راهنمای جامع برای تمیز کردن لوستر

راهنمای جامع برای تمیز کردن لوستر

1400/06/30

تمیز کردن لوستر یکی از مهم ترین اقدامات برای نظافت منزل است. بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که نور لامپ ها مانع از دیده شدن کثیفی لوستر می شود و توجه چندانی به نظافت این بخش از خانه نشان نمی دهند. این در حالی است که تمیز کردن لوستر نه تنها روی میزان روشنایی محیط تاثیرگذار است، بلکه به صورت غیر مستقیم ظاهری مرتب تر به محیط اطراف می بخشد.

به طور کلی دو روش برای تمیز کردن لوستر وجود دارد:

 1. پاک کردن لوستر بدون پایین آوردن آن
 2. جدا کردن لوستر به قطعات کوچکتر

پاک کردن لوستر بدون پایین آوردن آن

این روش برای افرادی مناسب است که نظافت لوستر منزل خود را با فاصله های زمانی مناسب انجام می دهند و میزان گرد و غبار نشسته روی لوستر کاملا کنترل شده است. به همین علت زمان کوتاه تری نیاز داشته و ممکن است دیگر به جدا کردن قطعات برای تمیز کردن کامل آن ها نیازی نباشد.

برای انجام این کار، تنها کافی است که یک دستمال مرطوب برداشته و به آرامی روی بخش های مختلف لوستر بکشید تا گرد و غبار آن از بین برود. توضیحات کامل تر در رابطه با نحوه انجام این کار را در بخش مربوط به تمیز کردن لوستر کریستال شرح داده ایم.

جدا کردن قطعات لوستر

در صورتی که قصد دارید لوستر را بهتر و با دقت بیشتری تمیز کنید، بهتر است آن را به قطعات کوچکتر تقسیم کرده و اجزای مختلف آن را از هم جدا کنید. به این ترتیب دسترسی شما به تمام نقاط آن ساده تر می شود.

ممکن است لوستر شما طراحی پیچیده ای داشته باشد که انجام کار را برای شما مشکل کند. در این صورت بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • با یادداشت برداری، عکس برداری و یا ترسیم نقشه کار خود را شروع کنید تا مطمئن شوید که در پایان کار، همه چیز درست در جای خود قرار گرفته است.
 • قطعات لوستر را در یک قسمت جداگانه قرار دهید تا هر یک را به آرامی تمیز کنید.
 • به جای شستن قطعات، از دستمال بدون پرزی استفاده کنید که روی آن محلولی از ایزوپروپیل الکل و آب مقطر با نسبت یک به چهار اسپری شده باشد. همچنین می توانید از مخلوط آب ولرم و صابون یا مایع ظرفشویی برای این کار استفاده کنید.
 • برای جلوگیری ز ایجاد لکه روی قطعات، بلافاصله روی آن ها را با یک دستمال پارچه ای و بدون پرز، خشک کنید.

زمان مناسب برای تمیز کردن لوستر

زمان مناسب برای تمیز کردن لوستر

به طور معمول حداقل یک بار در سال باید لوستر منزل خود را تمیز کنید. با این حال بهتر است که هر چند وقت یک بار لوستر را چک کنید تا گرد و غبار زیادی روی آن جمع نشده و ظاهر کدر به خود نگرفته باشد. به یاد داشته باشید که کوتاه تر شدن این زمان باعث می شود تا در دفعات بعدی کار شما ساده تر شده و لوستر راحت تر تمیز شود.

7 گام برای تمیز کردن لوستر کریستال

برای تمیز کردن لوستر کریستال بدون پایین آوردن آن، از مراحل زیر پیروی کنید:

 1. یک پتو یا یک پارچه تمیز زیر لوستر پهن کنید تا در صورت افتادن یکی از قطعات، مانع از شکستن آن ها شود.
 2. چراغ ها را خاموش کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری نمایید. در کنار دست خود یک منبع نور جایگزین کنید تا دید کافی داشته باشید.
 3. محلولی از ایزو پروپیل الکل و آب مقطر با نسبت یک به چهار درست کنید.
 4. یک دستکش نخی بپوشید تا اثر انگشت شما روی کریستال های لوستر باقی نماند.
 5. از یک نردبان، صندلی یا چهار پایه استفاده کنید تا دسترسی بهتری به لوستر داشته باشید.
 6. محلول ایزو پروپیل الکل و آب مقطر را روی یک پارچه تمیز اسپری کنید. بهتر است از دستمال های بدون پرز مثل پارچه های میکرو فایبر استفاده نمایید. همچنین به هیچ عنوان محلول را به صورت مستقیم روی لوستر اسپری نکنید. این کار باعث ایجاد لکه روی کریستال ها می شود.
 7. قطعات کریستالی را به آرامی با پارچه مرطوب پاک کنید. سپس برای جلوگیری از ایجاد لکه روی کریستال های لوستر، بلافاصله آن را با یک دستمال خشک و بدون پرز پاک کنید.

تمیز کردن کریستال لوستر

نحوه تمیز کردن لوستر کریستال

برای تمیز کردن عمیق این کریستال ها، بهتر است قطعات لوستر را از یکدیگر جدا کرده و هر یک را به صورت جداگانه و با دقت فراوان تمیز کنید. توضیحات تکمیلی در این رابطه پیش از این خدمت شما ارائه شده است.

سیاه شدن لوستر

اصلی ترین دلیل برای سیاه شدن لوستر، تمیز نکردن آن برای مدت زمان طولانی است. این کار موجب می شود تا به مرور زمان گرد و غبار روی لوستر جمع شده و آن را تیره و کدر کند. برای رفع مشکل سیاه شدن لوستر، آن را چندین بار با فاصله های زمانی کوتاه تمیز کنید تا کم کم براقیت خود را باز یابد. همچنین می توانید از محصولاتی نظیر پاک کننده سطوح رخشا، لکه بر اکسیژنه سپید و یا حتی محلول آب و کف به دست آمده از پودر دستی برف یا پودر دستی کیمیا استفاده نمایید. با این حال به یاد داشته باشید که حتی این کار هم نمی تواند براقیت و درخشش آن را به روز اول بازگرداند.

تمیز کردن لوستر طلایی رنگ

تمیز کردن لوستر طلایی رنگ بسیار شبیه به تمیز کردن لوستر کریستال است. در زمان انجام این کار توجه داشته باشید که به رنگ لوستر شما آسیبی وارد نشود. بهترین روش برای تمیز کردن لوستر طلایی و افزایش براقیت و درخشش آن، استفاده از محلول یک سوم الکل و دو سوم آب به عنوان یک شوینده خانگی یا سایر مواد شوینده مناسب برای این کار است. پس از تمیز کردن لوستر با این محلول، صبر کنید تا سطح آن کاملا خشک شده و سپس آن را روشن نمایید.

تمیز کردن لوستر برنزی

روی لوسترهای برنزی اغلب از سیاه قلم استفاده شده است. برای محافظت بیشتر از این لوسترها و ماندگاری بیشتر سیاه قلم های روی آن، از لاک بدون رنگ و براق استفاده کنید. ایجاد یک لایه پوشش محافظ با استفاده از این لاک ها به شما کمک می کند تا ظاهر زیبای لوستر برنزی خود را برای مدت زمان طولانی تری حفظ کنید.

اسپری پاک کننده لوستر

اسپری مناسب برای پاک کردن لوستر

برای تمیز کردن لوستر می توانید بسته به مواد در دسترس خود، یکی از این سه محلول را آماده کرده و مورد استفاده قرار دهید:

 1. مخلوط آب ولرم و مایع ظرفشویی
 2. ترکیب ایزو پروپیل الکل و آب مقطر با نسبت یک به چهار
 3. محلول حاصل از ترکیب یک فنجان سرکه با سه فنجان آب داغ

چند نکته مهم

 • هر دو یا سه ماه یک بار، لوستر خود را گردگیری کنید. این کار به شما کمک می کند تا تعداد دفعاتی که در طی سال نیاز به نظافت دارد کمتر شده و زمان کوتاه تری از شما بگیرد.
 • ترجیحا از پاک کننده های بر پایه آمونیاک استفاده نکنید.
 • برای دسترسی به بخش های دیگر لوستر، آن را نچرخانید. خودتان جا به جا شوید تا تکیه گاه های لوستر ضعیف نشود.
 • در حین کار، لامپ ها را نیز بررسی کنید تا در صورت نیاز، نسبت به تعویض آن ها اقدام نمایید.
مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین روش برای شستن لباس ورزشی {بررسی 5 مرحله مهم}
اگر پس از تمرین، لباس‌های ورزشی شما پر از عرق و لکه‌های زیر بغل شده‌اند، با پیروی از این 5 مرحله می‌توانید لباس‌های خود را به بهترین شکل تمیز و خوشبو کنید.
مشاهده
صابون گلیسیرین چیست؟ + بررسی خواص صابون گلیسیرینه
صابون گلیسیرین خالص، محصولی کاملاً طبیعی و گیاهی است که در تولید آن از هیچ گونه الکل، عطر و یا مواد شیمیایی مضر استفاده نشده است.
مشاهده
روش‌های عالی برای تمیز کردن حمام و دستشویی + ترفند برق انداختن سنگ توالت
در این مقاله به برخی از روش‌های تمیز کردن حمام و دستشویی، برق انداختن سنگ توالت، معرفی بهترین جرمگیر و همچنین ترفندهای پاکسازی عمیق این فضاها اشاره می‌کنیم.
مشاهده
مراحل تمیز کردن سینک ظرفشویی آشپزخانه + ترفند برق انداختن آن
برق انداختن و تمیز کردن سینک ظرفشویی کار سختی نیست و تنها با چند ماده اولیه و ساده همراه با صرف زمان کوتاهی می‌توانید آن را به درخشش اول خود بازگردانید.
مشاهده
شستن لباس نخی بدون آبرفت | چگونه از آب رفتن لباس نخی جلوگیری کنیم؟
در این مقاله از شرکت پاکسان، به رازهای حفظ سایز و فرم لباس‌های نخی و روش‌های شستن لباس نخی بدون آبرفت می‌پردازیم.
مشاهده
چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟
لکه‌های قهوه‌ای باقی مانده چای روی فنجان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. در این مقاله راهکارهای پاک کردن لکه چای و قهوه روی لیوان را بررسی کرده‌ایم.
مشاهده
4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده