روش شستن لباس مشکی

بهترین روش شستن لباس مشکی و جلوگیری از بور شدن آن

1402/05/28

از زمانی که آهنگ «مشکی رنگ عشقه» بر سر زبان‌ها افتاده بود، سال‌های زیادی می‌گذرد. اما هیچ‌کس نمی‌تواند کتمان کند که واقعاً این رنگ، چه طرفداران پروپاقرصی در جهان دارد. لباس‌های مشکی یکی از آیتم‌های اصلی برای خوش‌پوشی خانم‌ها و آقایان به حساب می‌آیند و به همین دلیل، شستن لباس مشکی و جلوگیری از بورشدن آن، یکی از اصول اولیه برای نگهداری از این محصولات است.

در ادامه به شما یاد می‌دهیم که چطور باید لباس‌های مشکی را بشویید و از آن‌ها نگهداری کنید تا همانند روز اول خرید، زیبا، باشکوه و باکیفیت به نظر برسند.

شستن لباس مشکی با دست

شستن لباس مشکی با دست

با اینکه روش‌های جدیدی برای شستشوی لباس‌ها به وجود آمده؛ اما همچنان برای رنگ‌های حساس مثل شستن لباس سفید و مشکی، شستشو با دست بهترین روش به حساب می‌آید. برای این منظور باید ابتدا لباس‌های مشکی و رنگی را از یکدیگر جدا کرده و سپس آن‎ها را با توجه به ظریف یا ضخیم بودن جنسشان، با دست بشویید.

همچنین پشت‌ورو کردن لباس‌های مشکی حین شستشو می‌تواند به حفظ رنگ و عمر لباس کمک کند. به یاد داشته باشید که بهتر است در زمان شستشو از آب سرد استفاده نمایید تا رنگ لباس کم‌رنگ نشود و به آن آسیب نرسد. درعین‌حال، توصیه می‌شود که لباس مشکی را به مدت طولانی در آب نگه ندارید.

استفاده از مواد شوینده مناسب مثل پودر دستی برف نیز می‌تواند برای تمیزی بیشتر لباس‌ها کمک‌کننده باشد. یکی دیگر از نکات مهم برای شستن لباس مشکی این است که تنها زمانی لباس‌ها را بشویید که واقعاً کثیف هستند و نیاز به شستشو دارند. این موضوع کمک می‌کند تا بافت پارچه بر اثر مالش، شستشو و آب‌کشی آسیب نبیند.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که قبل از شستن هر لباس باید برچسب شستشوی آن را بررسی کنید تا طبق شرایط گفته شده، آن را تمیز کنید. در نهایت، برای حفظ رنگ الیاف پارچه، دمای آب باید مناسب باشد؛ چراکه کم یا زیادشدن آن باعث ازبین‌رفتن رنگ و شکنندگی پارچه می‌شود.

شستن لباس مشکی با ماشین لباسشویی

شستن لباس مشکی با ماشین لباسشویی

برای شستن لباس مشکی با استفاده از ماشین لباسشویی، بهتر است از آب سرد استفاده کنید. همچنین باید لباس‌های مشکی را تنها با لباس‌های هم‌رنگی که وزن نزدیک به هم دارند، شستشو دهید. قبل از قراردادن در ماشین لباسشویی، آن‌ها را پشت‌ورو کنید تا از بور شدن لباس جلوگیری شود.

همچنین، استفاده از خشک‌کن ماشین لباسشویی توصیه نمی‌شود و بهتر است آن‌ها به طور طبیعی خشک کنید. در این زمینه باید بعد از آبکشی لباس، آن را در هوای آزاد قرار دهید؛ اما دقت کنید که قرارگرفتن لباس مشکی زیر نور مستقیم خورشید یکی از عوامل اصلی در بور شدن و رنگ‌پریدگی آن است.

نکته بعدی اینکه انتخاب شوینده مناسب را جدی بگیرید. شوینده‌های مخصوص لباس‌های تیره و مشکی می‌توانند به جلوگیری از پریدگی رنگ پارچه کمک کنند.

بهترین دمای شستشو

درجه دمای مناسب برای شستن لباس با ماشین لباسشویی بسیار مهم است. در این زمینه ابتدا باید لباس‌ها را از هم جدا کرده و هرکدام را با شرایط خاصی بشویید. حتی اگر تمام لباس‌ها هم‌رنگ باشند، توصیه نمی‌شود که همه آنها را با هم شستشو دهید؛ زیرا هر لباس ممکن است نیازهای متفاوتی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، نمی‌توانید یک بلوز نخی نازک و مشکی را با یک شلوار جین ضخیم در یک دمای مشترک و با مدت‌زمان همسان بشویید.

