راهنمای کامل شستن انواع پرده در خانه

راهنمای کامل شستن انواع پرده در خانه

1399/11/04

چگونه پرده ها را در منزل بشوییم؟

با نزدیک شدن به فصل بهار، زمان خانه تکانی و نظافت اساسی منزل فرا می رسد. شستن پرده ها یکی از اصلی ترین اقداماتی است که در لیست کارهای خانه قرار دارد و انجام آن به طور چشمگیری بر نظم و زیبایی ظاهری خانه تاثیرگذار است. اغلب خانم ها برای شستن پرده های خود از خشکشویی ها کمک می گیرند؛ اما این کار نیازمند صرف هزینه نسبتا زیادی است. در این پست قصد داریم روش هایی برای شستن پرده در خانه ارائه دهیم.

5 مرحله شستن پرده در ماشین لباسشویی

5 مرحله شستن پرده در ماشین لباسشویی

هر چه به روزهای پایانی سال نزدیک تر می شویم، افراد بیشتری به دنبال راهکارهای ساده برای شستن بالش، کالای خواب، شستن فرش و تمیز کردن مبلمان در منزل هستند. شاید شما هم از آن دسته از افرادی باشید که تصور می کنید شستن پرده در خانه کار بسیار سخت و دشواری است. در این بخش نحوه انجام این کار را در 5 مرحله خلاصه نموده ایم تا ساده تر شود.

 1. پرده را از میله جدا کنید.

اولین قدم برای شستن پرده، جدا کردن آن از چوب پرده می باشد. پرده ها بسیار لطیف تر و به تبع آن آسیب پذیرتر از سایر منسوجات پارچه ای هستند؛ به همین علت دقت در انجام این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. همچنین توجه داشته باشید که حتما تمام گیره ها و قلاب ها را از پرده جدا کرده باشید تا در حین شست و شو به بافت آن آسیبی وارد نکند.

 1. پرده را در آب سرد یا ولرم قرار دهید.

پیش از اضافه کردن هر گونه ماده شوینده و آغاز فرایند شست و شو، بهتر است ابتدا با استفاده از یک جارو برقی گرد و غبار نشسته روی پرده را تمیز نموده و سپس چند دقیقه آن را در یک تشت آب قرار دهید. این کار باعث می شود تا غبار نشسته روی پرده به طور کامل از آن جدا شده و به صورت عمیق تری تمیز شود. در صورتی که لکه ای روی پرده منزل شما وجود داشته باشد، باید در همین مرحله و پیش از آغاز مراحل اصلی شست و شو از بین برود. لکه بر اکسیژنه سپید بدون ایجاد کوچکترین آسیب در بافت پارچه، تمام لکه های روی آن را از بین می برد.

 1. پرده ها را با آب سرد و دور آرام بشویید.

بهترین دمای آب برای شستن پرده، آب سرد می باشد؛ مگر این که در برچسب متصل به آن خلاف این نکته نوشته و دستورالعمل خاصی ارائه شده باشد. در غیر این صورت، مقدار معینی از پودر لباسشویی سپید در محفظه شوینده ماشین لباسشویی خود ریخته و دستگاه را با دور آرام روشن کنید. توجه داشته باشید که حداقل نیمی از ظرفیت ماشین لباسشویی باید خالی بماند تا پرده ها به طور کامل تمیز شوند.


پیشنهاد به مطالعه بیشتر: معنی علائم روی لیبل لباس و پارچه


 1. پرده ها را خشک کنید.

فراموش نکنید که خشک کردن پرده ها باعث افزایش طول عمر مفید آن ها شده و از پوسیده شدن بافت آن ها جلوگیری می نماید. در صورتی که در کارت پرده منزل شما به نکته خاصی در این باره اشاره نشده باشد، توصیه می شود حتما پس از شست و شو آن ها را با حرارت کم در خشک کن قرار دهید. این کار قطرات اضافی آب را از پرده جدا می کند. پس از خشک کردن پرده ها، آن ها را تکان داده و آویزان کنید تا کاملا خشک شده و ظاهری صاف و مرتب داشته باشند.

 1. از اتو کردن پرده ها غافل نشوید.

این که پرده منزل شما به اتو کردن نیاز دارد یا نه، به طور کامل به جنس آن بستگی دارد. جنس برخی از پارچه ها به گونه ای است که نیازی به اتوکشی نداشته و در صورتی که بلافاصله پس از شست و شو آویزان شوند، ظاهری صاف و مرتب به خود می گیرند. این در حالی است که برخی از پرده ها این گونه نیستند و حتما باید پیش از خشک شدن کامل، آن ها را یک دور با حرارت متوسط اتو نموده و سپس نصب کنید. در غیر این صورت ظاهری چروک و مچاله شده به خود می گیرند. در این مرحله نیز درست همانند موارد قبلی پیش از هر اقدامی باید به نکات درج شده در کارت پرده منزل خود توجه نمایید.

شستن پرده توری

پرده های حریر و توری با رنگ روشن، نور بیشتری را از خود عبور داده و در نتیجه فضا را بزرگتر از آن چه که هست نشان می دهند. همین نکته موجب افزایش محبوبیت آن ها میان خانم ها شده است؛ به گونه ای که اغلب افراد ترجیح می دهند از این نوع پرده ها در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده نمایند. در کنار جذابیت ظاهری بالای این پرده ها، نکاتی وجود دارد که برای شست و شوی آن ها باید به آن ها توجه شود تا از طول عمر و زیبایی آن ها کاسته نشود. در غیر این صورت، به مرور زمان پرده منزل شما درخشش و زیبایی خود را از دست داده و رنگ آن کدر و به اصطلاح چرک مرده خواهد شد.

شستن پرده توری با دست

برای شستن پرده های توری با دست ابتدا باید تمامی اجزای جانبی همانند گیره ها، قلاب ها و … را از پرده جدا نموده و روی یک صندلی یا میز پهن کنید. یک سطل آب گرم آماده کرده و به میزان کافی از پودر دستی برف به آن اضافه کنید. حال پرده را داخل این محلول قرار دهید و صبر کنید تا به تمامی بخش های آن برسد. پس از گذشت 10 الی 15 دقیقه، پرده را از سطل آب خارج کرده و چند دقیقه زیر شیر آب نگه دارید تا کف از آن جدا شود.

توجه داشته باشید کشیدن بیش از حد پارچه روی هم یا وارد کردن فشار می تواند به بافت پارچه آسیب بزند. در پایان حوله را بین دو حوله قرار داده و به آرامی فشار دهید تا رطوبت اضافی از آن خارج شود. سپس آن را در هوای آزاد و زیر نور آفتاب پهن کنید تا کاملا خشک شود.

شستن پرده های توری در لباسشویی

شستن پرده های توری در لباسشویی

پس از شستن پرده توری با دست می توانید یک دور هم آن را با ماشین لباسشویی بشویید تا از تمیزی کامل آن مطمئن شوید. توجه داشته باشید که شوینده مورد استفاده شما نباید قدرت بسیار بالایی داشته باشد و شوینده های ملایم بهترین انتخاب برای انجام این کار هستند. پس از تکمیل فرایند شستشوی پرده توری با ماشین لباسشویی می توانید طبق روش گفته شده در بخش قبل، با استفاده از حوله رطوبت اضافی آن را بگیرید.


همچنین بخوانید: راهنمای جامع تمیز کردن لوستر


شستن پرده حریر

پرده های حریر و شفاف را به طور منظم بشویید، حتی اگر هنوز آثار کثیفی و آلودگی روی آن ها دیده نمی شود. چرا که این پرده ها تنها زمانی وجود آلودگی ها را نشان می دهند که به طور کامل به بافت آن ها نفوذ کرده و موجب کدر شدن پارچه شده باشد.

برای شستن این پرده های شکننده، بهتر است از ماشین های لباسشویی با ظرفیت بالا استفاده کنید، به گونه ای که با قرارگیری پرده در ماشین، تقریبا نیمی از ظرفیت آن خالی مانده باشد. حداقل پنج دقیقه پیش از شروع شست و شو، پرده را در آب سرد قرار داده و تنها از شوینده های ملایم و یا در صورت تمایل از سفیدکننده ها استفاده نمایید. سپس ماشین را برای 2 الی 3 دقیقه در حالت شست و شوی ملایم روشن کنید.

شستن پرده پلیسه

سطح پرده های پلیسه پر از چین های متعدد می باشد و به همین علت قرار گیری آن ها در تشت آب می تواند باعث از بین رفتن زیبایی ظاهری آن ها شود. به همین علت توصیه می شود که حتی الامکان این پرده ها در تماس مستقیم با آب و محلول شوینده قرار ندهید. برای نظافت این پرده ها باید در ابتدا خاک سطح آن ها را جارو برقی گرفته و سپس از یک اسفنج آغشته به آب و محلول شستشو استفاده نمایید. تنها کافی است که اسفنج را به آرامی روی پرده بکشید تا آلودگی ها از سطح آن جدا شود. تمیز کردن چوب پرده ها را از یاد نبرید! با یک اسفنج یا برس مرطوب این بخش ها نیز به راحتی تمیز می شوند.

شستن پرده ساتن

پرده های از جنس ساتن زیبایی ظاهری بالایی دارند و جلوه ویژه ای به محیط پذیرایی منزل شما می بخشند. علی رغم ظاهر زیبای این جنس پرده ها، گرد و غبار هوا به راحتی به آن ها جذب می شود که شستن آن ها را اندکی دشوار نموده و نیاز به دقت بیشتری دارد. توصیه می شود در فواصل زمانی کوتاه با استفاده از جارو برقی، گرد و خاک نشسته روی سطح پرده را جمع آوری نمایید. به این ترتیب تعداد دفعات شست و شوی آن کمتر خواهد شد.

برای شستن پرده ساتن، آن را داخل یک ظرف آب ولرم ترکیب شده با کمی صابون رختشویی گلنار قرار دهید. برای این که رنگ پرده ثابت باقی بماند می توانید از کمی سرکه سفید نیز در محلول خود استفاده نمایید. همچنین می توانید این پرده ها را با آب سرد و درجه کم یا Gentle ماشین لباسشویی نیز شست و شو دهید.

شستن پرده آکریلیک

پرده های آکریلیک به سرعت چروک می شوند، به همین علت بهتر است که این نوع پرده را بدون جدا کردن از چوب پرده شست و شو دهید. برای این کار تنها کافی است که یک ملحفه تمیز پشت پرده بسته و چند حوله روی زمین، درست زیر پرده ها، پهن کنید. با آب گرم و دو الی سه قطره مایع شوینده محلولی درست کنید و یک اسپری را با آن پر کنید. تمام سطح پرده را با این محلول اسپری کنید و سپس با یک دستمال کتان سفید آن را تمیز کنید. در پایان ملحفه را از پشت پرده باز کرده و صبر کنید تا کاملا خشک شود.

شستن پرده مخمل

بهترین راه برای شستن پرده مخمل، خشکشویی کردن آن است. پیش از شست و شو این پرده ها باید حتما از ثبات رنگ آن ها مطمئن شوید. برای اینکار یک دستمال نمدار سفید را روی گوشه ای از پرده بکشید. در صورتی که رنگ پرده مخمل به دستمال منتقل شد، باید حتما آن را خشکشویی نمایید. در غیر این صورت، هر پنل از پرده را به ترتیب در یک ظرف حاوی آب سرد و چند قطره مایع شوینده شست و شو دهید.

شستن پرده های مخمل سفید نیز به همین ترتیب قابل انجام است. توجه داشته باشید برای خشک کردن این پرده ها بهتر است آن ها را روی یک پارچه کتان پهن نموده و تحت هیچ شرایطی از خشک کن استفاده نکنید.

شستن پرده مخمل

شستن پرده زبرا

پرده را از کرکره جدا نموده و روی یک سطح صاف قرار دهید. با یک فرچه نه چندان زبر و یا اسفنج، پرده را به آرامی شست و شو داده و سپس آبکشی کنید. پرده را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شده و سپس آن را نصب کنید.

در صورتی که قصد دارید این کار را بدون جدا نمودن پرده زبرا از کرکره انجام دهید، در ابتدا با استفاده از جارو برقی خاک و غبار روی پرده را گرفته و یک دستمال تمیز و مرطوب را به آرامی روی آن بکشید. همچنین با استفاده از کمی مواد شوینده می توانید پرده زبرا خود را بسیار سریع تر و راحت تر از حد معمول تمیز نمایید.

تمیز کردن پرده های چوبی

همان طور که می دانید تماس رطوبت با سطوح چوبی می تواند آسیب جدی به آن ها وارد نماید؛ از این رو برای تمیز کردن سطوح چوبی باید از کمترین میزان آب و رطوبت استفاده نمایید. بهترین راه برای انجام این کار، استفاده از یک برس بسیار نرم و مقدار کمی آب می باشد. این کار را با سرعت بالا و بسیار دقیق انجام دهید تا براقیت و درخشش سطح رویی چوب از بین نرود.

ممکن است در طول زمان لکه های مختلفی روی پرده های چوبی منزل شما ایجاد شده باشد. برای آشنایی با نحوه صحیح پاک کردن لکه جوهر یا پاک کردن لکه چربی، به مقالات مرتبط مراجعه فرمایید.

تمیز کردن پرده های آلومینیومی

تمام قسمت های پرده آلومینیومی را با مواد شوینده اسپری کنید. سپس با یک دستمال تمیز به آرامی روی پرده بکشید. پس از چند دقیقه، این کار را مجدد انجام دهید تا تمام بخش های آن کاملا تمیز شود. توجه داشته باشید استفاده از اسکاچ و برس های زبر باعث خشدار شدن سطح پرده آلومینیومی شما خواهد شد.

سفید کردن پرده توری

«چگونه پرده های توری را سفید کنیم؟» بسیاری از خانم ها به دنبال یافتن پاسخ این سوال هستند. بر خلاف تصور بسیاری از افراد، استفاده از سفیدکننده ها در زمان شستن پرده های توری و سفید راه حل مناسبی نیست و می تواند باعث کدر شدن پرده ها شود. برخی خانم ها این مشکل را با افزودن کمی جوش شیرین به سفید کننده برطرف می کنند، اما این راهکار همیشه پاسخگو نبوده و شما را به نتیجه دلخواهتان نمی رساند.

در ادامه روشی برای شما آورده ایم که به راحتی پرده های توری شما را سفید و درخشان می کند:

سفید کردن پرده توری

 • برای سفید کردن پرده های توری به یک سطل بزرگ نیاز دارید که پرده منزل شما در آن جای گرفته و فضای کافی برای حرکت داشته باشد. با توجه به بزرگ بودن ابعاد پرده، بهتر است این کار در محیطی مانند حیاط، بالکن، زیر زمین تمیز یا وان حمام انجام شود.
 • یک کتری آب جوش آماده کرده و مقدار مناسبی از پودر لکه بر اکسیژنه سپید به همراه شوینده مناسب به آن اضافه کنید. این محلول را آنقدر هم بزنید تا کاملا یکدست و با یکدیگر ترکیب شوند. توجه داشته باشید که هنگام انجام این کار حتما از دستکش استفاده نمایید.
 • پرده را به طور کامل به محلول آغشته کرده و آن را به آرامی بشویید.
 • پس از شستن پرده با این محلول و آغشته شدن کامل آن، کمی صبر کنید تا محلول کاملا در بافت پارچه نفوذ کند. با گذشت 10 الی 15 دقیقه، آب داخل سطل خنک شده و پرده منزل شما نیز به طور کامل تمیز شده است.
 • پرده را آبکشی نمایید تا کف و آثار آلودگی به طور کامل از بافت آن خارج شود. برای این کار می توانید مدتی پرده را در یک تشت آب معمولی یا کمی آب داغ و پاک کننده اکسیژنه قرار دهید. صبر کنید تا آب مجددا خنک شده و پرده را از تشت آب خارج کنید.
 • در پایان پرده را در هوای آزاد و زیر نور آفتاب پهن کنید تا کاملا خشک شود.

سفید کردن پرده با سرکه

همان طور که می دانید سرکه یک ماده طبیعی با قدرت پاک کنندگی بالا است. این خاصیت سرکه موجب شده است به انتخابی مناسب جهت استفاده در زمان شستن پرده های روشن و سفید کردن آن ها تبدیل شود. در صورتی که پارچه به کار رفته در دوخت پرده منزل شما نسبت به سرکه حساسیت نداشته باشد، می توانید از این ماده برای سفید کردن آن استفاده نمایید. تنها کافی است در یک تشت آب سرد کمی سرکه بریزید و پرده را داخل این محلول قرار دهید. به آرامی پرده را در محلول بچرخانید تا محلول به تمامی بخش های آن رسیده و عملکردی مشابه ماشین لباسشویی داشته باشد. سپس با استفاده از یک حوله تمیز و ضخیم رطوبت اضافی آن را بگیرید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که پرده به طور کامل تمیز و سفید شده باشد.

سفید کردن پرده با جوش شیرین

در صورتی که نتیجه استفاده از محلول سرکه برای شما رضایت بخش نبود می توانید از جوش شیرین برای سفید کردن پرده توری استفاده نمایید. کمی جوش شیرین در یک سطل آب گرم ریخته و کمی پودر دستی کیمیا به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که میزان آب، شوینده و سرکه یا جوش شیرین در این محلول باید یکسان باشد. چند دقیقه پرده را به آرامی بشویید تا آثار کثیفی از روی آن پاک شود. پس از تکمیل مراحل شست و شو، پرده را در هوای آزاد و زیر نور آفتاب پهن کنید تا خشک شود.

بایدها و نبایدهای تمیز کردن پرده

انجام هر کاری اصولی دارد که رعایت آن ها به افراد کمک می کند تا به نحوی بهتر و طی مدت زمانی کوتاه تر به نتیجه مورد نظر خود دست یابند. شستن پرده نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اصولی دارد که رعایت آن ها به انجام هر چه بهتر کارها کمک می کند.

مطالعه برچسب پرده

پیش از شروع به انجام هر کاری، دستورالعمل های درج شده روی برچسب پرده را با دقت مطالعه نمایید. ممکن است جنس پارچه به کار رفته در آن به گونه ای باشد که نسبت به برخی از انواع مواد شوینده حساس بوده و بافت آن آسیب ببیند. برخی دیگر از پرده ها تنها باید خشکشویی شوند و شست و شوی آن ها به صورت معمولی می تواند از طول عمر مفید آن ها بکاهد. تمامی این موارد به همراه سایر نکاتی که باید هنگام شستن پرده ها به آن ها توجه داشته باشید، در این برچسب درج شده است.

در صورتی که با معنی علائم روی برچسب ها آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنیم روی لینک ارائه شده کلیک کرده و این مقاله را با دقت بخوانید.

اغلب پارچه های به کار رفته در دوخت پرده از جنس ابریشم، کتان، ساتن، مخمل، پنبه و یا سایر الیاف مصنوعی می باشد. بدیهی است که شناخت کامل تمام انواع پارچه و کسب اطلاعات درباره نحوه شست و شوی صحیح هر یک از آن ها امکان پذیر نیست؛ به همین علت برچسب هایی طراحی شده است که اطلاعات مورد نیاز شما درباره پارچه به کار رفته در دوخت پرده را در اختیارتان قرار داده و تمامی نکاتی که باید برای شست و شوی پرده منزل خود بدانید، در آن نوشته شده است.

پس از مطالعه برچسب، ابتدا گوشه ای از پرده را به آرامی بشویید تا از انجام صحیح کار، مطمئن شوید.

چه زمانی پرده را اتو کنیم؟

چه زمانی پرده را اتو کنیم؟

حتی اگر جنس پرده منزل شما از پارچه ای قابل شست و شو ساخته شده باشد، ممکن است روکش ها و درزهای آن پس از شست و شو جمع شده و ظاهر زیبای پرده را تحت تاثیر قرار دهند. بهترین راه برای خشک کردن پرده های شسته شده این است که پیش از خشک شدن کامل، آن ها را با حرارت متوسط اتو کنید تا چین و چروکی روی آن ایجاد نشود. اگر این کار را زمانی که هنوز پرده کمی نمدار است انجام دهید، اتوکشی آن راحت تر بوده و سریع تر انجام می شود.

حلقه های زنگ زده

حلقه بالای پرده ها ممکن است به مرور زمان زنگ زده باشد. در صورتی که پیش از شستن پرده به این نکته توجه نداشته باشید ممکن است رنگ این حلقه ها به پرده منزل شما منتقل شده و زیبایی آن را تحت تاثیر قرار دهد. بهترین راه حل برای از بین بردن زنگ زدگی حلقه بالای پرده ها، استفاده از محلول آب و سرکه می باشد. حلقه ها را ابن محلول شست و شو دهید تا آثار زنگ زدگی از سطح آن ها پاک شده و به راحتی بتوانید پرده منزل خود را بشویید. همچنین برای روان تر شدن حرکت آن ها می توانید پس از شست و شو و پیش از نصب پرده از کمی صابون خشک استفاده نمایید.

پارچه های خاص

همان طور که می دانید، برای تمیز کردن پرده هایی با پارچه های خاص که ظرافت و حساسیت بیشتری دارند، نمی توان از روش های معمول اقدام نمود. برای شستن این نوع پرده ها می توانید از یک برس نرم یا پارچه لطیف استفاده نمایید؛ تنها کافی است که برس یا پارچه مورد نظر خود را کمی در آب گرم قرار داده و آن را به آرامی روی پرده مخمل خود بکشید. این کار را هر چند وقت یک بار تکرار کنید تا پرده خانه شما همواره ظاهری تمیز و مرتب داشته باشد. همچنین از آب ولرم یا سرد همراه با شوینده مناسب استفاده نمایید.

درجه حرارت مناسب برای شستن پرده

در صورتی که قصد دارید پرده های خود را در خانه بشویید، بهترین درجه حرارت آب سرد یا ولرم می باشد. حتما از شوینده های ملایم استفاده کنید تا بافت پارچه کمتر در معرض آسیب قرار بگیرد. همچنین توجه داشته باشید که این کار باید با ملایمت و به آرامی انجام پذیرد؛ در غیر این صورت، پیچاندن بیش از حد پارچه می تواند باعث آسیب دیدن بافت آن شود.

تمیز کردن پرده معمولی

پس از شست و شوی کامل و عمیق پرده، می توانید هر چند وقت یک بار  با استفاده از جارو برقی با مکش آرام و برس نرم و یا یک جاروی دسته بلند نرم و نسبتا لطیف، به آرامی گرد و غبار جمع شده روی پرده را جمع آوری نمایید. در صورتی که قصد دارید از جاروی دسته بلند برای این کار استفاده نمایید، توصیه می شود جاروی خود را به گونه ای انتخاب نمایید که بافت آن از جنس الیاف مصنوعی باشد، چرا که این نوع جاروها در جمع آوری گرد و غبار، عملکرد بهتری در مقایسه با نمونه های تولید شده با الیاف طبیعی از خود نشان می دهند. مچنین توجه داشته باشید انجام این کار با جارو برقی می تواند باعث کشیده شدن پرده به داخل مخزن جارو برقی شود؛ بهترین راه برای جلوگیری از وقوع این اتفاق، استفاده از یک لایه جوراب نایلونی قدیمی روی دهانه مکنده جارو برقی می باشد.

در صورت امکان، بهتر است پرده ها را هر چند وقت یک بار از میله جدا نموده و روی زمین راحت تر آن را تمیز کنید. همچنین قرار دادن پرده در معرض هوای آزاد پس از شست و شو و یا استفاده از خشک کن لباس با چرخه بدون حرارت یا ظریف می تواند به زیبایی بیشتر پرده منزل شما کمک نماید.

مراقبت از پرده در 10 گام

مراقبت از پرده در 10 گام

 1. در صورتی که قصد دارید پرده ها را پس از شست و شو مجدد به همان شکل قبل نصب کنید، پیش از هر اقدامی آن را اندازه گیری نمایید. حتما قلاب ها و نوار سرب را پیش از شست و شو از پرده جدا نموده و نوار بالای پرده را صاف کنید تا در هنگام شست و شو با هیچ مشکلی رو به رو نشوید.
 2. قبل از تمیز کردن پرده، آن را در خشک کن تنظیم شده روی چرخه بدون حرارت قرار دهید تا گرد و غبار آن جدا شود. همچنین می توانید پرده را به آرامی تکان داده و روی زمین قرار دهید، سپس با استفاده از برس وکیوم یا حارو برقی، گرد و غبار آن را بگیرید.
 3. از پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی بپرهیزید. هر دستگاه ماشین لباسشویی ظرفیت محدودی دارد که نباید بیشتر از این محدودیت وزنی، پر شود. تمامی پارچه ها پس از شست و شو کمی سنگین تر از حد معمول هستند؛ به همین علت بهتر است حدودا نیمی از ظرفیت ماشین در زمان شستن پرده ها خالی بماند.
 4. در زمان شستن پرده ها با دست، قسمت های مختلف آن را محکم و به دفعات زیاد روی هم نکشید، تنها چند بار به آرامی این کار را انجام دهید.
 5. سعی کنید پرده ها را جداگانه و در دو مرحله خشک کنید تا سطح مرطوب آن ها با یکدیگر در تماس نباشد. همچنین توجه داشته باشید که قرار گرفتن پرده مرطوب روی سطح چوبی علاوه بر آسیب زدن به چوب می تواند باعث کدر و لکه دار شدن پارچه شده و تغییر رنگ آن را به دنبال داشته باشد.
 6. پرده ها را به صورت عمودی و از سمتی که دیده نمی شود، اتو بزنید. در صورتی که قسمت هایی از پارچه خشک شده و رطوبت خود را از دست داده است، آن را مجدد به طور کامل مرطوب نمایید تا از باقی ماندن رد آب روی پرده منزل خود جلوگیری نمایید.
 7. در زمان اتوکشی پرده ها، درزها را به آرامی بکشید تا چروک آن از بین رفته و به یکدیگر نچسبند. بهتر است پرده ها را روی یک سطح تمیز پهن کرده و آن را به اندازه درست بکشید.
 8. پس از خشک شدن پرده ها، قلاب ها و نوار سربی را به آن وصل کنید و نوار بالای پرده را بکشید تا به عرض مناسب برسد.
 9. پس از آویزان نمودن پرده ها، از بخار دستی یا بخار عمودی اتوی بخار معمولی برای صاف کردن آن ها استفاده نمایید.
 10. والان های نصب شده روی دیوار را تمیز کنید. برای تمیز کردن والان های روکش دار از برس مخصوص روکش های مبلمان و برای والان های چوبی از ابزار شکاف جارو برقی استفاده نمایید. والان های پلاستیکی نیز با یک اسفنج غوطه ور در محلول آب و شوینده به راحتی تمیز می شود.

نصب پرده

در پایان به یاد داشته باشید که بهترین و ساده ترین حالت برای نصب پرده زمانی است که یک نفر بالای نردبان بایستد و قلاب ها را وارد میله کند و نفر دیگر پایین نردبان جهت اطمینان از کشیده نشدن پرده بایستد.

مدیر سایت

یک پاسخ به “راهنمای کامل شستن انواع پرده در خانه”

 1. زهرا گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های عالی برای تمیز کردن حمام و دستشویی + ترفند برق انداختن سنگ توالت
در این مقاله به برخی از روش‌های تمیز کردن حمام و دستشویی، برق انداختن سنگ توالت، معرفی بهترین جرمگیر و همچنین ترفندهای پاکسازی عمیق این فضاها اشاره می‌کنیم.
مشاهده
مراحل تمیز کردن سینک ظرفشویی آشپزخانه + ترفند برق انداختن آن
برق انداختن و تمیز کردن سینک ظرفشویی کار سختی نیست و تنها با چند ماده اولیه و ساده همراه با صرف زمان کوتاهی می‌توانید آن را به درخشش اول خود بازگردانید.
مشاهده
شستن لباس نخی بدون آبرفت | چگونه از آب رفتن لباس نخی جلوگیری کنیم؟
در این مقاله از شرکت پاکسان، به رازهای حفظ سایز و فرم لباس‌های نخی و روش‌های شستن لباس نخی بدون آبرفت می‌پردازیم.
مشاهده
چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟
لکه‌های قهوه‌ای باقی مانده چای روی فنجان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. در این مقاله راهکارهای پاک کردن لکه چای و قهوه روی لیوان را بررسی کرده‌ایم.
مشاهده
4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده
6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده