پاک کردن لکه شاتوت

راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت

1403/01/20

شاتوت، نمادی از تابستان و شادی‌های بی‌دغدغه کودکی است. گویی با رسیدن فصل گرما، این میوه جادویی، رنگ ارغوانی را به دنیای خاکستری می‌پاشد و خاطرات شیرین و رنگارنگی را رقم می‌زند.

توت‌ طعم بهشتی دارد و مزه توت‌های رسیده و آبدار در ذهن، تداعی‌کننده لحظات شاد و پرنشاط است. این میوه خوشمزه می‌تواند لکه‌های وحشتناک و سرسختی را هم به جا بگذارد؛ اما نگران نباشید! ما اجازه نمی‌دهیم این لکه‌ها حال شما و لباس‌های تابستانی مورد علاقه‌تان را خراب کنند.

فرقی نمی‌کند لکه از شاه توت، تمشک، توت فرنگی یا هر نوع توت دیگری باشد، قانون اصلی این است که هر چه سریع‌تر به لکه رسیدگی کنید، پاک کردن آن آسان‌تر خواهد بود. برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در ادامه این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد. تا انتها همراه ما باشید.

پاک کردن لکه شاتوت از لباس

پاک کردن لکه شاتوت از لباس

لکه‌ها، از جمله دغدغه‌های همیشگی ما در نظافت منزل و لباس‌ها هستند. شاتوت، میوه‌ای خوشمزه و پرطرفدار است که در فصل تابستان به وفور یافت می‌شود؛ اما پاک کردن لکه‌های آن از روی لباس، دست و فرش سخت و دشوار بوده و به دلیل نفوذ سریع به عمق الیاف، درست همانند تمیز کردن لکه‌ جوهر و تمیز کردن لکه خون می‌تواند دردسرساز باشد.

روش‌های متعددی برای از بین بردن و پاک کردن لکه شاه توت از لباس وجود دارد:

روش اول: آبلیمو یا سرکه

لکه‌های شاتوت، گیاهی هستند و می‌توانید به راحتی با اسیدهایی مثل آبلیمو یا سرکه آن‌ها را از بین ببرید. برای این کار کافی است از مراحل زیر پیروی کنید:

 • قبل از شستشو، لکه شاتوت را با آبلیمو یا سرکه رقیق شده خیس کنید و اجازه دهید 5 دقیقه بماند. اگر در رستوران هستید، می‌توانید یک تکه لیمو بخواهید و بلافاصله نسبت به پاکسازی اولیه اقدام نمایید. برای تمیزی بیشتر، لکه را با یک برس کوچک یا مسواک به آرامی پاک کنید.
 • بعد از 5 دقیقه، لکه را با آب بشویید تا اسید به لباس آسیب نرساند. در بیشتر موارد، این ‌پاکسازی اولیه لکه را نرم می‌کند و به راحتی در شستشو پاک می‌شود.
 • قسمت لکه‌دار را به شوینده دلخواهتان آغشته کنید. سپس لباس را به صورت دستی یا در ماشین لباسشویی با شوینده دلخواهتان بشویید. اگر لباس قابل شستشو نیست، آن را به خشکشویی ببرید.

روش دوم: پاک‌کننده‌های لکه آنزیمی

اگر آبلیمو یا سرکه نتوانست لکه را از بین ببرد، مرحله بعدی استفاده از پاک‌کننده لکه آنزیمی است. آنزیم‌ها مثل اسید آمینه‌های طبیعی عمل می‌کنند، لکه‌ها را از بین می‌برند و در پاک کردن لکه شاتوت نیز موثر هستند.

هر آنزیمی برای یک نوع لکه خاص مناسب است. برای لکه‌های گیاهی مثل لکه شاه توت، باید از پاک‌کننده‌ای استفاده کنید که آنزیم پکتیناز دارد. این آنزیم، پکتین که ماده‌ای در توت و میوه‌ها است را تجزیه می‌کند و لکه را پاک می‌کند.

برای استفاده از این روش، طبق مراحل زیر اقدام نمایید:

 • پس از شستشوی آبلیمو یا سرکه از روی لباس، یک پاک‌کننده آنزیمی را روی محل لکه اسپری کنید.
 • 15 دقیقه صبر کنید تا آنزیم‌ها اثر کنند.
 • لباس را به صورت معمول در ماشین لباسشویی بشویید. برای شستن لباس‌های رنگی از آب سرد و برای شستن لباس‌های سفید از آب گرم استفاده کنید. از بررسی برچسب شستشوی لباس غافل نشوید. اگر این برچسب شستن لباس در خشکشویی را توصیه می‌کند، آن را به خشکشویی ببرید.

روش سوم: پاک کردن لکه شاتوت با سفیدکننده اکسیژنه

در صورتی که هیچ یک از دو روش بالا موثر نبود، می‌توانید از سفیدکننده اکسیژنه مانند 3 درصد هیدروژن پراکسید یا سفید کننده کلر استفاده کنید. متخصصان می‌گویند هیدروژن پراکسید و سفیدکننده‌های اکسیژنه مانند OxiClean و Clorox 2 برای اکثر رنگ‌ها بی‌خطر هستند.

این در حالی است که سفیدکننده کلر قدرت لکه‌بری قوی‌تری دارد، بنابراین برای شستن لباس‌های سفید و پاک کردن لکه از آن‌ها بهتر است. از آنجایی که هر دو می‌توانند باعث رنگ‌بری شوند، قبل از استفاده، آن‌ها را در گوشه‌ای از لباس تست کنید.

پودر لکه‌بر اکسیژنه سپید انتخاب دیگری است که پیش روی شما قرار دارد. این محصول قدرت لکه‌بری منحصربه‌فردی دارد که پاک کردن هر نوع لکه‌ای از روی سطوح مختلف را به راحتی امکان‌پذیر کرده است.

همچنین برای جلوگیری از آسیب به الیاف، اجازه ندهید قبل از شستشو با آب، هیچ یک از این محصولات سفیدکننده بیش از یک دقیقه روی لباس باقی بمانند. اگر می‌خواهید لباس را در ماشین لباسشویی و همراه با سفیدکننده بشویید، این ماده را از طریق محفظه مخصوص اضافه کنید و به هیچ عنوان مستقیم روی لباس‌ها نریزید.

از بین بردن لکه شاتوت روی لباس رنگی

اگر لکه شاتوت روی لباستان افتاده و در حال حاضر به مواد شوینده دسترسی ندارید، نگران نباشید! با کمی سرعت عمل و یک دستمال تمیز می‌توانید از ماندگاری لکه جلوگیری و به پاک کردن آن کمک کنید.

اولین قدم، اقدام سریع است. هرچه سریع‌تر به لکه رسیدگی کنید، شانس پاک شدن آن بیشتر خواهد بود. یک دستمال تمیز را مرطوب کنید و به آرامی روی لکه بکشید. دقت کنید که لکه در قسمت‌های دیگر لباس پخش نشود.

هدف از این کار، جلوگیری از نفوذ بیشتر لکه به عمق پارچه است. با این کار، زمان می‌خرید تا در اولین فرصت، به طور کامل لکه را از بین ببرید. به یاد داشته باشید که سرعت عمل در برابر لکه‌ها، کلید نجات لباس‌هایتان است.

تمیز کردن لکه توت روی لباس

لکه توت روی لباس

برای پاک کردن لکه توت از روی لباس، می‌توانید مراحل زیر را به‌ترتیب انجام دهید:

 • جدا کردن میوه اضافی: ابتدا هرگونه میوه یا تفاله اضافی را به آرامی از روی پارچه جدا کنید.
 • خیساندن: سپس، قسمت لک شده را در آب سرد خیس کنید و به آرامی با یک شوینده ملایم مالش دهید.
 • شستشو در ماشین لباسشویی: بعد از آن، لباس را طبق دستورالعمل‌های برچسب شستشو، در ماشین لباسشویی بشویید.
 • استفاده از لکه‌بر: اگر لکه باقی ماند، می‌توانید قبل از شستشوی مجدد، از یک لکه‌بر یا مخلوطی از سرکه و آب استفاده کنید.

از بین بردن لکه شاتوت روی فرش

تمیز کردن لکه شاتوت روی فرش

پاک کردن لکه شاه توت از فرش به کمی دقت و حوصله نیاز دارد. متخصصان شستن فرش می‌گویند در مورد پاک کردن لکه شاتوت باید خیلی مراقب باشید. همچنین هشدار می‌دهند که فرش‌های ابریشم یا پشمی باید توسط یک متخصص تمیز شوند.

در ادامه، مراحل پاک کردن لکه شاتوت از روی فرش را توضیح خواهیم داد. همچنین، شما می‌توانید برای تمیز کردن مبل نیز از این روش استفاده کنید:

 1. تا جایی که می‌توانید آب توت را بدون پخش شدن یا نفوذ عمیق‌تر به الیاف یا آستر فرش، پاک کنید.
 2. در مرحله بعد، برای پاک کردن لکه شاتوت، ابتدا آبلیمو را به مقدار متوسط روی قسمت لکه‌دار اسپری کنید. تا جایی که می‌توانید، بدون اینکه لکه را بسابید، مایع را به آن جذب کنید. از روش فشار دادن، پیچاندن و بلند کردن استفاده کنید تا آب توت بدون پخش شدن، توسط حوله جذب شود.
 3. حالا، محلولی درست کنید که شامل یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی در یک فنجان آب باشد. این محلول را به مقدار زیاد روی لکه اسپری کنید یا با اسفنج روی لکه بمالید.
 4. بعد از چند دقیقه، با یک حوله نخی سفید، مخلوط آبلیمو و مایع ظرفشویی را از روی فرش پاک کنید. همان حرکت فشار دادن، پیچاندن و بلند کردن را که قبلا استفاده کردید، دوباره انجام دهید. با این کار، لکه از فرش به حوله منتقل می‌شود. در صورت نیاز، این کار را تکرار کنید.
 5. پس از پاک شدن لکه، حوله‌ای تمیز روی آن قسمت قرار دهید و یک شیء سنگین (حدود 1 تا 2 کیلوگرم) به مدت 30 تا 40 دقیقه روی آن قرار دهید تا رطوبت باقی‌مانده را جذب کند. این کار به پاکسازی کامل لکه شاه توت کمک می‌کند.
 6. حوله را بردارید و با یک پارچه یا حوله تمیز دیگر، محل لکه را با آب تمیز خیس کنید. به جای ساییدن، با حرکات ضربه‌ای ملایم، مواد شوینده باقی‌مانده را از روی فرش پاک کنید.
 7. اگر لکه هنوز قابل مشاهده است، می‌توانید از هیدروژن پراکسید 3 درصد استفاده کنید. قبل از استفاده، آن را در گوشه‌ای از فرش تست کنید تا مطمئن شوید که به رنگ فرش آسیب نمی‌زند.
 8. با یک پارچه تمیز و سفید، کمی از محلول 3 درصد هیدروژن پراکسید را روی لکه بزنید. حدود یک دقیقه صبر کنید تا اثر کند. سپس با یک پارچه تمیز و مرطوب (نه خیس) محلول هیدروژن پراکسید را از روی لکه پاک کنید. با یک حوله تمیز و خشک، قسمت لکه‌دار را فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود.

پاک شدن رنگ شاه توت از دست

بیشتر توت‌ها، با وجود خوشمزگی، می‌توانند لکه‌های ناخوشایندی روی دست شما به جا بگذارند. آب لیمو ترش تازه، چه به تنهایی و چه مخلوط با مواد دیگر، به شما کمک می کند تا بدون نیاز به مواد شوینده قوی، دست هایتان را به حالت عادی برگردانید.

یک لیمو را از وسط نصف کنید، در هر نیمه چند برش ایجاد کنید و سپس نوک انگشتان خود را داخل آن قرار دهید تا کمی خیس بخورند. سپس کمی نمک به عنوان ماده ساینده روی دست‌هایتان بپاشید و بعد آن‌ها را به طور معمول بشویید.

به عنوان یک روش جایگزین، پیشنهاد می‌شود آبلیمو را با کمی آرد ذرت مخلوط کنید تا یک خمیر ساینده برای شستشوی تمام دستانتان ایجاد شود. این روش برای انواع توت ها جواب می دهد، بنابراین دیگر هرگز با دست های لکه‌دار قرمز رنگ غافلگیر نخواهید شد.

با این حال، اگر لکه ها روی چیز دیگری به جز دستانتان ایجاد شده، باید از روش دیگری استفاده کنید.

چند نکته مهم

نکات مهم پاکسازی لکه شاتوت

 • از آب سرد یا ولرم استفاده کنید. آب داغ می‌تواند لکه را تثبیت کند.
 • از حرکات مالشی خشن خودداری کنید.
 • قبل از استفاده از هر نوع شوینده، آن را در قسمت کوچکی از لباس تست کنید.
 • در صورت عدم دسترسی به مواد شوینده، می‌توانید از محلول آب و سرکه سفید یا آب و نمک استفاده کنید.
 • در اسرع وقت، لباس را به خشکشویی ببرید.
 • اگر لکه توت روی اثاثیه منزل قدیمی یا ابریشمی ایجاد شد، سعی نکنید خودتان آن را تمیز کنید. برای پاک کردن لکه شاتوت هر چه سریع‌تر با یک متخصص تماس بگیرید.
 • اگر هیچ محصولی در دسترس ندارید، می‌توانید از آب جوش استفاده کنید. لکه را به آرامی از سمت دیگر بشویید تا از نفوذ بیشتر لکه به عمق الیاف جلوگیری کنید.
 • اگر روی لباس نوشته شده است که فقط باید خشکشویی شود، هرگونه مواد جامد را جدا کنید و با یک حوله کاغذی یا پارچه سفید تا حد امکان لکه را پاک کنید. سپس در اسرع وقت، به خشکشویی مراجعه کنید و لکه را به یک متخصص نشان دهید.

سخن آخر

لکه شاه‌ توت، به دلیل رنگ قوی و ماندگاری بالایی که دارد، پاکسازی از روی لباس، دست و فرش را چالش برانگیز و دشوار می‌کند. با این حال، با استفاده از روش‌های مناسب و مواد شوینده ملایم، می‌توان این لکه‌ها را به طور کامل از بین برد. انتخاب بهترین روش برای پاک کردن لکه شاتوت به عوامل مختلفی مانند نوع سطح، شدت لکه و زمان ایجاد آن بستگی دارد.

در این مقاله، به بررسی روش‌های مختلف پاک کردن لکه شاتوت از سطوح مختلف پرداختیم. این روش‌ها شامل استفاده از آب سرد، آبلیمو، سرکه سفید، نمک، شوینده‌های لباس و شوینده‌های فرش بود.

تلاش ما این بود که با ارائه این مطلب، تا حد ممکن به شما در زمینه شستشوی لباس و پاک کردن لکه‌ها کمک کنیم. با این حال، هرگز نباید از اهمیت دستورالعمل‌های شستشو که روی لباس‌ها درج می‌شوند، غافل شوید. این دستورالعمل‌ها، حاوی اطلاعات ارزشمندی هستند که به شما در شستشوی صحیح لباس و حفظ کیفیت آن کمک می‌کنند.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده
6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده
بهترین روش شستن چادر مشکی بدون بور شدن
نحوه صحیح شستن چادر مشکی به حفظ زیبایی، دوام و کیفیت آن کمک می‌کند. ثبات رنگ، حفظ بافت چادر، جلوگیری از بور شدن و ... از دیگر نتایج انجام صحیح این کار است.
مشاهده
بهترین شیوه تمیز کردن راه پله + ترفندهای کاربردی
در این مقاله به ترفندهایی برای تمیز کردن راه پله می‌پردازیم تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان، بیشترین تاثیرگذاری را بر پاکیزگی و زیبایی محیط خانه خود داشته باشید.
مشاهده
راهکارهای پاک کردن آدامس از لباس، فرش و سطوح مختلف
احتمالا شما هم تجربه ناخوشایند دست زدن به آدامسی که زیر نیمکت مدارس چسبیده شده را داشته‌اید. از آن بدتر زمانی است که همان آدامس، روی صندلی باشد و شما روی آن بنشینید. برای پاک کردن آدامس از لباس، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم.
مشاهده
نکات خانه تکانی عید سریع، آسان و قدم به قدم + چک‌لیست
این روزها، همه با تمیز و مرتب کردن خانه، برای سال جدید آماده می‌شوند. شناخت بهترین روش خانه تکانی به شما کمک می‌کند این کار را بهتر و سریعتر انجام دهید.
مشاهده