به یاد داشته باشید که لباس‌ها همیشه به یک اندازه کثیف نمی‌شوند؛ بنابراین بر اساس میزان آلودگی و چرک هر لباس، آن‌ها را در دمای مناسب شستشو دهید.

برای شستن لباس مشکی در ماشین لباسشویی، بهتر است از دمای آب پایین استفاده کنید. آب سرد یا دمای حدود 40 درجه می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد. آب سرد علاوه بر جلوگیری از کم‌رنگ‌شدن رنگ لباس، باعث کاهش چروک‌های آن هم می‌شود. این در حالی است که آب داغ می‌تواند به سرعت روی الیاف لباس مشکی تأثیر منفی بگذارد و به آن آسیب بزند.

دکمه شستن لباس مشکی در ماشین لباسشویی

این دکمه، یک گزینه مهم برای حفظ کیفیت و رنگ لباس‌های تیره است. از طریق مشاهده راهنمای ماشین لباسشویی یا استفاده از برنامه مجزا به نام Dark Wash، می‌توانید بهترین برنامه را برای لباس‌های مشکی انتخاب کنید.

برنامه شستشوی لباس‌های تیره به طور خاص طراحی شده تا از تغییر رنگ و بورشدن لباس‌ها جلوگیری کند. خوب است بدانید که این برنامه مقدار آب بیشتری استفاده می‌کند تا شوره‌ها روی لباس‌ها را به طور کامل از بین ببرد.

شستن لباس مشکی با مشکین تاژ

استفاده از مواد مشکین شوی به صورت منظم می‌تواند در جلوگیری از کم‌رنگ و بورشدن لباس‌های مشکی مؤثر باشد. این نوع شوینده که برای شستن چادر مشکی نیز بسیار مناسب است، در حفظ رنگ و بافت لباس‌ها تأثیر منفی ندارد و به طور کامل لباس‌ها را تمیز می‌کند. این محصولات به همراه نرم‌کننده و تثبیت‌کننده نیز در دسترس است.

نحوه شستن لباس مشکی با مشکین شوی نیز بسیار ساده می‌باشد و کافی است که شما لباس را مطابق با دستورالعمل‌های گفته شده، با مقدار معینی از مایع که روی بسته‌بندی آن درج شده، شستشو دهید.

بهترین مایع برای شستن لباس مشکی

برای شستن لباس مشکی بهتر است از شوینده‌های مناسب استفاده کنید تا از بوری یا تغییر رنگ لباس جلوگیری شود. مایع شوینده مناسب باید خاصیت حل‌شدن در آب سرد داشته باشد. این مواد قدرت پاک‌کنندگی بالایی دارند و بدون آسیب رساندن به الیاف و بافت پارچه، به عنوان محافظ و تثبیت‌کننده رنگ لباس‌های مشکی و تیره هم شناخته می‌شوند.

همچنین، بهترین مایع برای شستن لباس مشکی باید دارای خاصیت لکه‌زدایی قوی بوده و بافت و رنگ لباس‌ها را هم حفظ کند. برای استفاده بهینه، توصیه می‌شود که فرمولاسیون روی بسته‌بندی را بررسی کرده و سپس مطابق با دستورالعمل گفته شده، شستشو را انجام دهید.

درنهایت باید گفت که استفاده از مایع لباسشویی مناسب برای تمامی لباس‌ها مثل شستن لباس رنگی، سفید و مشکی می‌تواند به شستشوی بی‌نقص آن‌ها کمک کند و همچنین از روشن‌شدن رنگ، بور شدن یا رنگ‌پریدگی آن‌ها جلوگیری کند.

شستن لباس مشکی با جوش‌شیرین

شستن لباس مشکی با جوش‌شیرین

یکی از روش‌های قدیمی و مؤثر برای حفظ و تثبیت رنگ لباس‌های مشکی، استفاده از جوش‌شیرین است. جوش‌شیرین علاوه بر تمیزکردن لباس‌ها، بوی نامطبوع آن‌ها را نیز از بین می‌برد. برای این کار، می‌توانید یک دوم فنجان جوش‌شیرین را با یک‌چهارم فنجان نمک و یک فنجان سرکه سفید به محفظه شستشوی لباسشویی اضافه کنید یا این مواد را در یک تشت آب بریزید و با دست، لباس‌ مشکی خود را بشویید.

درعین‌حال جالب است بدانید در مناطقی که آب از سختی بالایی برخوردار است، افزودن مقداری جوش‌شیرین به لباس‌ها می‌تواند از ایجاد لکه‌های ناشی از سختی آب جلوگیری کند.

شستن لباس مشکی که رنگ می‌دهد

شستن لباس مشکی که رنگ می‌دهد

استفاده از پودر یا مایع نامناسب می‌تواند باعث رنگ‌دادن بیشتر و کدرشدن لباس‌های مشکی شود؛ بنابراین، توصیه می‌شود همیشه از محصولات مخصوص برای شستن لباس مشکی مثل پودر سپید 5 استفاده نمایید تا خیالتان از این بابت راحت شود.

اطلاعات روی پودر رخت‌شویی را به دقت مطالعه کنید تا از نوع شستشوی صحیح آن مطمئن شوید. همچنین، بهتر است لباس‌های مشکی را از سایر لباس‌ها جدا کرده و سپس شستشو دهید تا از رنگ‌دادن آن‌ها به سایر لباس‌ها جلوگیری شود. پشت‌ورو کردن لباس قبل از شستشو و استفاده از آب سرد نیز می‌تواند به حفظ رنگ لباس‌های مشکی کمک کند. در نهایت، استفاده از مایع تثبیت‌کننده رنگ مشکی، یکی از گزینه‌های مناسب و کاربردی برای حفظ رنگ لباس است.

شستن لباس مشکی با مایع ظرف‌شویی

برای محافظت از رنگ لباس‌های مشکی، استفاده از مواد شوینده خاص برای لباس‌های تیره و مشکی توصیه می‌شود. درصورتی‌که این‌گونه محصولات در دسترس نباشند، می‌توان از مایع ظرف‌شویی یا دستشویی استفاده کرد؛ چراکه سهولت و کارآمدی مناسبی دارند. در صورت استفاده از این دو مایع، بهتر است لباس‌ها با دست شسته شوند.

برای این کار می‌توانید از 1 الی 3 قاشق‌چایخوری مایع ظرف‌شویی استفاده کنید. همچنین، برای نرم‌شدن لباس‌ها و تثبیت رنگ آن‌ها، می‌توانید یک فنجان سرکه به مایع ظرف‌شویی اضافه کنید. استفاده از مایع ظرف‌شویی به دلیل کف بیشتر آن نسبت به محصولات دیگر، به تمیزشدن لباس‌ها کمک کرده و زمان لازم برای شستشوی لباس مشکی را هم کاهش می‌دهد.

چطور از بور شدن لباس مشکی جلوگیری کنیم؟

بور شدن لباس مشکی

برای جلوگیری از تغییر رنگ و بور شدن لباس‌های مشکی، می‌توانید در طول چرخه آبکشی مقداری سرکه سفید به لباس‌ها اضافه کنید. اضافه‌کردن سرکه علاوه بر اینکه به حفظ رنگ لباس‌ها کمک می‌کند، باقی مانده مواد شوینده را نیز از روی پارچه پاک می‌کند.

همچنین، برای جلوگیری از بور شدن و تغییر رنگ لباس‌های مشکی، باید به درجه حرارت آب، چرخه مناسب شستشو، ازبین‌بردن لکه‌های لباس قبل از شستشو و انتخاب بهترین شیوه خشک‌کردن توجه نمایید.

استفاده از آب ولرم یا سرد برای شستن لباس مشکی ضروری است تا رنگ لباس مشکی ثابت و سالم باقی بماند. همچنین، پشت‌ورو کردن لباس‌ها و استفاده از مایع شوینده مناسب نیز می‌تواند به حفظ رنگ لباس‌های مشکی کمک کند. علاوه بر این، زمان شستشو نیز باید کاهش یابد تا از خروج رنگ‌دانه‌های مشکی لباس جلوگیری شود.

نحوه پاک‌کردن لکه‌ها

اگر روی لباس تیره لکه‌ای ایجاد شد، بهتر است آن را بلافاصله با لکه بر سپید پاک کنید تا رد آن روی لباس باقی نماند و نیاز به شستشوی بیشتر و طولانی‌تر نداشته باشد؛ چون شستشوی زیاد ممکن است باعث کم‌رنگ‌شدن رنگ پارچه شود.

از آنجا که لکه‌های مختلفی روی لباس ایجاد می‌شود، شما باید ترفندهای لازم برای رفع آن‌ها را بدانید. برای مثال راهکارهای ساده‌ای برای پاک‌کردن لکه کرم‌پودر از سطوح مختلف وجود دارد که بدون آسیب رسیدن به لباس، شما را به مقصود خود می‌رساند.

همچنین اگر این لکه‌ها روی لباس مشکی کودک شما ایجاد شد، با کمک راهنمای جامع شستن لباس بچه و پیروی از دستورالعمل‌های گفته شده، می‌توانید لکه‌ها را از بین ببرید.

نکات تکمیلی

شستن لباس مشکی

  • لباس‌های سبک ‌و سنگین را درون ماشین لباسشویی به طور جداگانه قرار دهید تا از چروک شدن و فرسودگی بیشتر لباس‌های سبک جلوگیری شود.
  • شستن لباس مشکی و نازک همراه با لباس‌های سنگین مانند حوله و جین می‌تواند باعث ایجاد پرزهای پوستی در لباس‌های نازک شده و درخشندگی اولیه آن‌ها را کم کند.
  • اگر لباس مشکی شما بسیار آلوده است، به‌هیچ‌وجه از آب گرم استفاده نکنید. به‌جای آن، لباس را قبل از شستشو در آب سرد خیس کنید تا آماده شستشو شود.
  • در صورت استفاده از مواد شوینده معمولی، باید از عدم تأثیر منفی آن بر لباس مشکی مطمئن شوید. ازاین‌رو، ابتدا مقدار کمی از آن را استفاده نمایید و در صورت نتیجه مثبت، مقدار آن را بیشتر کنید.
  • هرچقدر زمان شستشو کمتر باشد، بهتر است. برای این کار باید از مواد شوینده با کیفیت بالا استفاده کنید که در مدت‌زمان کم، بهترین تأثیر تمیزی را روی لباس مشکی می‌گذارند.
  • می‌توانید از شامپو بچه نیز برای شستن لباس مشکی کمک بگیرید. این محصول قابلیت شویندگی ملایمی دارد و کف خوبی برای شستشوی لباس ایجاد می‌کند.

راهکارهایی که نمی‌دانستید!

برای آنکه رنگ لباس مشکی درخشان‌تر شود، می‌توانید از 2 فنجان چای یا قهوه در هنگام آبکشی لباس استفاده کنید.

آب اسفناج پخته نیز راهکار جالبی است که اغلب افراد از آن اطلاعی ندارند. این مایع برای خیس کردن لباس قبل از شستشوی نهایی، کاربردی می‌باشد.

همچنین برای تثبیت رنگ مشکی می‌توانید از نمک استفاده کنید. برای این کار باید لباس را در ظرفی با مقداری نمک و آب قرار داده و پس از 5 دقیقه آن را خارج نمایید. پس از آن، لباس آماده شستشو می‌باشد.

سعی کنید که لباس‌های مشکی را به‌موقع بشویید تا از شستشوی زیاد و در تایم بالا جلوگیری نمایید. این موضوع کمک می‌کند تا عمر لباس شما زیاد شود.

درنهایت باید گفت که برای شستن لباس مشکی، ابتدا مقداری مایع شوینده را درون آب حل کنید و سپس لباس را درون تشت قرار دهید. به این ترتیب از ترکیب‌شدن کامل مایع شوینده در آب ملایم مطمئن خواهید شد.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های عالی برای تمیز کردن حمام و دستشویی + ترفند برق انداختن سنگ توالت
در این مقاله به برخی از روش‌های تمیز کردن حمام و دستشویی، برق انداختن سنگ توالت، معرفی بهترین جرمگیر و همچنین ترفندهای پاکسازی عمیق این فضاها اشاره می‌کنیم.
مشاهده
مراحل تمیز کردن سینک ظرفشویی آشپزخانه + ترفند برق انداختن آن
برق انداختن و تمیز کردن سینک ظرفشویی کار سختی نیست و تنها با چند ماده اولیه و ساده همراه با صرف زمان کوتاهی می‌توانید آن را به درخشش اول خود بازگردانید.
مشاهده
شستن لباس نخی بدون آبرفت | چگونه از آب رفتن لباس نخی جلوگیری کنیم؟
در این مقاله از شرکت پاکسان، به رازهای حفظ سایز و فرم لباس‌های نخی و روش‌های شستن لباس نخی بدون آبرفت می‌پردازیم.
مشاهده
چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟
لکه‌های قهوه‌ای باقی مانده چای روی فنجان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. در این مقاله راهکارهای پاک کردن لکه چای و قهوه روی لیوان را بررسی کرده‌ایم.
مشاهده
4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده
6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده