صفر تا صد شستن مبلمان در خانه

صفر تا صد تمیز کردن مبلمان در خانه

1399/10/16

شستن مبلمان در خانه

مبل ها یکی از اصلی ترین اجزای هر خانه هستند که فضای نسبتا زیادی را اشغال کرده و به خود اختصاص می دهند. از این رو در بدو ورود توجه تمامی افراد را به خود جلب کرده و نگاه ها را به سمت خود می کشاند. حال فرض کنید که مبل شما برای مدت زمان طولانی تمیز نشده باشد. در چنین شرایطی محیط کلی خانه کثیف و نامرتب به نظر می رسد؛ حتی اگر ساعت ها برای تمیز و مرتب کردن آن زمان صرف کرده باشید. در این مطلب، شرکت پاکسان به شما راهکارهایی برای شستن مبل در خانه آموزش می دهد که با به کار گیری آن ها، مبلمان و به دنبال آن منزل شما مرتب و تمیزتر از همیشه به نظر می رسد.

بهترین زمان برای شستن مبل ها

بهترین زمان برای تمیز کردن مبل ها

برای این که کار نظافت مبل ها به زمان و انرژی زیادی از جانب شما نیاز نداشته باشد، بهتر است هر 6 ماه یک بار نسبت به تمیز کردن آن ها اقدام نمایید. تعطیلات تابستان و روزهای پایانی سال، دو بازه زمانی هستند که اغلب افراد نسبت به این کار اقدام می کنند. با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال نیز بسیاری از افراد به سراغ تمیز کردن لوستر، شستن فرش، حتی شستن بالش و به طور کلی نظافت کامل خانه می روند تا به اصطلاح خانه تکانی کنند.

با این حال شما پیش از هر چیز باید به نیاز مبلمان خود توجه داشته باشید و هر گاه احساس کردید لازم است این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید هر چه کثیفی های روی مبل قدیمی تر باشد، پاک کردن آن سخت تر خواهد بود. همچنین باید پیش از خشک شدن لکه ها نسبت به پاک کردن آن ها اقدام نمایید؛ در غیر این صورت تثبیت شده و اثر آن ها به راحتی از بین نخواهد رفت.

شناخت انواع مبلمان

اولین و اصلی ترین گام برای تمیز کردن مبلمان، شناخت نوع آن می باشد. شناخت نوع مبلمان به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین روش در دسترس را برای تمیز کردن آن به کار بگیرید. به طور کلی مبلمان منزل به دو دسته استیل و راحتی تقسیم می شوند. جنس پارچه به کار رفته در هر یک از این دو نوع مبلمان، تعیین کننده روش مناسب برای شستن مبل شما خواهد بود.

5 گام برای تمیز کردن مبل

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که شستن مبلمان در خانه کاری دشوار بوده و نیاز به مهارت خاصی دارد؛ این در حالی است که این کار به راحتی قابل انجام می باشد و تنها کافی است که کمی از زمان خود را برای این کار صرف نمایید. به این ترتیب علاوه بر کوتاه تر شدن فاصله زمانی تمیز کردن مبلمان، در هزینه های جانبی زندگی نیز صرفه جویی خواهید نمود.

پاکسازی مبل به شما کمک می کند تا از شر تمام اجسام اضافه روی مبل خلاص شوید. این کار را در قالب پنج گام برای شما شرح داده ایم. پس از انجام این مراحل، مبل شما به طور کامل پاکسازی خواهد شد.

  1. جارو کشیدن

وجود مو، دانه های ریز مواد غذایی، گرد و غبار و … به راحتی می تواند زیبایی محیط و ظاهر مرتب مبلمان شما را زیر سوال ببرد. در ابتدا تکه های بزرگتر را با دست جمع آوری نمایید و سپس با استفاده از جارو برقی تمام زیر و بم مبل خود را تمیز نمایید. از گردگیر جارو برای نظافت رویه مبل و درزها استفاده نمایید. پس از آن سری جارو را تعویض نموده و آن را برای چند دقیقه به آرامی روی درزهای مبل نگه دارید تا گرد و غبار و خرده های خوراکی و غیر خوراکی فرو رفته در آن به طور کامل جمع آوری شود. کوسن ها و بالشت ها را در هوا تکان داده و سپس روی آن ها نیز جارو بکشید. در پایان این مرحله از جا به جا کردن مبل و جارو کشیدن زیر پایه های آن و فضاهای دور از دسترس غافل نشوید.

جارو کشیدن، دومین مرحله برای تمیز کردن مبل

  1. برس کشیدن

در این مرحله اجسام خارجی و برجسته از سطح مبل جدا شده اند؛ حال نوبت به جرم های سفت شده ای می رسد که در سطح مبل شما جمع شده و با جارو برقی جمع نشده اند. برای پاک کردن این اجرام از یک برس دستی نسبتا نرم استفاده نمایید و آن را به آرامی روی مبل بکشید.

  1. برداشتن پرزها و موهای چسبیده به مبل

چسبیدن موی سر یا حتی پرز حیواناتی مثل سگ و گربه های خانگی از جمله مشکلاتی است که خانم های خانه دار از آن گلایه میکنند. برخی از انواع مبلمان دارای پوشش محافظتی هستند که از چسبیدن مو و پرز به رویه مبل جلوگیری می کند؛ با این حال این لایه محافظ برای تمامی مبل ها در دسترس نبوده و راه حل جامعی به نظر نمی رسد. با توجه به این که این پرزها و موها توسط جارو برقی نیز جمع آوری نمی شوند، بهتر است از غلتک های مخصوص استفاده کنید تا طی مدت زمانی کوتاه شاهد جمع آوری تمام این مو و پرزها باشید.

به یاد داشته باشید که این پرزها و موها باید در زمان شستن پرده های منزل شما نیز از بافت پارچه جدا شوند.

  1. تمیز کردن سطوح غیر پارچه ای

مبلمان از دو بخش پارچه ای و غیر پارچه ای تشکیل می شوند. این بخش غیر پارچه ای می تواند از جنس چوب، فلز و … باشد. تمیز کردن مبل نیز تنها به بخش پارچه ای آن محدود نبوده و سایر بخش ها نیز به نظافت نیاز دارند که بسته به نوع مبلمان می توانید از انواع موم، جلادهنده ها و روغن های مخصوص استفاده کنید.

در صورتی که مبلمان شما چوبی است از روغن های مخصوص و برای بخش های فلزی از تمیزکننده های مخصوص فلز استفاده نمایید تا مبل شما جلوه و جلای بیشتری بگیرد. همچنین با استفاده از پاک کننده سطوح رخشا می توانید تمامی سطوح چوبی، فلزی و … را به طور کامل تمیز نمایید.

توجه داشته باشید که تماس این مواد با بخش های پارچه ای مبل می تواند باعث آسیب دیدن آن شده و ظاهر زیبای آن را تحت تاثیر قرار دهد. برای جلوگیری از بروز این مشکل می توانید رویه مبل را پوشانده و یا از اسپری های محافظ مخصوص این کار استفاده نمایید.

  1. نظافت پارچه مبل

در اغلب مواقع شرکت های سازنده مبل نکاتی را برای نگهداری و نظافت آن ها روی یک لیبل یا برچسب نوشته و همراه با مبل ارائه می نمایند. توجه به این نکات و علائم درج شده در آن ها به شما کمک می کند تا به نحوی بهتر به نتیجه دلخواه خود دست یابید.


پیشنهاد به مطالعه بیشتر: معنی علائم روی لیبل لباس و پارچه


در ادامه برخی از این علائم را به اختصار مورد بررسی قرار داده ایم:

Wوجود این علامت به این معناست که بهتر است برای شست و شوی مبلمان خود از آب یا بخار آب استفاده نمایید.

WSاین علامت به شما اعلام می کند که می توانید از محلول های بر پایه آب و مواد شیمیایی در نظافت مبلمان خود استفاده نمایید.

Sوجود این حرف در لیبل همراه با مبل به این معنا است که نظافت مبل خود را باید به صورت خشک کردن انجام دهید.

Oاین علامت بیانگر ارگانیک بودن مواد به کار رفته در تولید محصول می باشد و شما باید تنها از آب سرد برای شستن آن ها استفاده نمایید.

X: این علامت نیز به این معنا است که برای نظافت مبلمان خود باید در ابتدا با برس یا جارو برقی آن را تمیز نموده و سپس با شامپوی مخصوص، کار خود را به پایان برسانید.

چگونه مبلمان را در خانه بشوییم؟

تا این جا مراحل پاکسازی مبلمان را به پایان رساندیم، حال نوبت به شست و شوی مبل می رسد. در اولین مرحله بهتر است از یک اسپری تثبیت کننده رنگ پارچه استفاده کنید تا احتمال تغییر رنگ رویه مبل شما به حداقل ممکن برسد. توجه داشته باشید که پیش از استفاده از این اسپری، مقدار کمی از آن را روی قسمت های مخفی و دور از چشم امتحان کنید تا از عدم آسیب دیدن رنگ مبلمان خود مطمئن شوید.

محلولی از آب و سرکه رقیق شده آماده کنید. این محلول را روی لکه ها اسپری کنید و به آرامی با یک دستمال نرم روی آن بکشید تا لکه ها نرم تر شده و راحت تر از بین بروند. در صورتی که رنگ مبل شما تیره است، فقط از آب معمولی استفاده نمایید. همچنین با استفاده از پودر لکه بر سپید می توانید به راحتی لکه های ایجاد شده روی مبل خود را از بین ببرید.

اکنون می توانید محلول پایه آب خود را آماده نموده و رویه مبل خود را به طور کامل شست و شو دهید. برای تهیه این محلول باید سه پیمانه شوینده بر پایه آب را با سه لیتر آب ترکیب نموده و محلول به دست آمده را با یک پارچه آغشته به آن، روی مبل خود بکشید. توجه داشته باشید پیش از شست و شوی کامل مبل، این محلول را روی بخش کوچک و دور از چشم مبل خود تست کنید تا از مناسب بودن غلظت آن مطمئن شوید. تنها کافی است پس از استفاده از محلول، ده دقیقه صبر کرده و سپس یک حوله کاغذی روی آن بکشید. در صورتی که رنگ مبل به حوله منتقل نشده باشد، غلظت محلول شما مناسب می باشد. در غیر این صورت باید کمی آب به محلول خود استفاده نمایید تا به غلظت مناسب برسد.

شستن مبل با بخارشوی

شستن مبل با بخارشوی

علاوه بر روش های ذکر شده، برای شستن مبلمان خود می توانید از ابزارهایی همانند بخارشوی استفاده نمایید. برای این کار مخزن دستگاه را با محلول بر پایه آب پر کرده و تمام سطح مبل را به شامپو آغشته نمایید. حال با استفاده از بخارشوی، مبل خود را تمیز نمایید. سپس با فعال نکردن بخش مکنده دستگاه، کف ها را از سطح مبل پاک کنید. پس از تکمیل فرایند شست و شو، مبل را به طور کامل خشک نمایید.

توجه داشته باشید که قرار دادن مبل خیس در هوای آزاد به راحتی گرد و غبار را به خود جذب نموده و تمام زحمات شما را بر باد می دهد.

تمیز کردن مبلمان پارچه ای با جوش شیرین

گاهی ممکن است مبل شما نسبتا تمیز بوده و تنها کمی گرد و غبار به خود گرفته باشد. برای تمیز کردن این دسته از مبل های پارچه ای، توصیه می کنیم که کمی جوش شیرین را روی مبل خود بریزید و یک ساعت صبر کنید. پس از گذشت مدت زمان لازم، با استفاده از جارو برقی سطح مبل را تمیز کنید.

تمیز کردن مبلمان چرم در خانه

مبل های چرمی در مقایسه با مبل های پارچه ای نیاز به مراقبت بیشتری دارند، از این رو نمی توان از روش های معرفی شده در بخش های پیشین برای نظافت آن ها استفاده نمود. بهترین راه برای تمیز کردن مبلمان چرمی، استفاده روزانه یا هفتگی از دستمال مرطوب و گاها محلول های پاک کننده چرم ملایم و رقیق می باشد. محلول های غلیظ و یا نامناسب می توانند به مبلمان شما آسیب زده و از جلوه آن ها بکاهند. استفاده از روغن های مخصوص نیز تاثیر به سزایی در جلای مبل چرمی شما داشته و جلوه ویژه ای به آن خواهد بخشید.

تمیز کردن مبلمان چرم در خانه

پاک کردن لکه مبل با سرکه

محلول سرکه و آب اکسیژنه به شما در پاک کردن لکه ها از روی مبل کمک می کند. برای تهیه این محلول باید چهار قاشق غذاخوری آب اکسیژنه را با 50% سرکه رقیق شده در آب به خوبی ترکیب نمایید. محلول به دست آمده را روی لکه ها اسپری کنید و پیش از خشک شدن، با یک حوله کاغذی آن را از سطح مبل پاک کنید.

همچنین می توانید به جای اسپری کردن این محلول، از یک دستمال آغشته به سرکه استفاده کنید تا سطح مبل شما کاملا خیس نشده و تنها مرطوب باشد. با استفاده از یک دستمال خشک نیز می توان به راحتی این محلول را از سطح مبل پاک نمود. توجه داشته باشید که این محلول برای پارچه های تیره قابل استفاده نبوده و ممکن است باعث کدر و یا کمرنگ شدن آن ها شود.

علاوه بر این، می توانید از ترکیب سرکه با جوش شیرین نیز استفاده نمایید. پس از ترکیب این دو ماده، محلول به دست آمده را کناری بگذارید تا برای استفاده آماده شود. این مخلوط را روی لکه ها بریزید و سه الی چهار ساعت صبر کنید. پس از خشک شدن مخلوط، آن را با استفاده از جارو برقی جمع آوری نمایید.

پاک کردن لکه خون از روی مبل

کمی نشاسته را با آب ترکیب کنید تا خمیری یکدست و غلیظ ایجاد شود. این خمیر را روی لکه خون قرار دهید صبر کنید تا کاملا خشک شود. پس از آن می توانید خمیر خشک شده را تراشیده و با برس محل لکه را تمیز کنید.

پاک کردن لکه نوشابه از مبل

برای پاک کردن لکه نوشابه از مبل تنها کافی است که کمی نمک روی لکه بپاشید و پس از گذشت مدت کوتاهی آن را با یک اسفنج خیس تمیز کنید.

تمیز کردن لکه چربی از مبل

لکه های چربی یکی از شایع ترین لکه هایی هستند که می توانند روی مبل ایجاد شوند. این نوع لکه به سختی از سطح مبل پاک شده و یکی از بزرگترین مشکلات خانم های خانه دار هستند. برای پاک کردن لکه چربی، نمک و الکل را با یکدیگر ترکیب کنید تا محلول یکدستی به دست آورید. حال از این محلول روی لکه استفاده نمایید تا رد چربی به طور کامل از سطح آن پاک شود. برای مبل های با رویه ابریشمی بهتر است روی لکه را با یک لایه کاغذ خشک کن پوشانده و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا چربی لکه را به خود جذب کند.

تمیز کردن اثر زردی سیگار از مبل

یک حبه قند را روی اثر زردی بر جای مانده از سیگار روی مبل بکشید تا به طور کامل از بین برود. در صورتی که این لکه روی الیاف مصنوعی ایجاد شده باشد، آبلیمو نیز تا حد زیادی می تواند راهگشا باشد.

تمیز کردن لکه جوهر از مبل

برای پاک کردن لکه جوهر ایجاد شده روی مبل را خیس نموده و کمی نمک روی آن بریزید. سپس آن را با پنبه پاک کنید. می توانید از محلول گلیسیرین و آمونیاک نیز استفاده نمایید و پس از آن رویه مبل را با شامپو بشویید.

تمیز کردن لکه شمع از مبل

با توجه به این که مبلمان ابعاد بسیار بزرگی دارند و به راحتی قابل جا به جایی نیستند، بهتر است از یک قالب یخ برای سرد کردن لکه شمع و سفت شدن موم آن استفاده نمایید تا به راحتی از سطح مبل جدا شود. پس از آن با استفاده از یکی از روش های ذکر شده می توانید اثر لکه را به طور کامل از بین ببرید. در مقاله «پاک کردن لکه شمع از سطوح» به طور کامل درباره روش های مناسب برای پاک کردن این لکه توضیح داده ایم.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده
6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده
بهترین روش شستن چادر مشکی بدون بور شدن
نحوه صحیح شستن چادر مشکی به حفظ زیبایی، دوام و کیفیت آن کمک می‌کند. ثبات رنگ، حفظ بافت چادر، جلوگیری از بور شدن و ... از دیگر نتایج انجام صحیح این کار است.
مشاهده
بهترین شیوه تمیز کردن راه پله + ترفندهای کاربردی
در این مقاله به ترفندهایی برای تمیز کردن راه پله می‌پردازیم تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان، بیشترین تاثیرگذاری را بر پاکیزگی و زیبایی محیط خانه خود داشته باشید.
مشاهده
راهکارهای پاک کردن آدامس از لباس، فرش و سطوح مختلف
احتمالا شما هم تجربه ناخوشایند دست زدن به آدامسی که زیر نیمکت مدارس چسبیده شده را داشته‌اید. از آن بدتر زمانی است که همان آدامس، روی صندلی باشد و شما روی آن بنشینید. برای پاک کردن آدامس از لباس، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم.
مشاهده
نکات خانه تکانی عید سریع، آسان و قدم به قدم + چک‌لیست
این روزها، همه با تمیز و مرتب کردن خانه، برای سال جدید آماده می‌شوند. شناخت بهترین روش خانه تکانی به شما کمک می‌کند این کار را بهتر و سریعتر انجام دهید.
مشاهده