روش پاک کردن لکه قهوه

17 روش پاک کردن لکه قهوه از روی لباس و مبل

1402/09/20

با اینکه نمی‌توان از طعم جذاب قهوه گذشت، ولی عذاب‌آور بودن پاک کردن لکه قهوه روی لباس را هم نمی‌توان کتمان کرد. قطعاً این مشکل برای هرکدام از ما به وجود آمده که لکه قهوه یا چای روی لباس یا شلوارمان مانده باشد. با اینکه شاید شستشوی ساده لباس بتواند این لکه‌ها را به سرعت پاک کند، اما در همه موارد جوابگو نیست. از این رو، چندین روش کاربردی و مناسب برای از بین بردن سریع این لکه‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم که می‌توانند مفید باشند.

پاک کردن لکه قهوه روی شلوار لی

پاک کردن لکه قهوه روی شلوار لی

برای پاک کردن لکه قهوه از روی شلوار لی یا هر لباس دیگری، ابتدا لازم است که از روش‌های مناسب و اصولی استفاده کنید تا لباستان آسیب نبیند. در صورتی که شلوار لی گران‌قیمتی دارید و نمی‌خواهید هیچ ریسکی داشته باشید، بهتر است آن را به خشک‌شویی متخصص بسپارید.

در عین حال می‌توانید از روش‌های خانگی نیز استفاده نمایید. یکی از روش‌های ساده برای پاک کردن لکه قهوه، استفاده از حلال‌های ملایم مانند مایع ظرف‌شویی یا سرکه است. ابتدا لکه را در آب فراوان رقیق کنید و سپس آن را با یک شوینده ملایم مثل مایع ظرف‌شویی بشویید.

همچنین می‌توانید از محلول خانگی ساخته شده از مقدار مساوی آب و سرکه استفاده کنید. قبل از شستشوی نهایی، لباس را به مدت حداقل 15 دقیقه در این حلال قرار دهید تا لکه رقیق شود. سپس لباس را با آب شستشو دهید. اگر لکه قهوه تازه باشد، این روش معمولاً به خوبی کار می‌کند؛ اما اگر قدیمی باشد، ممکن است نیاز به تکرار این مراحل داشته باشید.

در نهایت، دقت کنید که قبل از انجام هر کاری، بهتر است محلول را روی یک قسمت کوچک از لباس تست کنید تا از آسیب ندیدن آن، اطمینان حاصل نمایید.

لکه قهوه روی لباس سفید

لکه قهوه روی لباس سفید

برای شستن لباس سفید که لکه قهوه روی آن مانده، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید که در ادامه چند گزینه کاربردی و پرطرفدار را معرفی می‌کنیم:

 • از بین بردن لکه قهوه با جوش شیرین

یکی از روش‌های معمول برای پاک کردن لکه قهوه از لباس‌های روشن، استفاده از جوش‌شیرین می‌باشد. برای این منظور، ابتدا محل لکه را با آب ولرم خیس کنید. سپس کمی جوش شیرین روی آن بریزید و به مدت 10 الی 15 دقیقه صبر کنید. پس از این مدت، جوش شیرین را با یک قاشق به آرامی بردارید و لباس را با آب ولرم و پودر دستی برف بشویید. اگر لکه با انجام یک مرحله از بین نرفت، می‌توانید این مراحل را چندین بار تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 • محلول آب و صابون

یک روش دیگر برای پاک کردن لکه قهوه از روی لباس‌های سفید، استفاده از آب و صابون می‌باشد. ابتدا مقداری صابون رختشویی گلنار را با آب ولرم مخلوط کنید. سپس لکه قهوه را در این ترکیب قرار دهید و به مدت 30 دقیقه صبر کنید. اگر لکه پاک شد، می‌توانید لباس را به روش معمول بشویید. در غیر این صورت، ترکیب آب و صابون را عوض کرده و مرحله اول را دوباره تکرار کنید.

 • سرکه سفید، پاک‌کننده قوی لکه قهوه

از سرکه سفید نیز به عنوان یک پاک‌کننده قوی برای پاک کردن لکه قهوه از روی لباس‌های سفید استفاده می‌شود. برای این کار، مقداری سرکه سفید را با آب ولرم ترکیب کرده و روی لکه بریزید یا از آن به صورت اسپری استفاده کنید. سپس به مدت 15 تا 20 دقیقه صبر کنید تا لکه از روی لباس پاک شود.

در مرحله بعد، شستن لباس با آب ولرم را آغاز کنید. این مراحل را تا زمانی که لکه کاملاً از بین برود، تکرار کنید و برای سرعت عمل بیشتر پیشنهاد می‌کنیم که از محصولاتی همچون صابون لباسشویی، لکه‌بر سپید، پودر دستی کیمیا پلاس یا پودر لباسشویی سپید پرایم واش استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 • نمک، پاک‌کننده سریع لکه قهوه

می‌توانید از نمک هم برای پاک کردن فوری لکه قهوه از روی لباس استفاده کنید. برای این منظور، مقدار زیادی نمک را روی لکه بپاشید و چند دقیقه صبر کنید. سپس با یک دستمال یا پارچه، نمک‌ها و لکه زیر آن را تمیز کنید. با این روش، مایع اضافی از لباس جذب خواهد شد و لکه قهوه از بین می‌رود.

 • استفاده از سفیدکننده

این روش را می‌توان به عنوان یک گزینه ساده و کاربردی برای لباس‌های سفید به حساب آورد. ابتدا مقداری سفیدکننده را روی لکه قهوه بریزید یا آن را اسپری کنید. سپس به مدت 15 تا 20 دقیقه صبر کنید. در انتها، لباس را با آب ولرم بشویید و به خوبی خشک کنید. این روش معمولاً برای لباس‌های سفید مناسب است و می‌تواند به طور مؤثر، لکه قهوه را از روی لباس پاک کند.

پاک کردن لکه قهوه از روی مبل

پاک کردن لکه قهوه از روی مبل

برای پاک کردن لکه چای یا قهوه از روی مبل، از چندین روش مؤثر و طبیعی می‌توانید استفاده کنید. یکی از روش‌های کاربردی استفاده از سفیده تخم مرغ است. ابتدا سفیده یک تخم مرغ را جدا کرده و آن را به هم بزنید تا یکنواخت شود. سپس مقداری آب گرم اضافه کنید و با یک پارچه یا حوله تمیز، مخلوط را به آرامی از خارج به داخل لکه بکشید و آن را کاملاً پاک کنید. در آخر، محل لکه را با حوله نم‌دار چندین مرتبه تمیز کنید تا تخم‌مرغ‌ها پاک شوند.

همچنین، می‌توانید از خمیردندان به عنوان یک پاک‌کننده قدرتمند استفاده کنید. خمیردندان را روی لکه قهوه روی مبل بمالید و پس از چند دقیقه، آن را با یک مسواک تمیز کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که از لکه بر مخصوص مبل استفاده نمایید؛ ولی بهتر است همواره دستورالعمل محصول را مطالعه کرده و متناسب با آن، به شستشو بپردازید.

پاک کردن لکه نسکافه از روی لباس

پاک کردن لکه نسکافه از روی لباس

برای شستن لباس مشکی یا رنگی که با لکه قهوه کثیف شده، می‌توانید از سه روش مؤثر استفاده کنید:

 • شستشو با آب سرد

یکی از راه‌های ساده برای پاک کردن لکه نسکافه از روی لباس، استفاده از آب سرد است. لباس را به سمت پشت لکه برگردانید و آن را به مدت 2 تا 3 دقیقه زیر آب سرد بشویید. این کار می‌تواند باعث از بین رفتن بسیاری از لکه‌های قهوه‌ای شود.

 • استفاده از صابون و گلیسیرین

محل لکه را در ظرف آب گرم قرار داده و با اسفنج روی آن بکشید. سپس مقداری گلیسیرین را روی قسمت لکه‌دار بریزید و اجازه دهید 20 دقیقه روی لباس باقی بماند تا لکه کم‌رنگ شود. در نهایت، لباس را با آب و صابون بشویید.

 • استفاده از محلول آب و شکر

یک محلول غلیظ از شکر و آب تهیه کنید و لباس خود را به مدت 2 ساعت در آن قرار دهید. سپس شستن لباس رنگی را با پودر سپید 5 انجام دهید. محلول آب و شکر، به عنوان یک راه حل مؤثر برای از بین بردن لکه‌های کاپوچینو و نسکافه روی لباس شناخته می‌شود.

از بین بردن لکه قهوه‌ای روی لباس سفید

لکه قهوه‌ای روی لباس سفید

علاوه بر اینکه قهوه می‌تواند لکه‌هایی پررنگ و ماندگار روی لباس بیندازد، چای یا دیگر مایعات و خوراکی‌ها هم باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی لباس می‌شوند. برای از بین بردن لکه قهوه‌ای از روی لباس سفید می‌توانید از 3 روش موثر زیر استفاده کنید:

 • مایع لباسشویی یا مایع ظرفشویی و آب سرد

مقداری مایع لباسشویی یا مایع ظرفشویی را با کمی آب سرد ترکیب کنید و این محلول را روی لکه قهوه بمالید. به مدت 3 تا 5 دقیقه اجازه دهید این محلول روی لکه‌ها باقی بماند. با توجه به نوع و عمق لکه می‌توانید مقدار محلول یا مدت زمان باقی ماندن آن روی لباس را افزایش دهید؛ اما حواستان باشد که محلول کاملا خشک نشود. برای لکه‌های قهوه قدیمی‌تر، ممکن است نیاز باشد مایع شوینده را به مدت چند دقیقه روی لباس قرار دهید و سپس در آب خیس کنید.

 • اسپری یا ژل پاک‌کننده لکه

اسپری یا ژل پاک‌کننده لکه برای پاک کردن لکه قهوه از لباس بسیار کارآمد است. پودر لکه‌بر سپید نیز یکی دیگر از محصولات کاربردی و مناسب می‌باشد. برای این کار شما باید مقداری از لکه‌بر را روی قسمت مدنظر بریزید و چند دقیقه منتظر بمانید. سپس به آرامی آن را از روی لکه بردارید. در پایان، لباس را کاملاً با آب ولرم بشویید یا آن را در ماشین لباسشویی بیندازید و با کمک پودر ماشینی ارکید کاملاً تمیز کنید.

 • پودر بچه

محل لکه را خیلی خفیف با آب سرد خیس کنید و سپس پودر بچه را روی لکه بریزید. پس از ۱۰ دقیقه، لباس را با مایع شوینده یا پودر ماشین لباسشویی بشویید. این روش به خوبی لکه‌های قهوه را از بین می‌برد و به خاطر خیساندن لباس در حداقل زمان ممکن، برای لباس‌های حساس مناسب است.

به یاد داشته باشید هر چه زودتر به پاک کردن لکه بپردازید، احتمال پاک شدن آن بیشتر است. همچنین در هنگام استفاده از مواد شوینده، دستورالعمل تولیدکننده را رعایت کنید و لباس را به دقت بشویید تا به بافت آن آسیب نرسد.

چند ترفند جالب!

ترفند پاک کردن لک قهوه

 1. استفاده از دستمال مرطوب: برای حذف فوری لکه قهوه از لباس، ابتدا دستمالی را با آب مرطوب کنید. دستمال مرطوب را روی لکه قهوه قرار دهید و فشار دهید. این کار باعث می‌شود تا مواد رنگی قهوه جذب دستمال شده و آرام آرام لکه از بین برود.
 2. زیر نور آفتاب: اگر لکه قهوه روی لباس کوچک و ساده باشد، لباس را خیس کنید و زیر نور آفتاب قرار دهید. بیشتر لکه‌های قهوه‌ای، تحت نور آفتاب با گذر زمان (طی تقریبا دو تا سه روز) از بین می‌روند و لباس مثل روز اول خود می‌شود.
 3. آب گازدار: یک راه سریع برای پاک کردن لکه‌های جزئی قهوه از روی لباس، استفاده از آب گازدار است. حوله کاغذی را در آب گازدار فرو ببرید و آن را روی لکه‌های قهوه بکشید. سپس لباس را به شیوه معمول بشویید و به آرامی آویزان کنید تا خشک شود. این روش را چندین بار تکرار کنید تا لکه قهوه به طور کامل از بین برود.
 4. آبلیمو: از آبلیمو به عنوان یک اسید خانگی ملایم استفاده کنید. لباس را با آب گرم خیس کرده و سپس آن را به آبلیمو آغشته کنید. بعد از گذشت 20 دقیقه، فرآیند شستشو را آغاز کنید و در نهایت لباس را به طور کامل بشویید. آبکشی با آب گرم می‌تواند لکه‌های قهوه را از بین ببرد.
مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده
بهترین روش شستن چادر مشکی بدون بور شدن
نحوه صحیح شستن چادر مشکی به حفظ زیبایی، دوام و کیفیت آن کمک می‌کند. ثبات رنگ، حفظ بافت چادر، جلوگیری از بور شدن و ... از دیگر نتایج انجام صحیح این کار است.
مشاهده
بهترین شیوه تمیز کردن راه پله + ترفندهای کاربردی
در این مقاله به ترفندهایی برای تمیز کردن راه پله می‌پردازیم تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان، بیشترین تاثیرگذاری را بر پاکیزگی و زیبایی محیط خانه خود داشته باشید.
مشاهده
راهکارهای پاک کردن آدامس از لباس، فرش و سطوح مختلف
احتمالا شما هم تجربه ناخوشایند دست زدن به آدامسی که زیر نیمکت مدارس چسبیده شده را داشته‌اید. از آن بدتر زمانی است که همان آدامس، روی صندلی باشد و شما روی آن بنشینید. برای پاک کردن آدامس از لباس، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم.
مشاهده
نکات خانه تکانی عید سریع، آسان و قدم به قدم + چک‌لیست
این روزها، همه با تمیز و مرتب کردن خانه، برای سال جدید آماده می‌شوند. شناخت بهترین روش خانه تکانی به شما کمک می‌کند این کار را بهتر و سریعتر انجام دهید.
مشاهده
تمیز کردن فیلتر هود | چگونه چربی توری هود را تمیز کنیم؟
روش‌های ساده و کاربردی زیادی هستند که می‌توانند به راحتی عملکرد هود را بالا برده و چربی توری آن را کاملاً تمیز کنند. در ادامه با توجه به ترکیبات خانگی و بهترین نتیجه‌گیری‌ها، چند گزینه کاربردی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
مشاهده