانی و لباس های دوخته شده از میکرو فایبرها از جمله این موارد هستند.

آموزش شستن لباس با ماشین لباسشویی در 18 گام

مرحله 10: انتخاب دمای خشک کن

دمای خشک کن باید بر اساس بافت البسه تعیین شود. به عنوان مثال، لباس های پنبه ای به حرارت بالاتری برای خشک شدن نیاز دارند؛ این در حالی است که پلی استر باید در دمای متوسط و لباس های ظریف در دمای پایین خشک شوند. رعایت این نکته به شما کمک می کند تا حتی پس از چندین بار شست و شو نیز، لباس هایی به زیبایی و تمیزی روز اول داشته باشید.

مرحله 11: انتخاب زمان خشک کردن

تعیین زمان خشک کردن لباس ها نیز درست همانند دمای آن می باشد. تنها کافی است که زمان خشک کردن لباس های خود را بر اساس بافت و اطلاعات درج شده در برچسب لباس ها تنظیم نمایید.

مرحله 12: تمیز کردن فتیله

شاید این مرحله در ظاهر کم اهمیت به نظر برسد، اما در عمل بسیار حائز اهمیت می باشد. فتیله معمولا داخل ماشین خشک کن و کنار درب آن قرار دارد. این وسیله به شما کمک می کند تا کرک های لباس های خشک شده را جمع آوری نمایید.

مرحله 13: اضافه کردن لباس ها به خشک کن

لباس های شسته شده و خیس را به آرامی در خشک کن قرار دهید. توجه داشته باشید که لباس ها به یکدیگر گیر نکرده و در هم نپیچیده باشند. در غیر این صورت، ممکن است به خوبی خشک نشوند.

مرحله 14: اضافه کردن برگه خشک کن

عملکرد برگه خشک کن درست همانند نرم کننده در زمان شستن لباس بوده و به دلخواه شما می تواند انجام شده و یا از مراحل انجام کار حذف شود. این برگه ها از چسبیدن لاس ها جلوگیری نموده و رایحه ای دلپذیر به آن ها می بخشد. در صورتی که در زمان شست و شو از نرم کننده استفاده نموده اید، دیگر نیازی به استفاده از برگه خشک کن نخواهید داشت.

مرحله 15: راه اندازی خشک کن

پس از تکمیل تمام این تنظیمات، نوبت به روشن کردن خشک کن می رسد. درب ماشین را بسته و آن را روشن نمایید.

مرحله 16: خارج کردن لباس ها از ماشین

برخی از لباس ها سریع تر خشک شده و باید زودتر از دیگر لباس ها از ماشین بیرون آورده شوند. لباس های خشک شده را خارج کرده و بقیه را مجدد در خشک کن قرار دهید تا کاملا خشک شوند. توجه داشته باشید لباس هایی که به سرعت چروک می شوند را می توانید زمانی که کمی مرطوب و نمناک هستند از ماشین خارج نموده و آویزان کنید تا ظاهری مرتب تر داشته باشند.

مرحله 17: اتو کردن لباس ها

اتو کردن لباس ها رایج ترین راه حل برای از بین بردن چین و چروک های ایجاد شده در زمان شست و شو می باشد. اتو کردن علاوه بر باز کردن چروک ها و ایجاد ظاهری صاف و مرتب، به ضدعفونی نمودن لباس ها نیز کمک می کند. اتو را روشن نموده و به صورت عمودی روی میز اتو قرار دهید. دمای اتو را تنظیم نموده و صبر کنید تا داغ شود. لباس ها را روی میز اتو قرار داده و به آرامی اتو کنید.

مرحله 18: آویزان و تا کردن لباس ها

به محض این که کار خشک کردن لباس های شما به اتمام رسید، آن ها را مرتب تا نموده و در جای خود قرار دهید تا از چروک شدن آن ها جلوگیری نمایید.

تکنیک ها و اصول مهم شستن لباس در لباسشویی

باز هم تاکید می کنیم که اولین نکته برای شستن لباس ها، توجه به لیبل آن است. مواردی از قبیل حداکثر دمای مناسب، نحوه شست و شو و … در این برچسب درج می شود. همچنین فراموش نکنید که لباس های خود را پیش از شست و شو دسته بندی نمایید.

برای شستن لباس ها با ماشین لباسشویی باید دمای مناسب و نوع چرخه شست و شو را تعیین نمایید. این تنظیمات بسته به نوع ماشین لباسشویی و لباس های شما متغیر خواهد بود. با این حال قاعده ای کلی برای این کار وجود دارد:

 • لباس های سفید و رنگ روشن که خیلی کثیف هستند را ترجیحا با آب گرم بشویید؛ این کار به از بین رفتن لکه ها کمک می نماید.
 • از آب سرد برای شستن لباس های تیره استفاده کنید تا رنگ آن ها برای مدت بیشتری ثابت باقی بماند.

ماشین های لباسشویی بر اساس وزن لباس ها دسته بندی می شوند. هنگام خرید ماشین لباسشویی باید به میزان و نوع استفاده خود توجه نمایید تا وسیله ای مناسب کاربرد خود خریداری نمایید. با این حال اگر لباس های شما کمتر از ظرفیت ماشین لباسشویی باشد، بسته به حجم فضای پر شده باید یکی از سه حالت کوچک، متوسط یا بزرگ را برای تعیین نوع فرایند شست و شو انتخاب نمایید.

همان طور که می دانید، لباس های سفید و یا با رنگ های روشن در مقایسه با سایر البسه از حساسیت بیشتری برخوردار هستند. به همین علت توصیه می شود پیش از شستن، آن ها را پشت و رو کنید و به همین صورت برای خشک شدن در هوای آزاد قرار دهید. همچنین بسته به نوع لباس و بافت آن می توانید نسبت به شستن آن ها با دست و یا با ماشین لباسشویی تصمیم گیری نمایید. تعویض روزانه لباس ها نیز از کثیف شدن بیش از حد آن ها جلوگیری نموده و تعداد دفعات شست و شو را کاهش می دهد.

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که برای شستن لباس ها با ماشین لباسشویی بهتر است از آب گرم و مقدار زیادی مواد شوینده استفاده نمایید. این در حالی است که تمیز شدن اصولی لباس ها نیازمند استفاده از میزان مشخصی پودر لباسشویی می باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، استفاده از مواد شوینده بیشتر از حد نرمال، می تواند باعث کثیف تر شدن آن بشود! این کار کف بیشتری در زمان شست و شو تولید می کند که می تواند مانع از خروج آلودگی ها و باکتری ها از بافت لباس شود.

برای شستن لباس ها با ماشین لباسشویی به خط نرمال رسم شده در مخزن مواد شوینده توجه نمایید. استفاده از مواد شوینده به اندازه بیشتر یا کمتر از این اندازه، می تواند مانع از تمیز شدن کامل لباس شده و حتی به آن آسیب بزند.

شستن لباس مشکی در ماشین لباسشویی

لباس های تیره ومشکی بهتر است به تنهایی و جدا از سایر لباس های رنگی شسته شوند. این کار از کمرنگ شدن و یا به اصطلاح بور شدن آن ها جلوگیری می نماید. همچنین استفاده از شوینده مخصوص لباس های مشکی و تیره تاثیر به سزایی در طولانی تر شدن طول عمر لباس ها خواهد داشت.

آموزش شستن دستی لباس

برای شستن لباس ها با دست مراحلی وجود دارد که پیروی از آن ها در دستیابی سریع تر به بهترین نتیجه کمک می کند. در ابتدا یک تشت آب برای در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که دمای آب نباید بیشتر از دمای درج شده روی لیبل لباس باشد. توصیه ما به شما، استفاده از آب سرد برای شستن اغلب لباس ها می باشد. آب گرم می تواند لباس ها را چروکیده کرده و حتی به بافت آن آسیب بزند.

پس از آماده شدن تشت آب، مقدار مناسبی از شوینده مورد نظر خود به آن اضافه کنید تا مخلوطی از آب و کف آماده شود. پودر دستی برف شوینده ای مناسب و با رایحه ای دلپذیر است که بدون ایجاد کوچکترین آسیب، آلودگی های روی لباس ها را به خوبی از بین می برد.

پودر دستی سوپر برف برای شستن دستی لباس ها

حال نوبت به قرار دادن لباس ها در آب و کف می رسد. لباس را برای چند دقیقه در این تشت قرار دهید تا مواد شوینده به بافت آن وارد شود. پس از گذشت مدت زمان لازم، لباس را به آرامی روی هم کشیده و با ملایمت بشویید.

پس از شستشوی تمام بخش های لباس، آن را آبکشی نمایید. این کار نیز باید با ملایمت و به آرامی انجام شود. در این مرحله نیز استفاده از آب سرد به جای آب گرم توصیه می شود.

خشک کردن لباس های شسته شده با دست

برای خارج کردن آب از بافت لباس، آن را به آرامی فشار دهید. سپس یک حوله تمیز و خشک بردارید و لباس شسته شده را روی آن قرار دهید. حال با لوله کردن و فشردن حوله و لباس، رطوبت اضافی از بافت لباس خارج شده و جذب حوله می شود. پس از جدا کردن لباس از حوله، آن را در هوای آزاد قرار دهید تا به طور کامل خشک شود.

توجه داشته باشید که حتما پیش از شستن لباس ها، از ثبات رنگ آن ها مطمئن شوید. برای این کار تنها کافی است که یک تشت آب حاوی مقدار کمی مواد شوینده آماده نموده و لباس مورد نظر خود را در آن قرار دهید. پس از گذشت چند دقیقه، آب تشت را چک کنید. در صورتی که رنگی شده باشد باید حتما این لباس را به تنهایی بشویید، در غیر این صورت محدودیتی برای شستن آن همراه با سایر لباس ها وجود ندارد.

همچنین در صورتی که روی لباس شما لکه ای ایجاد شده است، پیش از شستن آن از لکه بر اکسیژنه سپید استفاده نمایید و پس از پاک کردن لکه، نسبت به شستشوی آن اقدام نمایید.

شستن لباس با شامپو

شامپوها اغلب کف زیادی ایجاد می کنند، به همین علت استفاده از آن ها برای شستن لباس توصیه نمی شود. کف زیاد ناشی از شامپو عملکردی مشابه با استفاده از پودر دستی برای ماشین لباسشویی خواهد داشت؛ ممکن است به خوبی از بافت لباس خارج نشده و باعث پوسیده شدن آن شود. همچنین آبکشی لباس نیز سخت تر شده و انجام آن نیاز به صرف زمان بیشتری خواهد داشت.

شرکت پاکسان در تلاش است تا با تولید انواع شوینده های مخصوص ماشین های لباسشویی و یا شستشوی دستی لباس ها، با کیفیت بالا و قیمت مناسب، رضایت مصرف کنندگان را جلب نماید.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های عالی برای تمیز کردن حمام و دستشویی + ترفند برق انداختن سنگ توالت
در این مقاله به برخی از روش‌های تمیز کردن حمام و دستشویی، برق انداختن سنگ توالت، معرفی بهترین جرمگیر و همچنین ترفندهای پاکسازی عمیق این فضاها اشاره می‌کنیم.
مشاهده
مراحل تمیز کردن سینک ظرفشویی آشپزخانه + ترفند برق انداختن آن
برق انداختن و تمیز کردن سینک ظرفشویی کار سختی نیست و تنها با چند ماده اولیه و ساده همراه با صرف زمان کوتاهی می‌توانید آن را به درخشش اول خود بازگردانید.
مشاهده
شستن لباس نخی بدون آبرفت | چگونه از آب رفتن لباس نخی جلوگیری کنیم؟
در این مقاله از شرکت پاکسان، به رازهای حفظ سایز و فرم لباس‌های نخی و روش‌های شستن لباس نخی بدون آبرفت می‌پردازیم.
مشاهده
چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟
لکه‌های قهوه‌ای باقی مانده چای روی فنجان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. در این مقاله راهکارهای پاک کردن لکه چای و قهوه روی لیوان را بررسی کرده‌ایم.
مشاهده
4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده
6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده