پاک کردن لکه رژلب

راهکارهای طلایی پاک کردن رژ لب از لباس، مبل و فرش

1402/05/30

همه خانم‌ها به دنبال خرید یک رژ لب باکیفیت و خوش‌رنگ هستند؛ اما وقتی رد همان رژ لب روی لباس، فرش یا مبل بیفتد، تازه چالش و مشکل اصلی برای پاک کردن آن شروع می‌شود. پاک کردن رژ لب ممکن است کار آسانی نباشد و لکه‌های رنگ‌دانه آن روی لباس به سختی پاک شوند؛ ولی همواره روش‌های مؤثری برای مقابله با لکه‌های سخت هم وجود دارد.

علاوه بر اینکه بعضی از روش‌های خانگی می‌توانند به کم‌رنگ کردن لکه رژ لب روی لباس کمک کنند، محصولات جدیدتری همچون حلال رژ لب مایع و جامد نیز کاربردی هستند. این محصولات می‌توانند به راحتی و با سرعت بالا لکه‌ها را حذف کرده و بافت لباس را هم حفظ نمایند.

اما برای آنکه بتوانید تکنیک‌ها و راهکارهای اصلی و کاربردی پاک کردن لکه رژ لب از لباس و انواع پارچه را یاد بگیرید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

پاک کردن رژ لب از لباس

پاک کردن رد رژ لب از لباس

به دلیل وجود انواع رنگ‌دهنده، روغن و موم در رژ لب‌ها، لکه حاصل از آن‌ها روی لباس بسیار سخت و پررنگ می‌باشد. هرچقدر رنگ‌دهنده آن پایدارتر و چسبنده‌تر باشد، حذف لکه رژ لب از بافت لباس دشوارتر می‌شود.

نوع بافت و جنس لباس نیز نقش مهمی در مقاومت لکه‌ها دارد. به عنوان مثال، یک لکه رژ لب بر روی پارچه نرم و جاذب مانند پنبه، سخت‌تر از یک لکه روی پارچه‌ای لیز مانند پلی‌استر پاک می‌شود. در نتیجه، در هنگام مواجهه با لکه رژ لب، پیشنهاد می‌شود فوراً نسبت به پاک کردن آن اقدام کنید.

در این زمینه باید از راهکارهای کاربردی و متناسب با جنس لباس و نوع رژ لب، استفاده نمایید.

پاک کردن رژ لب 24 ساعته از روی لباس

پاک کردن رژ 24 ساعته از لباس

برای پاک کردن لکه رژ لب 24 ساعته از روی لباس، باید سرعت عمل داشته و مراحل را با دقت انجام دهید:

 1. ابتدا با استفاده از حوله کاغذی یا پارچه سفید، باقی‌مانده رژ لب را از روی پارچه پاک کنید تا جایی که دیگر به سطح پارچه نچسبد. برای این کار می توانید از یک کاردک نیز استفاده نمایید. این مرحله باعث می شود که احتمال پاک‌شدن لکه به صورت کامل بیشتر شود.
 2. لکه را آغشته به محلول شستشوی مناسب کنید و دترجنت (پاک‌کننده غیرصابونی) را روی لکه بمالید تا مرز لکه از بین برود. درنهایت باید لباس را طبق روال گذشته با آب ولرم و پودر سپید 5 بشویید.

قبل از اقدام به شستن لباس با چنین لکه‌هایی، مهم است که از روی برچسب شستشو، نوع پارچه و راهنمایی‌های مربوط به نحوه صحیح شستشوی آن را بررسی کنید. اگر عبارت “Dry Clean Only” مشاهده می‌شود، بهتر است لباس را به خشک‌شویی ببرید. در غیر این صورت، با توجه به نوع پارچه، می‌توانید از مراحل ذکر شده برای پاک کردن رژ لب استفاده کنید.

حتماً دقت نمایید که مالش بیش از حد لکه با دست، منجر به نفوذ بیشتر آن به بافت پارچه می‌شود. درنتیجه برای آنکه لکه به صورت سطحی باقی مانده و پاک کردن آن ساده‌تر شود، از یک اسفنج نرم یا مسواک استفاده نمایید. این موضوع کمک می‌کند تا سطح بیشتری از پارچه، رنگی نشود.

4 حلال رژ لب مایع

حلال رژ لب مایع

حلال‌های مناسب برای پاک کردن رژ لب می‌توانند شامل مواد زیر باشند:

 1. ایزوپروپیل الکل

برای پاک کردن لکه‌های رژ لب، می‌توانید از شوینده‌هایی با ترکیب ایزوپروپیل الکل استفاده کنید. ابتدا با دستمال حوله‌ای یا دستمال مرطوب کودک، لکه را پاک کنید و سپس رابینگ یا همان ایزوپروپیل الکل را به مدت حدود ۵ دقیقه روی لکه بگذارید.

در پایان، لباس را با آب سرد بشویید و در صورت نیاز، این عمل را تکرار کنید.

 1. ژله پترولیوم (وازلین)

درصورتی‌که لباس با لکه رژ لب آلوده شده باشد، می‌توانید از ژله پترولیوم (وازلین) برای پاک کردن لکه استفاده کنید. سپس لباس را با پودر دستی برف بشویید که به بافت آن آسیبی وارد نشود.

 1. آمونیاک

برای پاک کردن رنگ رژ لب می‌توانید از محلول آمونیاک استفاده کنید. یک پارچه حوله‌ای را به محلول آمونیاک آغشته کرده و سپس روی لکه ضربه بزنید. پس از این مرحله، لباس را با آب و صابون بشویید. قبل از استفاده آمونیاک، مطمئن شوید که این محلول به پارچه آسیب نمی‌رساند.

 1. الکل

برای پاک کردن لکه کرم‌پودر و سایر لوازم آرایشی از جمله رژ لب، می‌توان از الکل نیز استفاده کرد. اما بهتر است که آن را مستقیماً روی لباس نریزید؛ بلکه روی یک پارچه حوله‌ای گذاشته و سپس ضربه ملایمی به لکه بزنید. الکل می‌تواند به خوبی رنگ رژ لب را از روی لباس پاک کند.

به‌هرحال هنگام استفاده از هر یک از حلال‌ها، مهم است که از روش‌ها و مواد متناسب با نوع پارچه استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود که ابتدا آن را روی یک ناحیه کوچک از لباس یا پارچه تست کنید تا از عدم ایجاد آسیب به لباس، اطمینان حاصل نمایید.

پاک کردن رژ لب از روی مبل

پاک کردن رژ لب از مبل

برای پاک کردن لکه رژ لب از روی مبل، می‌توانید از روش‌های مختلف استفاده نمایید. برای مثال، اگر لکه تازه باشد، نان سفید یا خمیربازی سفید برای جذب لکه مناسب است تا از نفوذ آن به پارچه جلوگیری شود. درصورتی‌که لکه قدیمی‌تر باشد، ابتدا لکه را با استفاده از قاشق یا کاردک تراشیده و سپس از یکی از روش‌های زیر برای پاک کردن آن استفاده نمایید:

 1. الکل ایزوپروپیل: اسفنجی که با محلول شوینده الکل ایزوپروپیل مثل لکه بر سپید آغشته شده را روی مبل بکشید تا لکه به طور کامل حذف شود.
 2. اسپری مو: مقداری اسپری مو را مستقیماً روی لکه رژ لب اسپری کنید تا لکه کاملاً خیس شود. پس از چند دقیقه، با استفاده از اسفنج تمیز، لکه را پاک نمایید. سپس قسمتی که لکه‌زدایی کردید را با اسفنج آغشته به آب، تمیز کرده و در پایان، آن را خشک نمایید.
 3. کرم اصلاح یا کف صابون: کرم اصلاح یا کف صابون را روی لکه بمالید و پس از گذشت چند دقیقه، با دستمال تمیز آن را پاک کنید.
 4. خمیردندان: کمی خمیردندان را روی دستمال نخی ریخته و به‌آرامی و با کمی فشار، روی لکه مبل بکشید. این کار باعث جذب رنگ رژ لب از روی مبل خواهد شد.

حلال ماتیک

حلال ماتیک

از آنجایی که در تولید ماتیک از موم، روغن، رنگ‌دانه و الکل استفاده می‌شود، درنتیجه شما می‌توانید از حلال‌های مناسب برای پاک کردن لکه روغن نیز استفاده نمایید. برای مثال استفاده از استون برای تمیز کردن لکه‌های رژ لب پیشنهاد می‌شود.

بااین‌حال، یکی از بهترین راه‌حل‌ها استفاده از محصولاتی است که ترکیبات کاملی از حلال‌های ماتیک را دارا هستند. شرکت پاکسان در این زمینه توانسته محصولات شوینده و لکه‌بر ویژه‌ای تولید کند که حلال ماتیک نیز هستند.

پاک کردن رژ از لباس سفید

پاک کردن رژ از لباس سفید

ابتدا لکه را با یک اسفنج تمیز پاک کرده، مقداری مواد شوینده را روی لکه بمالید و با حرکات نرم، آن را پاک کنید. درصورتی‌که لباس سفیدتان از جنس پنبه است، می‌توانید از وایتکس نیز استفاده نمایید. برای این منظور، وایتکس را با آب رقیق کرده و لباس را به مدت کوتاهی داخل این محلول قرار دهید. سپس با مواد شوینده معمولی شسته و آبکشی کنید.

پاک کردن رژ از روی فرش

پاک کردن رژ از روی فرش

برای پاک کردن لکه رژ لب از فرش، ابتدا آن را با دقت از روی فرش خود جدا کرده و از پخش‌شدن آن به سایر نقاط جلوگیری کنید. سپس با استفاده از مواد شوینده ملایم همچون صابون و آب گرم، لکه را بشویید و به‌آرامی با یک مسواک تلاش کنید تا لکه رژ لب روی فرش را محو نمایید.

اگر رد آن هنوز باقی مانده باشد، می‌توانید از روش‌های دیگری مانند استفاده از محلول‌های آرایش پاک‌کن، ترکیب شامپو فرش با سرکه سفید یا اسپری موی حاوی الکل استفاده کنید. همانطور که در راهنمای شستن فرش هم ذکر کردیم، توجه داشته باشید که همواره پیشنهاد می‌شود تا قبل از اجرای هر روش جدید، روی یک قسمت از فرش تست کرده و از عدم ایجاد اثرات ناخواسته به رنگ و بافت آن اطمینان حاصل کنید.

چند تکنیک خانگی

تکنیک خانگی پاک کردن رژ لب

 • مایع ظرف‌شویی یکی از گزینه‌های محبوب و در دسترس برای پاک کردن لکه رژ لب از روی لباس، فرش، مبل و سایر پارچه‌ها می‌باشد.
 • محلول‌های آرایش پاک‌کن نیز به خاطر وجود حلال مناسب مواد آرایشی، برای تمیز کردن چنین لکه‌هایی کاربردی هستند.
 • قراردادن مقداری خمیردندان روی لکه به مدت 5 تا 10 دقیقه هم می‌تواند اثر لکه را کم‌رنگ‌تر کند. بعد از این مرحله، خمیردندان را با قاشق برداشته و از یک محلول شوینده مناسب برای پاک کردن لکه رژ لب استفاده نمایید.
 • روغن بچه نیز یکی دیگر از محصولات کاربردی است که حلال خوبی برای پاک کردن لکه‌ها به حساب می‌آید.
 • برای تمیز کردن لکه رژ لب می‌توانید از سرکه سفید رقیق شده با آب نیز استفاده کنید.
 • روش دیگر، پاک کردن لکه با کمک جوش‌شیرین است. برای این کار، ابتدا روی یک پارچه نم‌دار سفید و تمیز، مقداری جوش‌شیرین ریخته و سپس روی لکه بکشید.
 • دستمال مرطوب کودک یا آرایشی نیز یک راهکار ساده و مناسب برای پاک کردن انواع لوازم آرایشی به‌خصوص رد رژ لب روی لباس‌ها می‌باشد.
 • تینر نقاشی نیز یکی دیگر از روش‌های کاربردی است؛ اما از این پاک‌کننده تنها در صورتی استفاده نمایید که هیچ‌کدام از روش‌های دیگر جوابگو نباشند.
مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های عالی برای تمیز کردن حمام و دستشویی + ترفند برق انداختن سنگ توالت
در این مقاله به برخی از روش‌های تمیز کردن حمام و دستشویی، برق انداختن سنگ توالت، معرفی بهترین جرمگیر و همچنین ترفندهای پاکسازی عمیق این فضاها اشاره می‌کنیم.
مشاهده
مراحل تمیز کردن سینک ظرفشویی آشپزخانه + ترفند برق انداختن آن
برق انداختن و تمیز کردن سینک ظرفشویی کار سختی نیست و تنها با چند ماده اولیه و ساده همراه با صرف زمان کوتاهی می‌توانید آن را به درخشش اول خود بازگردانید.
مشاهده
شستن لباس نخی بدون آبرفت | چگونه از آب رفتن لباس نخی جلوگیری کنیم؟
در این مقاله از شرکت پاکسان، به رازهای حفظ سایز و فرم لباس‌های نخی و روش‌های شستن لباس نخی بدون آبرفت می‌پردازیم.
مشاهده
چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟
لکه‌های قهوه‌ای باقی مانده چای روی فنجان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. در این مقاله راهکارهای پاک کردن لکه چای و قهوه روی لیوان را بررسی کرده‌ایم.
مشاهده
4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده
6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده