تمیز کردن چدن گاز

راهکارهای ساده و مؤثر برای تمیز کردن چدن گاز

1402/07/19

تمیز کردن چدن گاز را می‌توان یکی از سخت‌ترین کارهای خانه به حساب آورد؛ فرایندی که معمولاً چندان ثمربخش نیست و همیشه یک لکه یا کثیفی خاصی روی آن باقی می‌ماند. این موضوع در دراز مدت می‌تواند تأثیر بیشتری بر تمیزی چدن گاز بگذارد. از این رو پیشنهاد می‌شود که قبل از ایجاد لایه‌های کثیفی زیاد روی چدن گاز، آن‌ها را در دوره‌های زمانی مشخصی تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از چند روش کاربردی و البته ساده بهره بگیرید که در ادامه به توضیح کامل‌تر آن‌ها می‌پردازیم.

تمیز کردن شعله‌های گاز

معمولاً افراد تمیز کردن گاز را هر روز انجام می‌دهند که همین باعث می‌شود تا کثیفی و لکه آن‌ها سریع‌تر پاک شود. اما از آنجایی که تمیز کردن چدن گاز در بازه‌های زمانی طولانی‌تری انجام می‌شود، در نتیجه برای راحت‌تر شدن کار باید چند موضوع مهم را در اولویت خود قرار دهید که از جمله آن‌ها می‌توان به نکات مهم پیش از تمیز کردن شعله‌های گاز اشاره کرد.

برای این منظور، ابتدا باید صبر کنید تا شعله‌ها سرد شوند و سپس قسمت‌های جداشدنی را از گاز جدا کرده و تمیز کنید. از یک دستمال خشک و نرم برای پاک کردن باقی‌مانده‌های غذا استفاده نمایید و برای شعله و شیارها از مسواک کمک بگیرید. اگر لکه روغن یا کربن باقی مانده باشد، از محلول‌های مخصوص این کار استفاده کنید.

پس از شستشو، قسمت‌های جداشدنی را برگردانید و از اجاق گاز تمیز لذت ببرید. این فرایند تمیزکاری اگر در فواصل منظم (هر هفته یا هر 10 روز یک بار) انجام شود، عمر و کارایی گاز نیز افزایش می‌یابد.

شستن چدن گاز با جرم‌گیر

شستن چدن گاز با جرم گیر

با کمک جرم‌گیر برای تمیز کردن چدن گاز می‌توانید به سطحی ایده‌آل و مناسب از پاکیزگی دست یابید. برای این امر، ابتدا چدن‌ها و سر شعله‌ها را برداشته و به صورت جداگانه در سینک یا سطل پلاستیکی قرار دهید. سپس درون سینک یا سطل را با آب جوش پر کنید و مقداری مایع ظرفشویی به آن اضافه نمایید. توجه داشته باشید که اگر حساسیت پوستی دارید، حتماً باید از دستکش مناسب استفاده کنید.

اجازه دهید چدن‌ها به مدت 10 تا 15 دقیقه درون آب داغ و مایع ظرفشویی قرار بگیرند. سپس از محصولات تمیزکننده‌ای مثل پاک‌کننده سطوح رخشا استفاده کرده و با یک برس سفت و غیرفلزی مانند اسفنج یا نایلون اسکرابر بدون خش، برآمدگی‌ها و تورفتگی‌های چدن را تمیز کنید. در نهایت، آن‌ها را آبکشی و به دقت خشک نمایید تا زنگ نزنند.

با این مراقبت ساده و کاربردی، چدن گاز شما تمیز و درخشان خواهد ماند و ظاهر بهتری نیز پیدا می‌کند.

لیموترش برای تمیز کردن چدن گاز

برای انجام این کار با استفاده از لیموترش، می‌توانید از 2 راهکار کمک بگیرید. در روش اول، ابتدا مقداری از لیموترش را برش بزنید و آب لیمو را روی سطوح چدنی گاز بچکانید. سپس با دستمال آن‌ها را کاملاً پخش کنید. اگر گاز بسیار کثیف است، می‌توانید جوش شیرین را هم به مخلوط اضافه کنید. برای این منظور، کمی جوش شیرین را روی سطح گاز بریزید و سپس از آب لیمو استفاده نمایید. درنهایت باید به مدت چند دقیقه صبر کرده و سپس با دستمال مناسب، سطح گاز را تمیز کنید.

در روش دوم باید از قابلمه‌ای بزرگ استفاده کنید. چدن‌ها را درون قابلمه قرار داده و سپس آب جوش روی آن بریزید. چند عدد لیموترش برش زده و با مقداری نمک، به ظرف اضافه کنید. سپس به مدت 15 دقیقه صبر کرده و درنهایت چدن‌ها را از قابلمه خارج کنید. سپس با کمک یک سیم ظرفشویی، چدن‌ها را خوب تمیز کرده و چربی‌ها را از آن‌ها پاک نمایید.

این مورد را هم در نظر بگیرید که اگر از خشکی پوست یا آلرژی رنج می‌برید، بهتر است از دستکش استفاده کنید. به این ترتیب، می‌توانید تمیز کردن چدن گاز را به راحتی و بدون استفاده از مواد شیمیایی انجام دهید.

تمیز کردن چدن گاز با جوش شیرین

تمیز کردن چدن گاز با جوش شیرین

برای تمیز کردن چدن گاز با جوش شیرین، ابتدا تمام قطعات چدنی را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید تا لایه سطحی چربی و کثیفی‌ها از آن‌ها پاک شود. سپس یک محلول غلیظ از آب و جوش شیرین تهیه کنید. برای این منظور، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را به یک فنجان آب اضافه کرده و مخلوط کنید تا یک محلول جوش شیرین غلیظ به دست آید. سپس قطعات چدنی را به مدت 20 دقیقه در این محلول قرار دهید و صبر کنید تا مواد به خوبی بر روی سطوح چدنی جذب شوند.

پس از گذشت این مدت، با استفاده از یک اسفنج نرم و تمیز، بقایای چربی و کثیفی را از سطوح چدنی پاک کنید. در این مرحله، اسفنج را به دقت بر روی سطوح حرکت دهید تا لکه‌ها و کثیفی‌ها به خوبی جذب شوند. سپس با آب گرم باید سطوح چدن را آبکشی کنید تا همه مواد تمیزکننده و آلودگی‌ها از بین بروند.

با انجام این مراحل، می‌توانید چدن گاز را به آسانی و بدون استفاده از مواد شیمیایی خاصی تمیز کنید و سطح آن‌ها را درخشان و تمیز نگه دارید.

تمیز کردن چدن گاز با سرکه و جوش شیرین

برای تمیز کردن چدن گاز با استفاده از جوش شیرین و سرکه، ابتدا چدن‌ها را در یک تشت قرار دهید. سپس روی چدن‌ها جوش شیرین بپاشید و سرکه و مایع ظرفشویی را اضافه کنید. در ادامه باید آب جوش را به مقدار کافی درون تشت بریزید تا آب تمام چدن‌ها را بپوشاند و اجازه دهید به مدت چند ساعت یا شب تا صبح در آن قرار بگیرد.

پس از گذشت این مدت، با استفاده از سیم ظرفشویی که به مایع ظرفشویی آغشته کرده‌اید، تمام چربی‌ها و سوختگی‌های روی چدن‌ها را به راحتی تمیز کنید. در نهایت، چدن‌ها را از محلول خارج کرده و با آب گرم و اسکاچ بشویید. درنهایت آن‌ها را خشک کرده و روی اجاق‌گاز بگذارید. این روش به شما کمک می‌کند تا چدن‌های گاز شما کاملا تمیز شوند و براق باقی بمانند.

تمیز کردن چدن گاز با جوهر نمک

تمیز کردن چدن گاز با جوهر نمک

استفاده از جوهر نمک به عنوان جرم‌گیر مناسب، راهکار دیگری است که برای انجام این کار پیش روی شما قرار دارد. برای این کار، مقداری از جوهر نمک را روی سطح چدن اسپری کنید و به مدت چند ساعت به آن فرصت دهید تا چربی و کثیفی از سطح چدن جدا شود. در مرحله بعد باید با استفاده از اسفنج یا کف، سطح چدن را بشویید. در نهایت، با کمک دستمال خشک، سطح چدن گاز را پاک و خشک کنید.

این روش را می توان یک گزینه مناسب و کاربردی برای تمیز کردن چدن گاز به حساب آورد؛ چرا که به شما کمک می‌کند تا آن را به راحتی از چربی و کثیفی پاک کنید.

تمیز کردن چدن گاز با صابون

تمیز کردن چدن گاز با صابون

تمیز کردن چدن گاز با بهترین صابون از شرکت پاکسان نیز یکی دیگر از روش‌های موثر و کارآمد است. برای انجام این کار، ابتدا چدن‌های گاز را در یک ظرف حاوی آب داغ قرار دهید و صابون رنده شده را به آب اضافه کنید. سپس با استفاده از دستمال یا اسفنج، سطح چدن را به دقت تمیز کنید تا چربی‌ها و کثیفی‌ها به راحتی جدا شوند.

پس از آنکه چدن به درخشانی اصلی خود بازگشت، برای تمیز کردن میله‌ها، شعله‌ها و سطوح چدنی گاز می‌توانید از مایع ظرفشویی نیز استفاده نمایید. به این مورد هم توجه نمایید که صابون مایع نیز می‌تواند به شما کمک کند تا این کار را با سرعت بیشتری انجام دهید.

تمیز کردن چدن گاز با آمونیاک

برای تمیز کردن چدن گاز با آمونیاک، باید از این مواد با دقت و احتیاط استفاده کنید. آمونیاک یک ماده شیمیایی خطرناک است و باید اقدامات ایمنی لازم را رعایت کنید. ابتدا یک کیسه یا ظرف مناسب را انتخاب کرده و آن را با یک  قسمت آمونیاک و دو قسمت آب داغ ترکیب کنید. محلول را به خوبی مخلوط کرده و ظرف را به محلی خارج از منزل ببرید؛ چرا که بخارات آمونیاک مضرند.

  • روش اول: با استفاده از اسفنج یا دستمال مرطوب که در مخلوط آمونیاک قرار داده‌اید، سطح چدن گاز را تمیز کنید. از دستکش و ماسک بهره ببرید و حتماً در فضای خوب تهویه شده این کار را انجام دهید.
  • روش دوم: اگر می‌خواهید چدن‌ها را در مخلوط آمونیاک قرار دهید، مواظب باشید که تهویه مناسب و پنجره‌ها باز باشد تا هوا خوب تهویه شود. اجازه دهید چدن‌ها به مدت یک ساعت در این محلول قرار داشته باشند و سپس با دستمال یا اسفنج تمیز کنید.

هرگز آمونیاک را با سایر مواد شیمیایی مخلوط نکنید و به دقت از آن استفاده نمایید تا از خطرات احتمالی جلوگیری گردد. توجه به ایمنی شخصی و تهویه مناسب محیط نیز بسیار مهم است تا مانع از خارش پوست و ایجاد حساسیت شود.

تمیز کردن چدن گاز شیشه‌ای

تمیز کردن چدن گاز شیشه ای

برای تمیز کردن گاز شیشه‌ای و چدن آن، بهترین روش این است که سطح اجاق را با یک لایه نازک از جوش شیرین پوشانده و سپس با یک حوله نرم و مرطوب، آن را به دقت تمیز کنید. بعد از این مرحله، باید صبور باشید تا سطح گاز خشک شود تا بتوانید از درخشش و زیبایی آن لذت ببرید.

توجه داشته باشید که برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای، از آمونیاک یا مواد پاک‌کننده دیگری که ممکن است با آن ترکیب شده باشد، خودداری کنید. این مواد ممکن است به جای تمیز کردن لکه‌ها و کثیفی‌ها، لکه‌های سفیدی روی سطح شیشه‌ای گاز ایجاد کنند که می‌تواند باعث به هدر رفتن زحمات شما شود.

همچنین از کشیدن پارچه‌های زبر یا پدهای ساینده بر سطح اجاق خودداری کنید که ممکن است روی سطح شیشه‌ای خراش ایجاد کنند. تأکید می‌شود که در تمیز کردن این نوع گازها از مواد نرم و غیر خشن استفاده کنید تا همواره سطح زیبا و درخشانی داشته باشید.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساده‌ترین راه برای پاک کردن لکه چای از روی لباس و فرش
چای از نوشیدنی‌های موردعلاقه ما ایرانیان است و خیلی عجیب نیست که لکه آن روی لباس یا فرش بیفتد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که روش‌های پاک کردن لکه چای را به درستی انجام دهید تا از نتایج آن‌ها شگفت‌زده شوید.
مشاهده
آشنایی کامل با خواص صابون بابونه + طرز استفاده و عوارض
صابون بابونه یکی از کاربردی‌ترین و سالم‌ترین محصولات طبیعی است که می‌تواند اثرات بسیار مناسب و ویژه‌ای روی پوست داشته باشد.
مشاهده
ترفندهای عالی برای تمیز کردن گاز شیشه‌ای بدون ایجاد خراش
تمیز کردن گاز شیشه‌ای در کوتاه‌ترین زمان و به بهترین نحو ممکن، کار هر کسی نیست. چندین ترفند جالب و ساده آماده کرده‌ایم که می‌تواند این کار را برای شما راحت‌تر کند.
مشاهده
راهکارهای ساده و مؤثر برای تمیز کردن چدن گاز
برای تمیز کردن چدن گاز می‌توانید از چند روش کاربردی و البته ساده بهره بگیرید که در ادامه به توضیح کامل‌تر آن‌ها می‌پردازیم.
مشاهده
لباس رنگ گرفته را چطور پاک کنیم؟
لباسی که کثیف شده، لک گرفته یا رنگ آن تغییر کرده را تنها با رعایت چند نکته خیلی مهم می‌توان به حالت اول خود برگرداند؛ مشروط به این که سرعت عمل بالایی داشته باشید و سریعا نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید.
مشاهده
نحوه شستن لباس رنگی با دست و ماشین لباسشویی
با رعایت این مراحل و نکات، می‌توانید شستن لباس رنگی را به درستی انجام دهید و از رنگ پس‌دادن آن‌ها جلوگیری کنید.
مشاهده
روش‌های خانگی پاک کردن لکه خون از لباس، ملحفه و تشک
روش‌های مختلفی برای پاک کردن لکه خون وجود دارد؛ به‌گونه‌ای که هم از نظر بهداشتی و زیبایی و هم از نظر پاکی و نجسی، کاملاً تأیید شده و کاربردی می‌باشد.
مشاهده