پاک کردن شمع از روی پارچه

پاک کردن شمع از روی پارچه + 4 روش کاربردی از بین بردن لکه شمع

1399/09/04

پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف

شمع ها یکی از دوست داشتنی ترین ابزار برای مدیتیشن هستند که در اغلب خانه ها جایگاه خاص خود را پیدا کرده اند. این لوازم جذاب در کنار تمام مزایایی که دارند و حس خوبی که برای افراد به ارمغان می آورند، می توانند لکه هایی روی سطوح ایجاد کنند که به راحتی از بین نرفته و اثر بر جای مانده از آن برای همیشه ماندگار شود. شناخت روش هایی مناسب برای پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف، این مشکل را برای همیشه حل نموده و تجربه خوشایند استفاده از شمع را برایتان ماندگار می کند.

4 روش برای پاک کردن لکه شمع

بهتر است پیش از سرد و منسجم شدن لکه شمع آن را از روی سطح جدا نمایید. با این حال اگر مدتی از ایجاد لکه گذشته و سفت و منسجم شده است، به هیچ عنوان نگران نباشید. برای پاک کردن لکه شمع از روی سطوح مختلف روش های مختلفی وجود دارد. تشخیص این که کدام یک از این روش ها برای سطح مورد نظر شما مناسب تر بوده و کارکرد بهتری دارد، کاملا با نوع سطح در ارتباط بوده و به آن وابسته می باشد. اصلی ترین این روش ها عبارت است از:

 1. سرد کردن موم شمع
 2. گرم کردن شمع
 3. استفاده از اتو
 4. اسپری هوای فشرده

4 روش برای پاک کردن لکه شمع

توجه داشته باشید که ممکن است با یک یا چند بار به کار گیری این روش ها لکه شمع از سطح مورد نظر شما پاک شود. بنابراین باید با توجه به نوع سطح لکه دار شده، روش مناسب آن را پیدا نموده و تا زمان پاک شدن کامل لکه آن را تکرار نمایید.

سرد کردن موم شمع

یخ بهترین وسیله برای سرد کردن موم شمع می باشد. برای این کار تنها کافی است که سطحی که با پارافین شمع لکه دار شده است تا را در تماس مستقیم با یخ و در فضایی بسیار سرد قرار دهید. در صورتی که سطح لکه دار شده، جسمی همانند رومیزی و امثال آن باشد که به راحتی قابل حمل بوده و فضای نسبتا کوچکی اشغال می کند؛ می توانید با قرار دادن آن در فریزر به فرایند سرد کردن موم شمع سرعت ببخشید. در غیر این صورت، استفاده از قالب های یخ در حوله ی جاذب و قرار دادن آن روی لکه شمع راه حل مناسبی می باشد. این کار باید تا زمانی ادامه یابد که موم به طور کامل سرد شده و ظاهری کاملا سفت و منسجم داشته باشد؛ به این ترتیب لکه به راحتی از بین رفته و به سایر سطوح منتقل نمی شود. به طور معمول این حالت پس از یک ساعت رخ داده و بسته به حجم موم می تواند کمتر یا بیشتر شود. حال با استفاده از ابزاری همانند کاردک به راحتی می توانید لکه شمع را تراشیده و با پوسته پوسته کردن آن، لکه را از سطح جدا نمایید. توجه داشته باشید از ابزاری استفاده نمایید که لبه ی آن تیز نبوده و باعث خراشیدگی سطح نشود. بخش های اضافی و باقی مانده پس از تراشیدن لکه را نیز به راحتی با استفاده از لکه بر مناسب می توان از بین برد.

گرم کردن شمع

برای گرم کردن شمع از ابزارهای مختلفی می توان استفاده نمود؛ سشوار یکی از در دسترس ترین ابزارها برای این کار به شمار می رود. استفاده از سشوار برای گرم کردن شمع و پاک کردن لکه از سطوح بسیار ساده است، تنها باید آن را در حالت خشک کن و با حرارت بالا روشن نموده و در فاصله ی مناسب از لکه قرار دهید. پس از گذشت مدت زمانی نه چندان طولانی، شاهد ذوب شدن پارافین شمع خواهید بود. نکته قابل توجه در پاک کردن لکه شمع با استفاده از سشوار این است که که حرارت بیش از حد سشوار می تواند منجر به ذوب شدن سطوح پلاستیکی و … شود. همچنین متمرکز بودن پارافین های ذوب شده نیز می تواند به طور چشمگیری به جلوگیری از پخش شدن لکه ها کمک نماید.

گرم کردن، راهی مناسب برای پاک کردن لکه شمع

پس از ذوب شدن لکه شمع، با استفاده از یک دستمال کاغذی به راحتی می توانید آن را از روی سطح جدا نمایید. دستمال کاغذی، دستمال های تنظیف، لبه کارت های قدیمی و مواردی از این قبیل بهترین ابزارهای در دسترس برای برداشتن پارافین ذوب شده از روی سطوح هستند. پس از این مرحله، در صورتی که همچنان کمی از آثار لکه روی سطح باقی مانده بود، می توانید از یک اسفنج به همراه پاک کننده مخصوص سطوح استفاده نمایید تا هیچ اثری از لکه روی سطح باقی نماند. این روش اغلب برای وسایل و سطوح صاف همانند میز، جاشمعی و … به کار می رود. توجه داشته باشید که پارافین ذوب شده به راحتی روی سطوح پارچه ای پخش شده و پاک کردن آن امر دشواری است؛ به همین علت توصیه می شود که از این روش برای پاک کردن لکه شمع از روی لباس و فرش استفاده نکنید. همچنین دستمالی که برای برداشتن پارافین ذوب شده از روی سطح استفاده می کنید نیز ترجیحا یک بار مصرف باشد تا برای شستشوی آن به مشکل نخورید.

پاک کردن لکه شمع با اتو

استفاده از اتو روشی مناسب برای حذف لکه شمع از روی لباس و پارچه می باشد. در این روش، لکه و موم شمع به صورت همزمان ذوب شده و با دستمال از سطح جدا می شود. تنها نکته حائز اهمیت هنگام اجرای این روش، توجه به نچسبیدن موم به اتو است. اتو را روی درجه متوسط تنظیم نموده و صبر کنید تا کاملا داغ شود؛ می توانید با استفاده از چند قطره آب از بالا بودن حرارت اتو مطمئن شوید. دستمالی با ابعاد بزرگ تر از اتو روی لکه قرار دهید تا سطح آن را کاملا پوشش دهد. روی دستمال کاغذی را با حوله ای بپوشانید تا حرارت اتو آن را نسوزاند. حال با کشیدن اتوی داغ شده روی حوله، لکه شمع ذوب شده و جذب دستمال کاغذی می شود. هر چند دقیقه یک بار دستمال را جا به جا نمایید تا موم ذوب شده روی سطح پارچه پخش نشده و به طور کامل به دستمال جذب شود. با چند بار تکرار این مراحل، لکه به طور کامل از روی پارچه برداشته می شود. توجه داشته باشید که این روش تنها پارافین شمع را ذوب کرده و آن را از لباس جدا می کند. در صورتی که لکه به جای مانده ناشی از شمع های رنگی باشد، ممکن است رنگ آن به طور کامل از پارچه حذف نشود. در پایان، شست و شوی لباس با شوینده مناسب به رفع کامل لکه کمک می کند. پودر دستی سوپر برف شوینده ای مناسب جهت شست و شوی لباس ها و سطوح پارچه ای با دست یا ماشین های نیمه اتوماتیک می باشد که در انجام این کار می تواند به شما کمک نماید.

پاک کردن لکه شمع با اتو

لکه بری با اسپری هوای فشرده

اسپری هوای فشرده می تواند لکه شمع را سرد نموده و به جدا شدن آن از سطوح کمک نماید. لکه های کوچک شمع روی سطوح سخت همانند میز و کابینت، یا حتی سطوح نرم همانند چرم و جیر به راحتی با این روش می توانند از بین بروند. در بسیاری از مواقع لکه شمع کاملا جامد و منسجم نبوده و حالتی نیمه مایع و ژله ای دارد، برای پاک کردن این لکه ها در ابتدا هوای فشرده را روی آن اسپری کنید تا آن را سرد نموده و از پخش شدن آن جلوگیری نماید. با این کار لکه حالتی شکننده پیدا کرده و به راحتی با استفاده از کاردک یا حتی کارت قابل تراشیدن است. پس از چندین بار تکرار این مراحل و سپس شست و شوی سطح با شوینده مخصوص، کوچک ترین اثری از لکه شمع بر جای نخواهد ماند.

پاک کردن شمع از روی ظروف

مهم ترین نکته هنگام پاک کردن لکه شمع از روی ظروف این است که این کار به قیمت خراشیدگی ظروف شما انجام نشود! بنابراین باید این کار با نهایت دقت و صبر و حوصله انجام شود. در صورتی که ظرف شما کوچک است، آن را در فریزر قرار دهید؛ در غیر این صورت چند قطعه یخ روی لکه قرار دهید. پس از سرد شدن کامل شمع، آن را به آرامی تراشیده و صبر کنید تا سرمای ظرف از بین برود. پس از به تعادل رسیدن دمای ظرف، آن را با آب گرم و شوینده مناسب بشویید تا آثار باقی مانده از لکه نیز به طور کامل از بین برود.

پاک کردن شمع از روی سنگ

سنگ ها در برابر سرما و گرما مقاومت بالایی دارند. از این رو برای پاک کردن شمع از روی سنگ محدودیتی ندارید و می توانید از هر یک از چهار روش ذکر شده در ابتدای مطلب استفاده نمایید. در نهایت پس از حذف لکه شمع، شست و شوی اصولی آن با پودر کف شوی رخشا به شما کمک می کند تا آثار به جای مانده از لکه را بدون خراشیدگی سطح و به طور کامل محو نمایید.

پاک کردن شمع از روی چوب

پاک کردن شمع از روی چوب

پاک کردن لکه شمع از روی چوب نیز درست همانند بسیاری از سطوح دیگر با استفاده از یخ انجام می شود. این کار را طبق مراحل ذکر شده در بخش سرد کردن موم شمع انجام دهید تا لکه به طور کامل از بین برود. توجه داشته باشید تراشیدن پارافین سرد شده از روی چوب اندکی سخت تر از سایر سطوح بوده و نیاز به صبر و حوصله بیشتری دارد. همچنین سطوح چوبی بسیار سریع خراشیده شده و می توانند جلوه ی خود را از دست بدهند. بهترین ابزار برای تراشیدن موم سرد شده از سطوح چوبی، کارت اعتباری پلاستیکی یا خط کش می باشد. در پایان با استفاده از پارچه پشمی نرم و مرطوب، سطح را تمیز نموده و آن را با کمی روغن یا کرم پوشش دهید. همچنین با استفاده از پاک کننده سطوح رخشا نیز می توانید سطوح مختلف را به راحتی پاک نمایید، به گونه ای که هیچ اثری از لکه قبلی روی آن باقی نماند.

پاک کردن شمع از روی فرش و موکت

ایجاد لکه های شمع روی فرش و موکت یکی از رایج ترین مشکلاتی است که بسیاری از خانم ها با آن رو به رو می شوند. حرارت دیدن فرش، علی الخصوص فرش های بافته شده با الیاف مصنوعی، می تواند باعث از بین رفتن بافت آن شده و از عمر مفید آن بکاهد. با توجه به این نکته، بهترین روش برای پاک کردن لکه شمع از روی فرش و موکت، استفاده از یخ و سرد کردن آن است. پس از سرد کردن لکه و تراشیدن آن، روی فرش را جارو بکشید تا خرده های شمع باقی مانده روی فرش جمع شود. سپس با استفاده از یک شوینده مناسب سطح مورد نظر خود را شست و شو داده و کار خود را به پایان برسانید.

پاک کردن شمع از روی مبل

برای این کار باید به نوع طراحی مبل خود توجه نمایید. توجه به این نکته که لکه شمع روی قسمت های چوبی مبل ایجاد شده است یا قسمت های پارچه ای، به شما کمک می کند تا بهترین روش را برای از بین بردن آن انتخاب نمایید. در پایان، پودر لکه بر اکسیژنه سپید علاوه بر حذف لکه های بر جای مانده روی سطوح پارچه ای همچون البسه، ملحفه، مبل و … از رنگ و الیاف آن ها نیز محافظت می نماید. پس از تکمیل فرایند لکه بری و پاک کردن لکه، نوبت به شستن مبل می رسد تا هیچ گونه اثری از لکه شمع روی مبل شما بر جای باقی نماند.

پاک کردن شمع از روی پارچه

فرقی ندارد که لکه شمع روی پارچه مخمل، ساتن، یا حتی لباس سفید، مشکی یا … ایجاد شده باشد؛ در هر حالت پارافین یا موم شمع با استفاده از این روش به راحتی از بین خواهد رفت:

 1. صبر کنید تا پارافین شمع کاملا خشک شده و بافت جامد به خود بگیرد.
 2. با کمک کارد، موم شمع را به آرامی بردارید. توجه داشته باشید که کارد یا تیغه شما خیلی تیز نباشد.
 3. یک دستمال کاغذی حوله ای زیر لباس و دو دستمال روی لکه قرار داده و اتو یا سشوار را با کمترین درجه حرارت روی آن قرار دهید تا لکه شمع روی لباس ذوب شود.
 4. لکه شمع روی لباس را پاک کنید.
 5. شستن لباس را فراموش نکنید. این کار از باقی ماندن اثر لکه روی لباس جلوگیری می کند.

لکه شمع روی پارچه چگونه پاک می شود؟

در طول این مطلب ضمن پاسخ به این سوال، چهار روش بسیار کاربردی برای پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف را به شما معرفی نمودیم. امید است با مطالعه این مطلب به پاسخ سوالات خود دست یافته باشید.

مدیر سایت

2 پاسخ به “پاک کردن شمع از روی پارچه + 4 روش کاربردی از بین بردن لکه شمع”

 1. سبا گفت:

  مایع پارافين روی مانتوم ریخت تمام مراحل و انجام دادم بعد از شستن دیدم لک شمع مونده چیکار کنم؟ اتو هم زدم ولی تاثیری نداشت

  • mpaxan گفت:

   با پودر دستی مناسب ناحیه لکه دار شده را شستشو دهید تا رد باقی نماند. همچنین استفاده از پودر لکه بر نیز تا حد زیادی به رفع این مشکل کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده
6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده
بهترین روش شستن چادر مشکی بدون بور شدن
نحوه صحیح شستن چادر مشکی به حفظ زیبایی، دوام و کیفیت آن کمک می‌کند. ثبات رنگ، حفظ بافت چادر، جلوگیری از بور شدن و ... از دیگر نتایج انجام صحیح این کار است.
مشاهده
بهترین شیوه تمیز کردن راه پله + ترفندهای کاربردی
در این مقاله به ترفندهایی برای تمیز کردن راه پله می‌پردازیم تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان، بیشترین تاثیرگذاری را بر پاکیزگی و زیبایی محیط خانه خود داشته باشید.
مشاهده
راهکارهای پاک کردن آدامس از لباس، فرش و سطوح مختلف
احتمالا شما هم تجربه ناخوشایند دست زدن به آدامسی که زیر نیمکت مدارس چسبیده شده را داشته‌اید. از آن بدتر زمانی است که همان آدامس، روی صندلی باشد و شما روی آن بنشینید. برای پاک کردن آدامس از لباس، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم.
مشاهده
نکات خانه تکانی عید سریع، آسان و قدم به قدم + چک‌لیست
این روزها، همه با تمیز و مرتب کردن خانه، برای سال جدید آماده می‌شوند. شناخت بهترین روش خانه تکانی به شما کمک می‌کند این کار را بهتر و سریعتر انجام دهید.
مشاهده