نحوه شستن لباس سفید

شستن لباس سفید: نحوه سفید کردن لباس ها

1400/11/27

استفاده از سفیدکننده اولین راهی است که برای سفید کردن لباس ها و ایجاد ظاهری تمیز و تازه برای لباس های رنگ و رو رفته به ذهن اغلب افراد می رسد. در این مقاله راه های دیگری برای شستن لباس سفید معرفی کرده ایم که تاثیرگذاری به مراتب بیشتری از خود نشان داده اند. توجه داشته باشید که روش های ذکر شده در این مطلب تنها برای لباس سفید قابل استفاده نبوده و می توانید از آن ها برای شستن ملحفه، شستن پتو و یا هر چیز دیگری که از جنس پارچه بوده و رنگ سفید دارد، استفاده کنید.

لباس های سفید را هر چند وقت یک بار بشوییم؟

زمان مناسب برای شستشوی لباس های سفید

تغییر رنگ لباس های سفید یکی از بزرگترین مشکلاتی است که موجب شده تا افراد کمتری نسبت به استفاده از آن ها راغب باشند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است که لباس های سفید را جدای از سایر لباس های رنگی یا تیره بشویید. همچنین در صورتی که بعد از هر یک یا دو بار پوشیدن لباس ها نسبت به تمیز کردن آن ها اقدام کنید، امکان کثیف شدن آن ها کمتر شده و کار شما ساده تر می شود.

الگوریتم شستن لباس سفید لکه دار با ماشین لباسشویی در 4 گام

الگوریتم شستن لباس سفید با ماشین لباسشویی

 1. بخشی از لباس که کمتر دیده می شود، مثل داخل یقه یا سرآستین، را به عنوان نمونه در نظر بگیرید. سفید کننده، پودر لکه بر یا هر شوینده دیگری که در نظر دارید را روی بخش کوچکی از آن تست کنید تا از آسیب ندیدن لباس خود بعد از شستشو اطمینان یابید.
 2. در صورت کثیفی زیاد و یا وجود لکه، پیش از شستن لباس خود، آن را خیس کنید. این کار را می توانید به صورت دستی انجام داده و یا در تنظیمات ماشین لباسشویی تعیین کنید.
 3. اگر جنس لباس شما به گونه ای است که می توانید از سفیدکننده استفاده کنید، آن را به طور جداگانه و طبق زمانبندی مناسب چرخه ماشین لباسشویی به دستگاه اضافه کنید. توجه داشته باشید که آگاهی از این نکته از طریق بررسی برچسب روی لباس و معنی علائم آن امکان پذیر است. برای این کار می توانید از مایع سفیدکننده و یا پودر لکه بر اکسیژنه سپید استفاده کنید.
 4. پس از تکمیل چرخه شستشو، لباس را در هوای آزاد قرار دهید تا کامل خشک شود.

از بین بردن چرک مردگی لباس سفید

برای از بین بردن چرک مردگی لباس هاس سفید می توانید از برخی از مواد طبیعی برای بهبود کیفیت شستشو و سفیدتر شدن لباس های خود استفاده کنید. سرکه، جوش شیرین، وایتکس، آب اکسیژنه و مواردی از این قبیل در این کار به شما کمک می کنند. توجه داشته باشید که استفاده از این مواد بیشتر از حد مجاز می تواند باعث آسیب دیدن بافت لباس شده و باید حتما به صورت کنترل شده انجام شود.

طرز شستن لباس سفید با سرکه

برخی از افراد استفاده از مواد طبیعی مثل سرکه سفید را به سفیدکننده های شیمیایی ترجیح می دهند. با این حال شما می توانید از این مواد در کنار مواد شوینده و سفیدکننده نیز استفاده کنید و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه پیش روی شما قرار ندارد. برای این کار تنها کافی است که یک فنجان سرکه سفید مقطر آماده کنید. زمانی که کار ماشین لباسشویی تمام شده و وارد چرخه آبکشی می شود، سرکه را به دستگاه اضافه کنید. با این کار می توانید مطمئن شوید که مواد شوینده به طور کامل از بافت لباس خارج شده و نمی توانند مشکلاتی نظیر پوسیدگی بافت پارچه را به دنبال داشته باشند.

شستن لباس سفید با وایتکس

وایتکس یا همان مواد سفیدکننده انتخاب بسیاری از افراد برای از بین بردن چرک مردگی لباس های سفید هستند. اضافه کردن این ماده به ماشین لباسشویی در حین شستشو تاثیر به سزایی در درخشندگی لباس های سفید شما خواهد داشت. این در حالی است که بسیاری از افراد معتقدند این مواد باعث پوسیدگی بافت پارچه می شوند و بهتر است آن را با آب اکسیژنه جایگزین کنید.

شستن لباس سفید رنگ گرفته در لباسشویی

شستن لباس سفید رنگ گرفته در لباسشویی

ممکن است به اشتباه لباس سفید خود را همراه با لباس های رنگی داخل ماشین لباسشویی انداخته باشید و از این طریق لباس سفید شما تغییر رنگ داده باشد. در چنین شرایطی تنها کافی است که نصف فنجان جوش شیرین را با شوینده ترکیب کنید. با این کار لباس سفید رنگ گرفته شما اصلاح شده و حتی دیگر نیازی به استفاده از نرم کننده نیز ندارید.

شستن لباس سفید لکه دار

پاک کردن لکه از لباس سفید

اگر روی لباس شما لکه ای ایجاد شده است، پیش از هر کاری باید تشخیص دهید که این لکه مربوط به چه چیزی است و با شیوه مناسب پاک کردن همان نوع لکه به سراغ آن بروید. به عنوان مثال شیوه مناسب برای پاک کردن لکه چربی با پاک کردن لکه جوهر یا حتی  لکه شمع متفاوت است.

در صورتی که منشا ایجاد لکه را نمی دانید، بهترین کار استفاده از پودر لکه بر مناسب مثل پودر لکه بر برف و یا آب اکسیژنه است. مقداری از آب اکسیژنه یا پودر لکه بر را روی لکه بریزید و کمی صبر کنید تا به بافت لباس نفوذ کند. در این مرحله از یک اسفنج یا پنبه کمک بگیرید و به آرامی آب اکسیژنه را روی لکه بکشید تا تاثیرگذاری بهتری داشته باشد.

پس از گذشت چند لحظه، لباس را کاملا خیس کنید و لکه را بشویید تا از بین برود. این کار بهترین راهکار پیش روی شما برای از بین بردن لکه از روی لباس سفید است که از بافت پارچه محافظت کرده و مانع از آسیب دیدن آن می شود.

در پایان، لباس را در هوای آزاد و زیر تابش مستقیم نور خورشید پهن کنید تا هیچ اثری از لکه روی آن باقی نماند.

شستن پیراهن سفید با دست

شستن لباس سفید با دست

در صورتی که قصد دارید شستشوی پیراهن سفید خود را با دست انجام دهید، بهتر است از یک قاشق غذاخوری نمک و آب با دمای مناسب (ترجیحا آب گرم یا حتی داغ، با توجه به محدودیت های ذکر شده در برچسب لباس) استفاده کنید تا لباس هایی تمیز و درخشان داشته باشید. این کار از تکرار چرخه شستشو در ماشین لباسشویی جلوگیری می کند و تا حد زیادی به افزایش طول عمر مفید لباس های شما کمک می کند.

چند نکته مهم

چند نکته مهم درباره شستشوی لباس سفید

 • توصیه می شود که بعد از هر یک یا دو بار پوشیدن لباس های سفید، آن ها را بشویید تا کمتر کثیف شده و نیازی به خیس کردن آن ها قبل از شستشو نیست.
 • بهتر است پیش از شستن لباس های سفید، انواع لکه چربی، لکه عرق و … را از روی آن تمیز کنید.
 • یقه لباس و سرآستین ها بیشتری سطح تماس را با پوست شما و یا سایر سطوح دارند و به همین علت زودتر از بقیه لباس کثیف می شوند. بهتر است پیش از شستشو با ماشین لباسشویی، این قسمت ها را با دست بشویید تا هیچ اثری از لکه و کثیفی روی آن ها نماند.
 • پیش از شروع به شستشوی لباس سفید، حتما برچسب روی آن را بررسی کنید. ممکن است لباس شما نسبت به برخی از مواد شوینده و یا شیوه های شستشو حساس باشد. بررسی معنی علائم روی لباس به شما کمک می کند تا از این موارد آگاه شوید.
 • تا حد امکان از شستشوی همزمان لباس های سفید و رنگی در ماشین لباسشویی خودداری کنید. تنها در این صورت است که می توانید مطمئن شوید که لباس سفید شما رنگ نمی گیرد.
 • مقدار ماده شوینده را با دق اندازه گیری کنید. استفاده از این مواد به اندازه بیشتر از حد لازم تنها باعث پوسیده شدن لباس شما و آسیب دیدن بافت آن می شود.
 • در زمان شستن لباس سفید با ماشین لباسشویی، دستگاه را بیش از اندازه پر نکنید. در غیر این صورت به خوبی شستشو انجام نمی شود.
 • برای لباس های سالم از آب گرم استفاده کنید. در این صورت گرد و غبار و سایر آلودگی ها از لباس شما بهتر تمیز می شود.برای جلوگیری از آسیب دیدن پارچه و چروک شدن آن، حتما به دمای مناسب شستشو که در برچسب لباس درج شده است، توجه فرمایید.
 • پس از شستن لباس ها، آن ها را در خشک کن و یا هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شده و رطوبت از بافت آن خارج شود. در این مرحله توجه داشته باشید که به هیچ عنوان لکه ای روی لباس ها باقی نمانده باشد. در غیر این صورت، امکان تثبیت لکه ها و ماندگار شدن آن ها وجود دارد.

اتو کردن لباس سفید

در پایان، نوبت به اتو کردن لباس های سفید می رسد. برای این کار نیز باید در ابتدا برچسب روی لباس را بررسی کنید تا از دمای بیش از اندازه پرهیز کنید. توجه داشته باشید که بالا بودن حرارت اتو می تواند باعث تغییر رنگ و زرد شدن آن شود. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی اتو را روی درجه حرارت پایین تنظیم کنید. همچنین بهتر است یک پارچه به عنوان لایه محافظ میان اتو و لباس خود قرار دهید.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نحوه شستن لباس رنگی با دست و ماشین لباسشویی
با رعایت این مراحل و نکات، می‌توانید شستن لباس رنگی را به درستی انجام دهید و از رنگ پس‌دادن آن‌ها جلوگیری کنید.
مشاهده
روش‌های خانگی پاک کردن لکه خون از لباس، ملحفه و تشک
روش‌های مختلفی برای پاک کردن لکه خون وجود دارد؛ به‌گونه‌ای که هم از نظر بهداشتی و زیبایی و هم از نظر پاکی و نجسی، کاملاً تأیید شده و کاربردی می‌باشد.
مشاهده
خواص شگفت‌انگیز صابون گوگرد برای پوست + نحوه استفاده
صابون گوگرد به خاطر فواید بسیار زیادی که دارد، توسط پزشکان متخصص نیز تجویز می‌شود و کاملاً مورد تأیید می‌باشد. در ادامه شما را با خواص شگفت‌انگیز آن آشنا می‌کنیم.
مشاهده
راهکارهای طلایی پاک کردن رژ لب از لباس، مبل و فرش
پاک کردن رژ لب ممکن است کار آسانی نباشد و لکه‌های رنگ‌دانه آن روی لباس به سختی پاک شوند؛ ولی همواره روش‌های مؤثری برای مقابله با لکه‌های سخت هم وجود دارد.
مشاهده
بهترین روش شستن لباس مشکی و جلوگیری از بور شدن آن
در این مقاله به شما یاد می‌دهیم که چطور باید لباس‌های مشکی را بشویید و از آن‌ها نگهداری کنید تا همانند روز اول خرید، زیبا، باشکوه و باکیفیت به نظر برسند.
مشاهده
راهنمای جامع شستن لباس بچه با دست، مینی‌واش و لباسشویی
با اینکه هنوز هم بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند لباس کودکان را با دست بشویند، اما روش‌های نوین دیگری مثل استفاده از مینی‌واش و لباسشویی هم کاربردی می‌باشد.
مشاهده
بهترین روش تمیز کردن شیشه و براق کردن آن
روش‌های مختلفی برای تمیز کردن شیشه وجود دارد. ممکن است لکه های مختلفی روی آینه و شیشه ایجاد شده باشد که تمیز کردن آن را سخت کرده، راه حل را اینجا بخوانید.
مشاهده