پاک کردن لکه کرم پودر

راهکارهای ساده برای پاک کردن لکه کرم پودر از سطوح مختلف

1401/01/21

استفاده از کرم پودر می‌تواند ظاهر شما را بهتر کرده و به عنوان یک زیرسازی برای پوشاندن لک‌های صورت به کار برده شود؛ اما احتمال این که به طور تصادفی مقداری از آن روی سطوح مختلف بریزد، بسیار بالا است. به طور کلی، زمانی که مواد آرایشی روی لباس شما بریزد، لکه‌های نامناسبی ایجاد می‌شود که ظاهر لباس شما را خراب می‌کنند.

پاک کردن لکه کرم پودر از روی سطوح مختلف می‌تواند در مواردی بسیار سخت باشد؛ اما به این معنی نیست که این کار غیرممکن است. اگر سریع اقدام به پاک کردن لکه کنید، می‌توانید آن را به راحتی از بین ببرید. مراحل پاک کردن لکه کرم پودر از سطوح مختلف ساده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. راهنمای جامع ما در مورد نحوه پاک کردن این گونه لکه‌ها از روی سطوح مختلف را بخوانید تا به آسانی و در چند مرحله ساده از شر این لکه‌ها خلاص شوید.

نکاتی برای پاک کردن لکه کرم پودر

قبل از شروع به پاک کردن لکه، چند نکته مهم وجود دارد که بهتر است به آن‌ها توجه کنید:

 • هر چه سریع‌تر اقدام به پاک کردن لکه کنید، کار شما راحت‌تر است. به طور کلی، پاک کردن لکه‌های تازه آسان‌تر از لکه‌هایی است که خشک شده‌اند.
 • همیشه قبل از پاک کردن لکه کرم پودر، تا حد امکان مقدار اضافی آن را از روی سطح مورد نظر جمع کنید. برای این کار بهتر است از یک کاردک یا لبه کاغذ استفاده کنید تا روی سطح کشیده نشده و به بافت آن نفوذ نکند.
 • شوینده‌هایی که خاصیت پاک کردن لکه چربی دارند، برای از بین بردن لکه کرم پودر بهترین گزینه هستند.
 • برای تمیز کردن، در صورت امکان از داخل به بیرون کار کنید. برای مثال هنگامی که کرم پودر روی لباس یا پارچه ریخته باشد، این روش به شما کمک می‌کند تا لکه بهتر پاک شود.
 • همیشه علائم روی لباس یا برچسب دستورالعمل‌های مراقبت از سطحی که کثیف شده است را بررسی کنید تا بدانید آیا می‌توانید از انواع شوینده‌ها روی آن استفاده کنید یا خیر.
 • برای دیدن بهترین نتیجه هنگام پاک کردن لکه کرم پودر از سطوح مختلف، از محلول مناسب برای لکه استفاده کنید. به عنوان مثال، کرم پودری که بر پایه روغن است، نیاز به یک محصول پاک کننده چربی دارد.
 • در صورتی که لکه کرم پودر به راحتی پاک نشد، می‌توانید به جای استفاده از یک نوع شوینده، از ترکیب مایع ظرفشویی، پودر لباسشویی و صابون استفاده کنید.

4 گام پاک کردن کرم پودر از روی لباس و پارچه

پاک کردن کرم پودر از لباس

مراحل پاک کردن لکه کرم پودر از روی لباس یا پارچه‌های دیگر، بسیار آسان است. تنها چیزی که برای این کار نیاز دارید یک قاشق، حوله کاغذی، مواد شوینده مناسب یا مایع لباسشویی است. راهنمای جامع و چهار مرحله‌ای ما را در مورد نحوه پاک کردن این گونه لکه از لباس را دنبال کنید:

 1. مقدار اضافی کرم پودر را با یک چاقو یا قاشق صاف از روی پارچه بردارید. کرم پودرهای مایع به سرعت جذب الیاف پارچه و لباس شما می‌شوند؛ بنابراین بهتر است هر چه سریع‌تر به برداشتن محصول اضافی با استفاده از یک چاقوی یا قاشق پلاستیکی بپردازید.
 2. لکه را با یک پارچه دیگر پاک کنید. این کار را می‌توانید با یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی انجام دهید. توجه داشته باشید که هنگامی که این کار را انجام می‌دهید، باعث پخش شدن بیشتر لکه روی سطح لباس یا پارچه نشوید.
 3. مقدار کمی از ماده شوینده مورد نظر را روی لکه ریخته و با انگشتان خود آن را روی لکه کرم پودر بمالید. قبل از استفاده از هر ماده شوینده، همیشه دستورالعمل‌های آن را بخوانید تا بفهمید که مناسب پارچه یا لباس شما است یا خیر. اگر دستورالعمل یا برچسب روی ماده شوینده در دسترس نبود، ابتدا آن را روی قسمتی از لباس یا پارچه تست کنید.
 4. لباس یا پارچه را مانند لباس‌های دیگر، در ماشین لباسشویی بشویید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود. اگر بعد از شستن لباس و خشک شدن آن هنوز لکه باقی مانده بود، مراحل بالا را دوباره تکرار کنید. توجه داشته باشید تا زمانی که لکه کاملا از بین نرود، از خشکشویی لباس خودداری کنید؛ زیرا قرار دادن لباس یا پارچه لکه دار زیر حرارت زیاد خشک کن، می‌تواند لکه را دائمی‌تر و تمیز کردن آن را سخت‌تر کند.

فرقی نمی‌کند که لباس شما مشکی سفید یا رنگی است. روش بالا برای تمامی موارد موثر واقع می‌شود و با به کار گیری آن می‌توانید به راحتی لکه کرم پودر را از روی لباس‌های خود پاک کنید.

پاک کردن کرم پودر از یقه لباس و سرآستین

پاک کردن کرم پودر از یقه و آستین

ایجاد لکه کرم پودر روی سرآستین ها و یا یقه لباس یکی از شایع ترین مشکلاتی است که اغلب خانم ها با آن مواجه هستند. برای رفع این مشکل باید پیش از شستشوی کامل لباس، به طوور جدگانه لکه را تمیز کنید و سپس به سراغ باقی مراحل بروید.

شیر پاک کن یا محلول آرایش پاک کن یکی از مواردی است که در این زمینه به شما کمک می‌کند. توجه داشته باشید که پیش از تمیز کردن کل لکه، آن را روی گوشه ای از لباس تست کنید.


پیشنهاد به مطالعه: نحوه صحیح شستن لباس سفید و سفید کردن لباس ها


از بین بردن لکه کرم روی چادر مشکی

انواع کرم پودر و مرطوب کننده ها اغلب پایه روغنی دارند که به راحتی با استفاده از مواد شوینده یا پودر لکه بر تمیز می‌شوند. از این رو برای پاک کردن رد کرم از روی سطوح مختلف، به ویژه چادر مشکی و سطوح تیره که آن را بیشتر نشان می‌دهد، نیاز به انجام مراحل سخت و پیچیده نیست.

بای پاک کردن کرم از روی چادر مشکی تنها کافی است که مشابه مراحل ذکر شده در رابطه با تمیز کردن لکه از روی لباس عمل کنید:

 1. مقدار اضافی کرم را با یک چاقو، کاردک یا قاشق صاف از روی پارچه بردارید.
 2. با یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی روی لکه بکشید.
 3. کمی شوینده یا پودر لکه بر سپید روی لکه ریخته و با انگشتتان پخش کنید.
 4. لباس یا پارچه را مانند لباس‌های دیگر، در ماشین لباسشویی بشویید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود. این کار را تا جایی ادامه دهید که اثری از لکه باقی نماند.

از بین بردن لکه ضد آفتاب

برای پاک کردن این نوع لکه از روی سطوح مختلف می‌توانید از مواد مختلفی مثل جوش شیرین، سرکه، مایع ظرفشویی و … استفاده کنید.

جوش شیرین

کمی جوش یرین روی لکه بریزید و حدود 30 دقیقه صبر کنید تا چربی را به خود جذب کند. سپس پودر اضافی را از روی لباس بتکانید و آن را با مایع ظرفشویی بشویید. پنج دقیقه صبر کنید و سپس لباس را به مدت یک ساعت در محلول آب داغ و یک قاشق چایخوری پودر شوینده قرار دهید. در پایان، آن را به صورت معمول و با آب داغ بشویید.

سرکه سفید

ناحیه لکه دار شده لباس را چند ساعت در سرکه سفید قرار دهید. همچنین می‌توانید آن را به سرکه آغشته کرده و کمی نمک آشپزخانه روی آن بپاشید. به آرامی نمک را روی آن بسایید و اجازه چند ساعت در همان وضعیت بماند. سپس آن را با شوینده مناسب بشویید.

مایع ظرفشویی

یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب سرد ترکیب کنید و لکه را کاملا به آن آغشته کنید. حداقل پنج دقیقه صبر کنید. سپس لباس را با آب سرد خوب بشویید.

پاک کردن کرم پودر از فرش در 3 مرحله

پاک کردن لکه کرم پودر از فرش

اگر ناخواسته مقداری کرم پودر روی فرش ریختید و لکه ایجاد شد، برای پاک کردن آن نیاز به یک قاشق، ماده شوینده مناسب و یک پارچه میکروفیبر دارید:

 1. ابتدا از قاشق استفاده کنید تا کرم پودر اضافی را از روی فرش جمع کنید. اگر کرم پودر خشک شده بود، ابتدا ناحیه مورد نظر را با دقت بشویید و حواستان را جمع کنید تا لکه را بیشتر پخش نکنید.
 2. ماده شوینده مورد نظر خود را با مقداری آب گرم ترکیب کنید.
 3. پارچه میکروفیبر را برداشته و آن را با محلولی که درست کردید مرطوب کنید. سپس آن را روی لکه کرم پودر بمالید. تا زمانی که لکه کاملا از بین برود این کار را تکرار کنید.

پاک کردن لکه کرم پودر از روی دیوار

ایجاد لکه کرم پودر روی دیوار ممکن است کمی دور از انتظار به نظر برسد؛ اما هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. یک روش قابل اطمینان برای پاک کردن لکه از روی دیوار وجود دارد؛ برای این روش شما نیاز به روغن نباتی، ماده شوینده و پارچه میکروفیبر دارید:

 1. ابتدا کرم پودر اضافی را با استفاده از یک پارچه تمیز از روی دیوار پاک کنید.
 2. مقداری روغن نباتی روی لکه مالیده و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه روی آن بماند.
 3. با پارچه تمیز دیگری همانطور که روغن روی لکه قرار دارد، روی آن بکشید تا لکه از بین برود.
 4. در آخر، یک پارچه دیگر برداشته و آن را به مواد شوینده مورد نظر خود آغشته کرده و به آرامی روغن را از روی دیوار پاک کنید. اگر پارچه را خیلی محکم روی دیوار بمالید می‌توانید باعث جدا شدن رنگ روی دیوار شوید.

پاک کردن لکه کرم پودر از روی چرم یا جیر

برای پاک کردن لکه کرم پودر از روی چرم یا جیر، بهتر است از یک صابون ملایم و یک اسفنج استفاده کنید:

 1. مقدار زیادی صابون مورد نظر را در آب ولرم ریخته و شروع به هم زدن کنید تا کف کند.
 2. با استفاده از کف ایجاد شده، لکه مورد کرم پودر را تا جایی تمیز شود بمالید.
 3. سپس سطح چرم را با استفاده از یک اسفنج خشک پاک کنید.

پاک کردن کرم پودر از روی چوب

کمی مایع ظرفشویی را با آب داغ مخلوط کنید تا محلول آب و کف آماده شود. با یک پارچه تمیز یا اسفنج، کف روی آن را برداشته و به آرامی روی سطح چوبی لک شده بکشید. پس از تمیز شدن لکه، آن را با آب بشویید و بلافاصله با یک پارچه لطیف و کمی پولیش، سطح چوب را خشک کنید.

پاک کردن کرم پودر از براش آرایشی

تمیز کردن کرم پودر از براش آرایشی

وقتی صحبت از پاک کردن برس‌های آرایشی می‌شود، احتمالا آن طور که باید آن‌ها را تمیز نمی‌کنید؛ اما تمیز کردن آن‌ها مهم‌ترین و بهترین کاری است که می‌توانید برای سلامت و بهداشت پوست خود انجام دهید. برای پاک کردن کرم پودر از روی برس‌های آرایش خود، تنها چیزی که نیاز دارید یک صابون ملایم و آب است:

 1. شیر آب را باز کرده و قبل از خیس کردن برس‌ها، صبر کنید تا دمای آن به حدی برسد که ولرم باشد.
 2. مقداری صابون ملایم را روی دست خود ریخته و با حرکات دایره‌ای برس را کف دست خود بمالید.
 3. این کار را تا زمانی تکرار کنید که برس‌ها کاملا تمیز شوند و دیگر کثیفی و مواد آرایشی از آن‌ها خارج نشود.

حلال کرم پودر

به طور کلی کرم پودرها در دو نوع بر پایه آب و بر پایه روغن تولید می‌شوند. لکه های ناشی از محصولات بر پایه آب به راحتی با کمی آب و خیساندن در آب ولرم تمیز می‌شوند. در عوض، برای تمیز کردن رد باقی مانده از نمونه های بر پایه روغن باید از مواد شوینده به عنوان حلال کمک بگیرید و طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. ناحیه لک شده را با آب سرد بشویید. اگر پارچه بافت ظریفی دارد، از اسپری آب استفاده کنید.
 2. چند قطره مایع ظرفشویی یا کمی پودر مخصوص شستشوی لباس روی لکه بریزید و چند دقیقه صبر کنید.
 3. با یک مسواک نرم یا پارچه مرطوب به آرامی روی لکه بکشید.
 4. یک پارچه تمیز یا دستمال حوله ای برداشته و با حرکات ضربه ای به آرامی روی لکه را خشک کنید. توجه داشته باشید که کشیدن پارچه روی رد کرم پودر می‌تواند باعث پخش شدن لکه شود.
 5. ناحیه لک شده را چند بار با آب سرد بشویید تا مواد شوینده از آن خارج شود.

پاک کردن لکه کرم پودر با خمیر ریش

خمیر ریش یا همان خمیر اصلاح، ماده دیگری است که برخی افراد برای پاک کردن رد باقی مانده از مواد آرایشی توصیه می‌کنند. کمی خمیر اصلاح روی لکه مواد آرایشی بریزید و صبر کنید تا به آن جذب شود. با یک مسواک نرم به آرامی روی آن بکشید و در پایان، لکه را با آب سرد بشویید. تا زمان محو شدن لکه ها به آرامی با مسواک نرم روی آن بکشید.

ساده ترین راهکارها برای تمیز کردن لکه کرم پودر از سطوح مختلف

بدون توجه به نوع کرم پودری که باعث ایجاد لکه روی سطوح مختلف شده است، همیشه راهی برای تمیز کردن آن وجود دارد؛ تا حدی که هیچ ردی از آن باقی نماند. در این مقاله به شما توضیح دادیم که چطور تنها با پیروی از چند مرحله ساده می‌توان لکه کرم پودر را از سطوح مختلف تمیز کرد.

شما می‌توانید این کار را به سادگی در خانه انجام دهید. دفعه بعد که می‌خواستید لکه کرم پودر را تمیز کنید، روش‌هایی را که در بالا ذکر کردیم در ذهن داشته باشید. امیدواریم این مطالب به شما کمک کرده باشد تا بتوانید لکه‌ها را با موفقیت پاک کنید. سوالات خود را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین روش برای شستن لباس ورزشی {بررسی 5 مرحله مهم}
اگر پس از تمرین، لباس‌های ورزشی شما پر از عرق و لکه‌های زیر بغل شده‌اند، با پیروی از این 5 مرحله می‌توانید لباس‌های خود را به بهترین شکل تمیز و خوشبو کنید.
مشاهده
صابون گلیسیرین چیست؟ + بررسی خواص صابون گلیسیرینه
صابون گلیسیرین خالص، محصولی کاملاً طبیعی و گیاهی است که در تولید آن از هیچ گونه الکل، عطر و یا مواد شیمیایی مضر استفاده نشده است.
مشاهده
روش‌های عالی برای تمیز کردن حمام و دستشویی + ترفند برق انداختن سنگ توالت
در این مقاله به برخی از روش‌های تمیز کردن حمام و دستشویی، برق انداختن سنگ توالت، معرفی بهترین جرمگیر و همچنین ترفندهای پاکسازی عمیق این فضاها اشاره می‌کنیم.
مشاهده
مراحل تمیز کردن سینک ظرفشویی آشپزخانه + ترفند برق انداختن آن
برق انداختن و تمیز کردن سینک ظرفشویی کار سختی نیست و تنها با چند ماده اولیه و ساده همراه با صرف زمان کوتاهی می‌توانید آن را به درخشش اول خود بازگردانید.
مشاهده
شستن لباس نخی بدون آبرفت | چگونه از آب رفتن لباس نخی جلوگیری کنیم؟
در این مقاله از شرکت پاکسان، به رازهای حفظ سایز و فرم لباس‌های نخی و روش‌های شستن لباس نخی بدون آبرفت می‌پردازیم.
مشاهده
چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟
لکه‌های قهوه‌ای باقی مانده چای روی فنجان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. در این مقاله راهکارهای پاک کردن لکه چای و قهوه روی لیوان را بررسی کرده‌ایم.
مشاهده
4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده