پاک کردن آدامس

راهکارهای پاک کردن آدامس از لباس، فرش و سطوح مختلف

1402/11/30

احتمالا شما هم تجربه ناخوشایند دست زدن به آدامسی که زیر نیمکت مدارس چسبیده شده را داشته‌اید. از آن بدتر زمانی است که همان آدامس، روی صندلی باشد و شما روی آن بنشینید. این حس مشمئزکننده وقتی با مصیبت پاک کردن آدامس از لباس همراه می‌شود، به راحتی می‌تواند روز شما را خراب کند.

باید بگوییم که خوشبختانه راه حل‌هایی برای پاک کردن این ماده چسبنده وجود دارد. با ادامه این محتوا همراه باشید تا ترفندهای کاربردی و مناسبی را در این زمینه بیابید.

نحوه پاک کردن آدامس از لباس

پاک کردن آدامس از لباس

برای پاک کردن آدامس از لباس، همانند ترفندهای پاک کردن لکه شمع، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. یکی از متداول‌ترین گزینه‌ها، ایجاد تغییر دمایی با کمک یخ یا حتی اتوی داغ می‌باشد. در عین حال، ترکیبات دیگری هم می‌توانند برای تمیزکردن پارچه مناسب باشند که از جمله مهم‌ترین و بهترین آن‌ها نوشابه، مایع ظرفشویی و نمک، الکل، صابون، مایع لباسشویی و همچنین خمیردندان هستند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حتی از سفیده تخم مرغ نیز می‌توانید برای پاک کردن لکه آدامس از لباس، فرش، موکت یا مبل کمک بگیرید.

در ادامه، به توضیحات کامل‌تری درباره بهترین تمیزکننده‌های لکه آدامس می‌پردازیم.

پاک کردن آدامس از روی پارچه با یخ

پاک کردن آدامس از پارچه با یخ

برای پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه می‌توانید از یخ استفاده کنید. این روش بسیار مؤثر است؛ زیرا آدامس دارای خواص پلیمری خاصی می‌باشد که آن را نسبت به دما حساس کرده است. بدین صورت که با قرارگرفتن در معرض سرما، آدامس به سرعت سفت شده و رطوبت درون آن از بین می‌رود. این موضوع باعث می‌شود که آدامس از روی پارچه یا لباس به راحتی جدا گردد.

استفاده از یخ، به خصوص در زمانی مناسب است که لکه آدامس نسبتاً سطحی باشد. برای انجام این کار، باید تکه‌ای از یخ را بردارید و روی لکه آدامس قرار دهید. سپس با وارد کردن فشار ملایم، یخ را روی لکه حرکت دهید. با تکرار این فرایند، آدامس به‌تدریج از روی پارچه جدا می‌شود.

همچنین می‌توانید برای پاک کردن آدامس، پارچه را داخل فریزر قرار داده و پس از مدتی، آدامس روی آن را با دقت پاک کنید. همین ترفند برای از بین بردن آدامس روی چرم نیز کاربردی می‌باشد؛ اما باید مواظب باشید که به بافت چرم آسیب نرسد.

پاک کردن آدامس از روی پارچه با نوشابه

استفاده از نوشابه برای پاک کردن آدامس از روی پارچه، روشی کارآمد و آسان است. برای این امر ابتدا باید پارچه را داخل فریزر قرار دهید تا آدامس سفت شود. سپس در یک ظرف، کمی نوشابه ریخته و قسمت لکه‌دار را درون آن قرار دهید. پس از گذشت نیم ساعت، پارچه را از ظرف بیرون بیاورید و با استفاده از یک برس یا کاردک، آدامس را از روی پارچه جدا کنید.

مهم است که در این فرایند از اشیا تیز استفاده نکنید تا به پارچه آسیب نرسد. به این نکته هم دقت کنید که صرفا نوشابه با گاز زیاد می‌تواند خاصیت چسبندگی آدامس را از بین ببرد و آن را از روی پارچه جدا کند. همین شیوه را می‌توانید برای پاک کردن آدامس از روی چادر مشکی و رنگی هم به کار بگیرید.

پاک کردن آدامس از لباس مشکی

برای پاک کردن آدامس از لباس مشکی، روش‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. یکی از این روش‌های موثر، استفاده از اتو است. برای انجام این کار، قسمتی از لباس که آدامس به آن چسبیده را روی یک تکه مقوا قرار داده و اتو را روی مقوا بکشید. با این ترفند، آدامس به تدریج از لباس جدا می‌شود و به مقوا می‌چسبد.

پس از انجام این مرحله می‌توانید نسبت به شستن لباس مشکی با ماشین لباسشویی اقدام کنید تا لکه کاملا از بین برود. همچنین برای پاک کردن لکه آدامس از روی لباس مشکی می‌توانید از مواد خانگی مانند سرکه نیز استفاده نمایید. برای این منظور، مقداری سرکه را گرم کرده و با استفاده از گوش‌پاک‌کن یا دستمال نرم، روی لکه آدامس بکشید. این کار را تا زمانی که لکه کاملاً از بین برود، تکرار کنید. سپس لباس را آبکشی کرده و با دست بشویید تا اثرات سرکه نیز پاک شود.

پاک کردن آدامس از روی پتو

برای جدا کردن آدامس از روی پتو می‌توانید از گزینه‌های زیر استفاده کنید:

 1. قراردادن یخ: ابتدا یک قطعه یخ را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی لکه آدامس قرار دهید تا آدامس سفت و سخت شود. یخ را می‌توانید به صورت مستقیم روی آدامس بگذارید یا آن را درون یک حوله تمیز بپیچید و روی آدامس بگذارید. وقتی آدامس سفت شد، بهتر است از چاقوی کره‌خوری استفاده کنید و لکه آدامس را از روی پتو جدا کنید؛ زیرا استفاده از چاقوهای تیز ممکن است به پتو آسیب وارد کنند.
 2. استفاده از مواد شوینده: روی لکه آدامس، مقداری ماده شوینده با خاصیت حلّال اسپری کنید. اجازه دهید برای ۵ دقیقه مواد روی باقی‌مانده آدامس اثر کند. سپس یک مسواک قدیمی را روی آن بکشید. در حین استفاده از مواد شوینده، مواظب باشید که لکه آدامس را پخش نکنید.
 3. مایع لباسشویی: شما می‌توانید از مایع لباسشویی نیز برای پاک کردن آدامس از روی پتو و از بین بردن لکه آن استفاده کنید. برای این کار مقداری از مایع لباسشویی را روی قسمتی از پتو که آدامس به آن چسبیده است، بریزید. سپس با یک مسواک یا کاردک، آدامس را از روی پتو جدا کنید.
 4. استفاده از مایع ظرفشویی و نمک: این روش زمانی درست است و نتیجه مناسب می‌دهد که مایع ظرفشویی و نمک به صورت همزمان استفاده شوند. پس از آغشته کردن قسمت آسیب‌دیده به مایع ظرف‌شویی، به مدت چند دقیقه منتظر بمانید. سپس به همان نقطه نمک اضافه کنید. سپس با سر چاقو و با حرکات کوچک و محتاطانه، آدامس را از پتو جدا کنید. بدون شک ترکیب این دو ماده در کنار هم و برای از بین بردن لکه انواع آدامس، جادو می‌کند.
 5. استفاده از صابون: اگر مایع شوینده در دسترس نبود، می‌توانید مقداری صابون مرطوب را روی لکه آدامس بکشید و با مسواک، آن را بشویید. در نهایت، پتو را با محصولات شوینده شستشو دهید تا لکه به طور کامل از بین برود.

پاک کردن آدامس از روی فرش

پاک کردن آدامس از فرش

برای پاک کردن آدامس و شستن فرش، باید دقت نظر زیادی داشته باشید. برای اینکه آدامس به تار و پود فرش نچسبد، سرعت عمل در پاک کردن آن و استفاده از مواد شوینده مناسب، ضروری است. برای اینکه بتوانید از روش‌های ذکر شده بهترین نتیجه را بگیرید، در ادامه چندین مورد را بیان می‌کنیم:

استفاده از آبلیمو و نوار چسب

مقدار کمی آبلیمو را روی آدامس بریزید و بعد از چند دقیقه، سطح را آبکشی کنید. اگر بعد از این کار مقداری از آدامس باقی مانده بود، می‌توانید با استفاده از نوار چسب از آن خلاص شوید. نوار چسب را روی لکه قرار داده و با سرعت از جا بکنید. توجه داشته باشید که لکه آدامس خیس نباشد؛ زیرا می‌تواند باعث کشیده شدن آدامس شود و مشکل را شدیدتر کند.

استفاده از الکل

الکل را روی اسفنج بریزید و آن را روی آدامس بمالید. بعد از گذشت چند دقیقه، با چاقو یا قاشق آدامس را از روی فرش بردارید. قبل از استفاده از این روش، قسمتی از فرش را با استفاده از الکل تست کنید تا مطمئن شوید که الکل به فرش آسیب نمی‌رساند.

استفاده از خمیردندان

خمیردندان را به آرامی روی لکه آدامس بمالید و حدود ۱ تا ۲ دقیقه صبر کنید. سپس فرش را با استفاده از شامپوی مخصوص بشویید.

استفاده از سفیده تخم مرغ

سفیده و زرده تخم مرغ را از هم جدا کنید و سفیده را روی سطح موردنظر بمالید. منتظر بمانید تا آدامس در محلول سفیده حل شود. سپس با یک چاقو یا قاشق، آدامس را از روی فرش جدا کنید. این گزینه برای تمیز کردن مبل نیز مناسب می‌باشد.

استفاده از سرکه سفید

یک فنجان سرکه سفید را در مایکروویو گرم کنید. سپس یک پارچه یا حوله تمیز را داخل سرکه بزنید و روی آدامس بکشید. با استفاده از چاقو یا قاشق، آدامس را جدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم که درنهایت با یک مسواک قدیمی، لکه آدامس را از روی فرش پاک کنید.

توجه: قبل از استفاده از هر روشی، بهتر است روی قسمت کوچکی از فرش تست کنید تا مطمئن شوید که روش موردنظر به فرش آسیب نمی‌رساند.

چگونه آدامس را از روی پوست پاک کنیم؟

برای پاک کردن آدامس از روی پوست می‌توانید از چند روش مختلف استفاده کنید. یکی از روش‌ها، استفاده از یخ است که با قرار دادن یک قطعه یخ روی لکه آدامس، آن را سفت و سخت می‌کنید. سپس با یک قاشق یا چاقو، آدامس را از پوست برداشته و لکه را پاک می‌کنید.

همچنین می‌توانید از روغن‌هایی مانند روغن زیتون استفاده کنید که با مالیدن روی لکه آدامس، آن را نرم کرده و به راحتی از پوست جدا می‌شوند. استفاده از مواد شوینده مانند ضدعفونی‌کننده‌ها یا شامپو نیز مؤثر است که با استفاده از آن‌ها لکه را پاک کرده و پوست را تمیز کنید.

در عین حال، الکل هم می‌تواند لکه آدامس را پاک کند؛ اما همواره مهم است که قبل از استفاده از هر روشی، روی یک قسمت کوچک از پوست تست کنید تا مطمئن شوید که روش موردنظر به پوست شما آسیب نمی‌رساند.

پاک کردن آدامس از مو

پاک کردن آدامس از مو

 • استفاده از یخ: یک تکه یخ را چند بار روی آدامس بکشید تا سفت شود، سپس آدامس را از مو جدا کنید.
 • استفاده از کرم مرطوب‌کننده: کمی کرم مرطوب‌کننده به همان قسمت مو بکشید و سپس با یک دستمال خشک، مو را چند بار پایین بکشید تا آدامس از آن جدا شود.
 • استفاده از اسپری مو: اگر اسپری مو در دسترس است، مقداری از آن را مستقیماً روی آدامس اسپری کنید و صبر کنید تا خشک و سفت شود. سپس می‌توانید آدامس را به طور کامل از سطح موردنظر جدا کنید.
 • استفاده از روغن نارگیل: روغن نارگیل را گرم کرده و به قسمت موردنظر برای پاک کردن آدامس بمالید. سپس با استفاده از مسواک، آدامس را جدا کنید.
 • استفاده از سس مایونز: یک قاشق غذاخوری سس مایونز را به قسمت مدنظر خود بزنید تا رشته‌های مو از هم جدا شوند. سپس موها را با شامپو بشویید.
 • استفاده از کره بادام‌زمینی یا روغن‌نباتی: آدامس را با کره بادام‌زمینی یا روغن مالیده و چند دقیقه صبر کنید. سپس آن را از مو جدا کنید.
 • استفاده از سفیده تخم‌مرغ یا شکلات: سفیده تخم‌مرغ یا شکلات را روی آدامس بمالید و منتظر بمانید تا آدامس حل شود. سپس موها را بشویید.
 • استفاده از وازلین، خمیردندان یا روغن نباتی: این مواد را روی آدامس بمالید و به آرامی آدامس را از روی مو جدا کنید.

همچنین، استفاده از یک شانه دانه‌درشت می‌تواند برای پاک کردن آدامس از روی موها مفید باشد.

چند نکته و ترفند مهم

نکات رفع لکه آدامس

 • سرعت عمل را در اولویت خود قرار دهید. این کار کمک می‌کند تا لکه آدامس، به بهترین شکل ممکن از لباس حذف شود.
 • برای پاک کردن آدامس و شستن لباس، استفاده از آب سرد بهتر است. این کار باعث می‌شود لکه آدامس کمترین آسیب را به پارچه بزند و از جدا شدن رنگ‌ها یا خرابی‌های دیگر جلوگیری کند.
 • با استفاده از لکه‌بر سپید به عنوان یک لکه‌بر قوی، لکه آدامس کمتر در بافت پارچه نفوذ می‌کند و حذف آن ساده‌تر خواهد بود.
 • قبل از استفاده از هرگونه ماده پاک‌کننده، تست کوچکی در نقطه پنهانی از لباس انجام دهید تا از عکس‌العمل پارچه نسبت به ماده شوینده اطمینان حاصل کنید.
 • برای حذف لکه آدامس، مقداری آب اکسیژنه را روی لکه آدامس بریزید. سپس با حوله مرطوب، آن را تمیز کنید.
 • مقداری بنزین را روی جای آدامس قرار داده و با مسواک روی آن بکشید. بعد از جدا شدن آدامس، لباس را بشویید تا بوی بنزین از آن پاک شود.
 • با استفاده از یک مسواک، صابون را روی لکه آدامس بمالید و بعد لباس را بشویید تا لکه به طور کامل از روی پارچه پاک شود.
 • اگر لباس چرمی است، از پاک‌کننده مخصوص چرم استفاده کنید و پس از آن دوباره لباس را بررسی کنید.
مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده
بهترین روش شستن چادر مشکی بدون بور شدن
نحوه صحیح شستن چادر مشکی به حفظ زیبایی، دوام و کیفیت آن کمک می‌کند. ثبات رنگ، حفظ بافت چادر، جلوگیری از بور شدن و ... از دیگر نتایج انجام صحیح این کار است.
مشاهده
بهترین شیوه تمیز کردن راه پله + ترفندهای کاربردی
در این مقاله به ترفندهایی برای تمیز کردن راه پله می‌پردازیم تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان، بیشترین تاثیرگذاری را بر پاکیزگی و زیبایی محیط خانه خود داشته باشید.
مشاهده
راهکارهای پاک کردن آدامس از لباس، فرش و سطوح مختلف
احتمالا شما هم تجربه ناخوشایند دست زدن به آدامسی که زیر نیمکت مدارس چسبیده شده را داشته‌اید. از آن بدتر زمانی است که همان آدامس، روی صندلی باشد و شما روی آن بنشینید. برای پاک کردن آدامس از لباس، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم.
مشاهده
نکات خانه تکانی عید سریع، آسان و قدم به قدم + چک‌لیست
این روزها، همه با تمیز و مرتب کردن خانه، برای سال جدید آماده می‌شوند. شناخت بهترین روش خانه تکانی به شما کمک می‌کند این کار را بهتر و سریعتر انجام دهید.
مشاهده
تمیز کردن فیلتر هود | چگونه چربی توری هود را تمیز کنیم؟
روش‌های ساده و کاربردی زیادی هستند که می‌توانند به راحتی عملکرد هود را بالا برده و چربی توری آن را کاملاً تمیز کنند. در ادامه با توجه به ترکیبات خانگی و بهترین نتیجه‌گیری‌ها، چند گزینه کاربردی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
مشاهده