نحوه شستن لباس رنگی

نحوه شستن لباس رنگی با دست و ماشین لباسشویی

1402/06/28

از ضربه زدن با چوب در کنار رودخانه تا یخ حوض شکستن و استفاده از صابون های قدیمی، همه از جمله مراحلی است که بشر برای شستشوی لباس‌های خود پیموده تا به شیوه امروزی رسیده است. تا قبل از آمدن ماشین‌های لباسشویی، شستن لباس رنگی بدون تغییر رنگ یا اصطلاحا رنگ پس دادن، یکی از چالش‌های بزرگی بوده است که حتی شاید مادرهای ما هم با آن روبرو بوده‌اند.

بااین‌حال، این مشکل در حال حاضر هم گریبان‌گیر بسیاری از افراد است و یکی از دلایل اصلی آن را می‌توان به عدم اطلاع کافی از نحوه شستن لباس رنگی نسبت داد. از طرفی، جنس لباس‌ها با یکدیگر فرق دارند و به همین خاطر شما باید بتوانید درجه آب، نوع مایع شوینده و میزان شستشو با ماشین یا حتی دست را به درستی انتخاب نمایید. در ادامه این مطلب، توضیحات کامل‌تری درباره نحوه شستن لباس‌های رنگی بیان می‌کنیم.

6 گام برای شستن لباس رنگی با دست

شستن لباس رنگی با دست

 1. برای شستن لباس رنگی با دست، ابتدا آن‌ها را بر اساس رنگ و حتی جنسی که دارند، تفکیک کنید. از آنجایی که لباس‌های رنگی هم به رنگ‌های تیره تا روشن تقسیم‌بندی می‌شوند، درنتیجه جداکردن لباس‌ها برای جلوگیری از رنگ‌دهی آن‌ها بسیار مهم است.
 2. سپس لباس‌ها را پشت‌ورو کرده و همه را به ترتیب کنار هم قرار دهید.
 3. یک محلول شستشو با شوینده ملایم همچون پودر دستی برف تهیه کنید.
 4. لباس‌ها را به این محلول آغشته کرده و به‌آرامی حرکت دهید تا کثیفی‌ها از پارچه‌ها جدا شوند.
 5. پس از آن، لباس‌ها را با آب تمیز و ولرم آبکشی کنید تا شوینده کاملاً از بافت لباس‌ها خارج شود.
 6. در پایان، لباس‌ها را خارج کرده و در فضای آزاد بگذارید.

توجه داشته باشید تا حد امکان از خشک‌کن ماشینی برای لباس‌های رنگی استفاده نکنید، زیرا ممکن است رنگ پس بدهند. با رعایت این مراحل و نکات، می‌توانید لباس‌های رنگی خود را به درستی شسته و از رنگ پس‌دادن آن‌ها جلوگیری کنید.

4 مرحله شستشوی لباس رنگی با ماشین

شستشوی لباس رنگی با ماشین

 1. برای شستن لباس رنگی با ماشین لباسشویی هم ابتدا باید تفکیک را در اولویت خود قرار دهید. برای این امر لازم است لباس‌ها را بر اساس رنگ و جنسی که دارند، جدا کنید. به عنوان مثال، لباس‌های روشن و سبز تند را در دسته‌های مختلف قرار دهید.
 2. سپس لباس‌ها را پشت‌ورو کنید تا از فرسودگی و رنگ‌دادن آن‌ها جلوگیری شود.
 3. بعد از آن، از یک شوینده مناسب برای لباس‌های رنگی استفاده نمایید و برچسب شستشوی لباس را برای دانستن دقیق‌ترین راهنمای شستشو بخوانید.
 4. برای اطمینان از ماندگاری رنگ، ابتدا رنگ لباس‌ها را آزمایش کنید. یک قسمت کوچک از لباس را در آب سرد خیس کنید، سپس یک ورق کاغذ سفید روی آن قرار دهید و ناحیه مرطوب را اتو کنید. اگر کاغذسفید لکه‌دار شود، این نشان‌دهنده احتمال رنگ پس‌دادگی است، در این صورت لباس‌ها را در دمای آب ۳۰ درجه شسته و در ماشین لباسشویی قرار دهید.

لکه‌گیری لباس‌های رنگی

لکه‌گیری لباس رنگی

برای لکه‌گیری لباس‌های رنگی، باید سرعت عمل داشته باشید و هرچه سریع‌تر به پاک‌کردن لکه‌ها بپردازید. شما باید اطراف لکه را ابتدا تمیز کنید تا از پخش‌شدن و گسترش آن جلوگیری شود. لکه را به صورت ضربه‌ای پاک کنید و دست خود را زیاد روی آن فشار ندهید تا از پخش‌شدن بیشتر لکه جلوگیری نمایید.

در این روش بلافاصله بعد از ایجاد لکه، یک تکه پارچه جاذب آب را روی لکه قرار دهید تا لکه جذب شود. اما توجه داشته باشید که لکه را بیش از حد فشار ندهید تا اصطلاحا به خورد پارچه نرود. مهم‌ترین نکته شستن لباس رنگی لکه‌دار این است که آن را در خشک‌کن ماشین لباسشویی نگذارید؛ هرچه بیشتر خشک شود، پاک‌کردن آن دشوارتر خواهد شد.

برای پاک‌کردن لکه‌ها با دست، ابتدا لباس را در آب سرد بشویید. سپس مقداری پودر یا مایع لباسشویی به آب اضافه کنید. لباس را در آب فرو کنید و محلی که لکه دارد را ماساژ دهید. حدود 10 تا 15 دقیقه صبر کنید تا مواد شوینده اثر خود را بگذارند و سپس شستن لباس را شروع کنید.

برای پاک‌کردن لکه در ماشین لباسشویی، حتماً به برچسب شستشو و مراقبت از لباس توجه کنید. اگر ماشین لباسشویی برنامه مخصوص شستشوی لباس‌های رنگی دارد، از آن استفاده کنید و محصولاتی مثل پودر لکه بر سپید را انتخاب کنید. اگر برنامه خاصی برای لباس‌های رنگی ندارد، لباس‌ها را با آب سرد بشویید.

کاربرد رنگین شوی

کاربرد رنگین شوی

رنگین شوی، در واقع مایع لباسشویی تولید شده به صورت اختصاصی برای شستن لباس رنگی است. این محصول به شما امکان می‌دهد تا لباس‌های رنگی را به بهترین شکل تمیز کرده و درعین‌حال از تغییر رنگ و پوسیدگی بافت پارچه آن‌ها جلوگیری کنید.

رنگین شوی از مواد تثبیت‌کننده رنگ پارچه تشکیل شده است؛ به طوری که از تداخل و ترکیب شدن رنگ‌های مختلف در فرایند شستشو جلوگیری می‌کند. این مایع لباسشویی باعث حفظ رنگ پارچه و ثبات بافت آن می‌شود. همچنین، با ویژگی‌های منحصر به فرد خود، لباس‌های رنگی را بور نمی‌کند و مانع از انتقال رنگ به لباس‌های دیگر هم می‌شود.

مایع رنگین‌شوی به دو صورت مختلف، برای ماشین لباسشویی و شستشوی دستی قابل استفاده است. با کمک این محصول، می‌توانید لباس‌های رنگی خود را به مدت طولانی‌تری رنگین و شاداب نگه دارید و از تغییر رنگ آن‌ها جلوگیری کنید.

مایع لباسشویی برای لباس‌های رنگی

مایع لباسشویی برای لباس رنگی

مایع لباسشویی مناسب برای لباس‌های رنگی باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد تا به حفظ رنگ این لباس‌ها کمک و از بافت آن‌ها مراقبت کند. در ادامه، چند ویژگی اصلی مایع لباسشویی مناسب برای لباس‌های رنگی را بیان می‌کنیم:

 1. تثبیت رنگ: مایع لباسشویی باید دارای مواد تثبیت‌کننده رنگ باشد که از تغییر رنگ پارچه‌ها جلوگیری کند.
 2. فرمولاسیون مناسب: مایع لباسشویی باید از مواد ملایم تشکیل شده باشد تا بافت پارچه‌ها را از بین نبرد. مواد ملایم باعث می‌شوند که لباس‌ها در طول زمان، زیبایی و کیفیت خود را حفظ کنند.
 3. پاک‌کنندگی قوی: مایع لباسشویی باید لکه‌ها و کثیفی‌های مختلف را به خوبی از روی لباس‌ها پاک کند. درواقع شستن لباس رنگی با مایع لباسشویی نباید چندان وقت‌گیر و سخت باشد.
 4. مانع از ایجاد شوره: برخی مایع‌های لباسشویی دارای مواد مخصوصی هستند که از تشکیل شوره در لباس‌ها جلوگیری می‌کنند.

شستن لباس رنگی با مشکین شوی

شستن لباس رنگی با مشکین شوی

برای شستن لباس رنگی با مشکین شوی، ابتدا لازم است که ویژگی‌های این محصول را بشناسید. این مایع لباسشویی از بور شدن رنگ لباس جلوگیری می‌کند. همچنین دارای خاصیت ضد الکتریسیته ساکن است که مانع از جذب گردوغبار توسط پارچه می‌شود.

مایع لباسشویی مشکین شوی که معمولاً برای شستن لباس مشکی یا تیره مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای مواد نرم‌کننده است که به حفظ نرمی و لطافت پارچه کمک می‌کند. این در حالی است که مایع لباسشویی رنگین شوی، متناسب با ویژگی‌های لباس‌های رنگی ساخته شده است. این نوع مایع دارای آنزیم‌های ویژه می‌باشد که از انتقال رنگ در فرایند شستشو جلوگیری می‌کند.

همچنین با دارا بودن آنزیم‌های ویژه می‌تواند منجر به حفظ شادابی و نشاط رنگ پارچه‌ها شود. این موضوع کمک می‌کند که البسه برای مدت طولانی‌تری رنگ شاد و زیبای خود را حفظ کنند. در حال حاضر مایع سفیدشوی هم برای شستن لباس سفید در بازار موجود می‌باشد که از سفیدک زدن و تغییر رنگ آن‌ها جلوگیری می‌کند.

در واقع باید گفت که استفاده از مایع لباسشویی مخصوص برای شستن لباس رنگی باعث می‌شود تا رنگ، بافت و ظاهر لباس‌ها کاملا تمیز و درخشان باقی بماند؛ بنابراین برای دستیابی به بهترین نتیجه توصیه می‌شود که از مایع لباسشویی متناسب با نوع لباس و رنگ آن‌ها استفاده نمایید.

استفاده از مشکین شوی برای لباس رنگی

مشکین شوی برای لباس رنگی

با اینکه درباره استفاده از رنگین شوی برای لباس‌های رنگی گفتیم، ولی شستن لباس‌های رنگی با مشکین شوی نیز موردی ندارد. درواقع از آنجایی که فرمولاسیون این نوع مواد شوینده با یکدیگر شبیه هستند، درنتیجه می‌توانید از آن‌ها برای شستن لباس رنگی تیره نیز استفاده نمایید.

برای این کار لازم است مطمئن شوید که حجم لباس‌هایی که در ماشین لباسشویی می‌ریزید، با ظرفیت ماشین لباسشویی متناسب باشد. اگر لباس بیشتر از حداکثر ظرفیت ماشین لباسشویی در آن بریزید، احتمال اصطکاک و رنگ پس دادن بیشتر می‌شود. همچنین برای لباس‌های رنگی حساس، از برنامه‌های شستشوی مناسب استفاده کنید. این برنامه‌ها با ایجاد کمترین اصطکاک و تداخل رنگی، کیفیت لباس‌ها را حفظ می‌کنند.

درنهایت از مقدار مشخصی مشکین شوی استفاده کرده و مطمئن شوید که پس از شستشو، مایع شوینده به صورت کامل از لباس پاک شود.

چطور از رنگ پس دادن لباس‌ها جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از رنگ پس دادن لباس

برای جلوگیری از رنگ پس دادن لباس‌ها، می‌توانید از روش‌ها و ترفندهای زیر استفاده کنید:

 1. استفاده از آب سرد یا خنک: به عنوان اولین توصیه، برای شستن لباس رنگی از آب سرد یا خنک استفاده کنید. آب داغ باعث باز شدن الیاف پارچه می‌شود که نتیجه آن، رنگ پس دادن لباس‌ها است. در زمانی که آب سرد در دسترس نیست، می‌توانید دمای ماشین لباسشویی را روی 30 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید.
 2. استفاده از مواد شوینده مناسب: برای شستن لباس رنگی در آب سرد، از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که برای آب سرد طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، پودر دستی کیمیا پلاس یا پودر سپید 5 برای شستشوی لباس‌ها در آب سرد مناسب هستند.
 3. کم‌کردن اصطکاک: اصطکاک در طول چرخه شستشو ممکن است باعث شکستگی الیاف پارچه و رنگ پس دادن لباس‌ها شود. برای کم‌کردن آن، بهتر است لباس‌های سنگین مانند شلوار جین را به صورت جداگانه بشویید. همچنین قبل از قراردادن لباس‌ها در ماشین لباسشویی، دکمه‌ها و زیپ‌ها را بسته و لباس‌ها را پشت‌ورو کنید.
 4. استفاده از چرخه شستشوی ملایم: برای لباس‌هایی که به سرعت رنگ پس می‌دهند (مانند شلوار جین)، از یک چرخه شستشو ملایم یا کوتاه استفاده کنید تا اصطکاک کاهش پیدا کند.
 5. شستشوی جداگانه: لباس‌های رنگی را با لباس‌های سفید یا روشن نشویید تا رنگ‌ها با هم تداخل پیدا نکنند. همچنین بهتر است که شستن لباس زیر به صورت هم‌زمان با دیگر لباس‌های رنگی انجام نشود.
 6. توجه به برچسب لباس: همیشه برای شستن لباس رنگی به علامت‌های روی برچسب آن توجه داشته و دستورات مربوط به مواد شوینده و درجه حرارت را رعایت کنید.
 7. محدود کردن زمان شستشو: لباس‌ها را به مدت طولانی در آب نگذارید تا از شکستگی الیاف و رنگ پس دادن جلوگیری شود.
 8. استفاده از ترفندهای خاص: برخی از ترفندهای خاص می‌توانند از رنگ پس دادن لباس‌ها جلوگیری کنند. به عنوان مثال، استفاده از نمک به عنوان یک نگهدارنده طبیعی ممکن است به این موضوع کمک کند. برای این منظور، یک چهارم فنجان نمک یددار را به لباس‌ها اضافه کرده و سپس شستشو را شروع کنید.
 9. تست قبل از شستشو: اگر لباس جدیدی با رنگ‌های ناپایدار خریداری کرده‌اید، قبل از شستشو آن را در آب و شوینده آزمایش کنید تا از ثبات رنگ پارچه اطمینان حاصل نمایید.

لباس رنگ گرفته را چطور پاک کنیم؟

پاک کردن لباس رنگ گرفته

برای پاک کردن لباس‌هایی که از یکدیگر رنگ گرفته‌اند، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. استفاده از سرکه سفید: کمی سرکه سفید را به آب گرم اضافه کنید. لباس‌ها را در این محلول بگذارید و چند ساعت صبر کنید. سپس لباس‌ها را کمی با دست چنگ بزنید تا رنگ اضافی پاک شود. در نهایت، شستن لباس رنگی را با برنامه معمولی ماشین لباسشویی ادامه دهید تا رنگ اضافی گرفته شده و بوی سرکه نیز کاملاً از بین برود.
 2. استفاده از سفیدکننده اکسیژن‌دار: برای پاک‌کردن لباس‌های رنگ‌گرفته، محلولی با آب‌ خنک و سفیدکننده اکسیژن‌دار تهیه کنید. یک تکه پارچه سفید را به این محلول آغشته کرده و روی لباس‌های رنگ‌گرفته بکشید تا رنگ اضافی به پارچه سفید منتقل شود. بعد از پاک‌شدن لکه‌ها، لباس‌ها را با آب تمیز بشویید و خشک کنید.
 3. استفاده از الکل ایزوپروپیل: یک قطعه پنبه را به الکل ایزوپروپیل آغشته کنید. آن را به قسمت‌های رنگ‌گرفته لباس بزنید تا رنگ را از لباس پاک کند. در صورتی که رنگ اصلی لباس نیز کم‌رنگ شد، یک تکه پنبه دیگر را با کمی الکل مرطوب کرده و روی ناحیه اطراف قسمت سفید شده بکشید. سپس صبر کنید تا لباس کمی خشک شود. در صورت لزوم، شستن لباس رنگی در ماشین لباسشویی و به صورت عادی را هم انجام دهید.

چند نکته به ظاهر ساده اما مهم

نکات شستن لباس رنگی

 • علاوه بر تفکیک لباس‌ها بر اساس رنگ و جنسی که دارند، جداکردن آن‌ها نسبت به وزن نیز مهم است. این موضوع باعث جلوگیری از آسیب دیدن بافت لباس‌های ظریف‌تر می‌شود.
 • لکه‌های روی لباس‌ها را قبل از شستشو پاک کنید. این کار به جلوگیری از انتقال لکه‌ها به لباس‌های دیگر کمک می‌کند.
 • اگر برخی از لباس‌ها خیلی کثیف هستند، آن‌ها را برای چرخه شستشوی دیگری کنار بگذارید یا با کمک صابون رخت‌شویی گلنار آن‌ها را با دست بشویید.
 • هنگام شستن لباس رنگی، آن را پشت‌ورو کنید. این کار باعث کاهش اصطکاک سطح رویی لباس‌ها می‌شود و در نتیجه کمتر رنگ پس می‌دهند.
 • لباس‌های نو معمولاً بیشتر رنگ می‌دهند. درنتیجه قبل از شستشو، لباس‌های نو را چک کرده و اگر رنگ بیشتری پس دادند، آن‌ها را جداگانه بشویید.
 • می‌توانید از ورقه‌های جذب رنگ استفاده کنید. این ورقه‌ها به لباس‌ها کمک می‌کنند تا رنگ‌های پس داده شده را جذب نکنند و از تداخل رنگی جلوگیری شود.
 • لباس‌های نو و قدیمی را جدا کنید و از آب سرد برای شستن لباس رنگی استفاده کنید تا ماندگاری رنگ آن تضمین شود.
مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین روش برای شستن لباس ورزشی {بررسی 5 مرحله مهم}
اگر پس از تمرین، لباس‌های ورزشی شما پر از عرق و لکه‌های زیر بغل شده‌اند، با پیروی از این 5 مرحله می‌توانید لباس‌های خود را به بهترین شکل تمیز و خوشبو کنید.
مشاهده
صابون گلیسیرین چیست؟ + بررسی خواص صابون گلیسیرینه
صابون گلیسیرین خالص، محصولی کاملاً طبیعی و گیاهی است که در تولید آن از هیچ گونه الکل، عطر و یا مواد شیمیایی مضر استفاده نشده است.
مشاهده
روش‌های عالی برای تمیز کردن حمام و دستشویی + ترفند برق انداختن سنگ توالت
در این مقاله به برخی از روش‌های تمیز کردن حمام و دستشویی، برق انداختن سنگ توالت، معرفی بهترین جرمگیر و همچنین ترفندهای پاکسازی عمیق این فضاها اشاره می‌کنیم.
مشاهده
مراحل تمیز کردن سینک ظرفشویی آشپزخانه + ترفند برق انداختن آن
برق انداختن و تمیز کردن سینک ظرفشویی کار سختی نیست و تنها با چند ماده اولیه و ساده همراه با صرف زمان کوتاهی می‌توانید آن را به درخشش اول خود بازگردانید.
مشاهده
شستن لباس نخی بدون آبرفت | چگونه از آب رفتن لباس نخی جلوگیری کنیم؟
در این مقاله از شرکت پاکسان، به رازهای حفظ سایز و فرم لباس‌های نخی و روش‌های شستن لباس نخی بدون آبرفت می‌پردازیم.
مشاهده
چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟
لکه‌های قهوه‌ای باقی مانده چای روی فنجان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. در این مقاله راهکارهای پاک کردن لکه چای و قهوه روی لیوان را بررسی کرده‌ایم.
مشاهده
4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده