راهنمای گام به گام تمیز کردن گاز آشپزخانه

راهنمای گام به گام تمیز کردن گاز آشپزخانه

1400/11/07

مهم نیست که چند وعده از غذای هفتگی خود را روی اجاق گاز تهیه می کنید؛ در هر حال نشانه هایی از این کار روی گاز باقی می ماند که زیبایی ظاهری آشپزخانه شما را تحت تاثیر قرار داده و آن را نامنظم نشان می دهد. علاوه بر این، تمیز نبودن گاز می تواند تاثیراتی روی سلامت جسمانی شما داشته باشد. این نکته به دلیل ارتباط نزدیک و مستقیم میان مواد غذایی با اجاق گاز اتفاق می افتد. این مقاله راهنمای گام به گام برای تمیز کردن گاز آشپزخانه است.

تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به تمام سوالات ذهنی شما در این باره پاسخ دهیم.

هر چند وقت یکبار باید اجاق گاز آشپزخانه را تمیز کنید؟

زمان مناسب تمیز کردن گاز آشپزخانه

بهترین راه برای داشتن یک اجاق گاز براق و درخشان این است که بعد از هر بار استفاده، آن را تمیز کنید. اگر کار خود را روی گاز تمیز انجام دهید، تمیز کردن گاز در پایان زحمت کمتری برای شما به دنبال داشته و تنها با استفاده از یک دستمال میکروفیبر مرطوب یا اسفنج آغشته به کف و صابون قابل انجام است.

به طور کلی هر چه تعداد دفعات تمیز کردن گاز بیشتر و فاصله زمانی میان آن ها کمتر شود، کار شما ساده تر خواهد شد. در عوض اگر تعداد دفعات کمتری نسبت به انجام این کار اقدام کنید، لکه ها و کثیفی ها ماندگار شده و پاک کردن آن ها سخت تر خواهد بود.


همچنین بخوانید: 20 راه ساده برای پاک کردن لکه جوهر از روی لباس


تمیز کردن گاز در 3 گام

اجاق گاز معمولاً دارای چهار جزء اصلی است که باید به صورت جداگانه تمیز شوند:

 1. سپر یا چدن گاز (شبکه های آهنی که قابلمه ها و ماهیتابه ها هنگام پخت روی آن قرار می گیرند)
 2. شعله پخش کن (دیسک های جداشدنی که شعله ها را از مشعل ها پخش می کنند)
 3. مشعل ها
 4. سطح اجاق گاز

1. تمیز کردن چدن اجاق گاز و درپوش مشعل ها

چدن گاز و درپوش مشعل ها جایی هستند که توصیه می کنیم تمیزکردن گاز خود را از آن شروع کنید. سپرها را از روی گاز و درپوش‌های مشعل را از شعله پخش کن ها جدا کرده و در سینک ظرفشویی قرار کنید. بسته به اندازه سپرها و اندازه سینک می توانید این کار را به صورت تکی یا دسته ای انجام دهید.

اگر این اجزا نسبتا تمیز هستند یک اسفنج نسبتا نرم برداشته و به صابون آغشته کنید. درپوش مشعل ها و سپر گاز را با آن خوب تمیز کنید. در صورت لزوم آن ها را یک بار آبکشی کرده و دوباره بشویید. این کار را تا جایی تکرار کنید که هیچ ردی از لکه چربی یا کثیفی روی آن باقی نماند.

در پایان، شعله پخش کن و چدن گاز را خوب خشک کنید. برای این کار می توانید از دستمال های پارچه ای مخصوص آشپزخانه استفاده کنید تا هیچ خط و خشی روی آن باقی نماند.

2. تمیز کردن شعله پخش کن گاز

تمیز کردن شعله پخش کن گاز

بدترین حالت زمانی رخ می دهد که از آخرین بار تمیز کردن گاز آشپزخانه شما به قدری زمان گذشته است که شعله پخش کن زیر حجم زیادی از روغن و چربی پنهان شده است. در ابتدا مطمئن شوید که گاز خاموش است، سپس یک دستمال مرطوب بردارید و شعله پخش کن ها را با آن تمیز کنید. توجه داشته باشید که دستمال شما نباید کاملا خیس باشد.

یک گیره کاغذ یا سنجاق بردارید و از انتهای آن برای تراشیدن شکاف های باریک استفاده کنید. درگاه احتراق یا سوراخ مشعل را به آرامی پاک کنید و مطمئن شوید که هیچ جسم خارجی مسیر خروجی گاز را مسدود نکرده باشد. با استفاده از پارچه مرطوب مجدد شعله پخش کن را تمیز کنید. در پایان، آن را به آرامی با سرکه بشویید تا هیچ اثری از چربی و لکه باقی نماند.

3. تمیز کردن سطح گاز

تمیز کردن سطح گاز

تمیز کردن سطح گاز آخرین مرحله از کار شماست. برای این کار ابتدا با یک دستمال مرطوب روی سطح گاز بکشید تا ذرات اضافی غذا از روی آن جمع شود. سپس با یک اسفنج نرم آغشته به کف، آن را بشویید تا لکه های چربی از روی آن پاک شوند.

در صورتی که لکه ها روی هم جمع شده و سفت شده اند، از مخلوط سرکه و جوش شیرین با نسبت یک به دو استفاده کنید. خمیر حاصل را روی لکه قرار دهید و 10 تا 15 دقیقه صبر کنید. سپس آن را با یک اسفنج کفی به آرامی بشویید. در پایان با استفاده از یک پارچه تمیز، آن را خشک کنید. شعله پخش کن ها و چدن گاز را در جای خود قرار دهید تا کار تمیز کردن گاز شما به اتمام برسد.


پیشنهاد به مطالعه: 0 تا 100 پاک کردن لکه چربی از روی لباس


تمیز کردن چدن اجاق گاز

تمیز کردن چدن اجاق گاز

پاک کردن چربی از روی چدن گاز

ممکن است در شرایطی چدن گاز آشپزخانه شما بسیار چرب باشد و یک اسفنج کفی توانایی لازم برای تمیز کردن آن را نداشته باشد. در چنین شرایطی می توانید یک قطره آمونیاک را با کمی آب در یک کیسه زیپ دار ریخته و یکی از چدن های گاز را داخل آن قرار دهید. درب کیسه را ببندید و بسته به مقدار کثیفی آن ها بین 1 تا 8 ساعت صبر کنید. پس از گذشت زمان لازم، سپرهای گاز را از کیسه خارج کرده و با یک اسفنج کفی تمیز کنید.

تمیز کردن چدن گاز با سرکه و جوش شیرین

در صورتی که تمیز کردن گاز و چدن آن به راحتی امکان پذیر نیست، ابتدا آن ها را با یک اسفنج کفی بشویید. سپس از مخلوط سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. این مواد را با نسبت یک به دو با هم مخلوط کنید تا خمیر یکدستی به دست بیاید.  چند قطره مایع ظرفشویی و آب به آن اضافه کرده و خمیر به دست آمده را روی لکه های قدیمی گاز قرار دهید. حدود 20 دقیقه صبر کنید و سپس با استفاده از اسفنج کفی و کمی روغن آن را تمیز کنید.

تمیز کردن چدن گاز با جرم گیر

استفاده از جرم گیرها راهکار دیگری است که برای تمیز کردن چدن گاز پیش روی شما قرار دارد. این محصولات صنعتی کاملا آماده استفاده هستند و نیازی به ترکیب با ماده دیگری ندارند. تنها کافی است که مقداری از جرم گیر را روی چدن گاز بریزید و کمی صبر کنید. پس از گذشت مدت زمان لازم، آن را با یک دستمال تمیز کنید.

در زمان استفاده از این جرمگیرها حتما دستکش مناسب بپوشید تا از خشکی پوست شما جلوگیری کند.


بیشتر بخوانید: همه چیز درباره خشکی پوست | از علل و علائم تا درمان


تمیز کردن گاز برقی شیشه ای

تمیز کردن گاز شیشه ای ساده تر از شیوه ای است که پیش از این شرح دادیم:

 1. سطح گاز را با یک پارچه خشک، تمیز کنید تا خرده های غذا از روی آن جمع شود.
 2. مقداری جوش شیرین روی تمام سطح گاز بپاشید.
 3. سرکه سفید را روی آن اسپری کنید یا با دقت بپاشید.
 4. یک سطل یا قابلمه کوچک را با آب داغ و صابون پر کنید تا کف کند. یک حوله ضخیم یا دو حوله سبک تر آشپزخانه را در آب گرم و صابون فرو کنید، سپس حوله را فشار دهید تا مرطوب باشد اما آب از آن جاری نشود.
 5. حوله را روی گاز قرار دهید. 15 دقیقه صبر کنید تا حرارت و صابون داخل بافت حوله ها، جوش شیرین را فعال کند.
 6. پس از گذشت این مدت، حوله را بردارید و از آن برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده کنید. وقتی تمام لکه ها تمیز شدند، جوش شیرین را پاک کنید.
 7. یک بار دیگر گاز را با سرکه پاک کنید.
 8. در پایان، آن را با یک حوله تمیز خشک کنید.

تمیز کردن گاز شیشه ای

اگر قطعات چسبیده ای وجود دارد که واقعاً جدا نمی شوند، یک کاردک را با زاویه 45 درجه نگه داشته و با احتیاط و به صورت یکنواخت به جرم های سفت شده فشار وارد کنید. بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که اجاق گاز هنوز مرطوب است. سپس دوباره از مخلوط سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. مراقب باشید که در اینجا خطر خراشیده شدن سطح اجاق گاز وجود دارد، بنابراین از این روش به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید.

تمیز کردن گاز لعابی سوخته

برای تمیز کردن اجاق گاز لعابی سوخته می توانید از دو نوع ترکیب استفاده کنید:

 1. محلول حاصل از ترکیب 2 تا 3 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی همراه با یک فنجان آب داغ
 2. خمیر حاصل از ترکیب نصف پیمانه جوش شیرین، 2 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و کمی آب داغ

هر یک از این دو ترکیب را که برایتان ساده تر است، آماده کرده و روی سطح گاز پخش کنید. روی آن را با یک لایه نایلونی بپوشانید و حدود 1 الی 2 ساعت صبر کنید. پس از گذشت زمان لازم، با استفاده از یک برس نرم یا مسواک، روی لکه ها بکشید تا کاملا تمیز شوند. در پایان، سطح گاز لعابی خود را با یک دستمال تمیز کنید تا کاملا براق و درخشان شود.

تمیز کردن چدن گاز استیل سوخته

تمیز کردن گاز استیل

نحوه تمیز کردن گاز استیل درست همانند دو روش قبلی است. برای این کار نیز می توانید از هر دو ترکیب آب و مایع ظرفشویی و یا سرکه و جوش شیرین استفاده نمایید. نکته قابل توجه در رابطه با این نوع گازها این است که امکان خط افتادن روی آن زیاد است و به هیچ عنوان نباید آن را با برس های زبر تمیز کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که جوش شیرین و سرکه ترکیب قدرتمندی است که نباید برای مدت زمان طولانی روی گاز باقی بماند. در غیر این صورت امکان آسیب دیدن آن وجود دارد.

چند نکته مهم

اجاق گاز آشپزخانه خود را در فواصل زمانی کوتاه تمیز کنید تا کار شما ساده تر شود. فرقی ندارد که قصد دارید چه نوع لکه ای را پاک کنید، در هر حال باید سعی کنید قبل از تثبیت لکه ها نسبت به تمیز کردن آن ها اقدام کنید. هر چه زمان بیشتری از ایجاد لکه گذشته باشد، پاک کردن آن سخت تر خواهد شد.

برای تمیز کردن گاز حتما از دستکش آشپزخانه استفاده کنید. این کار از حساسیت پوست جلوگیری کرده و مانع از ایجاد خشکی پوست می شود. اهمیت این کار برای افرادی که نسبت به مواد شوینده آلرژی دارند، بیشتر از سایرین است.

توجه داشته باشید که هیچ گاه گاز را در حالتی که هنوز داغ است و حرارت خود را از دست نداده تمیز نکنید. این کار برای شما خطرات بسیاری، از جمله خطر سوختگی، را به دنبال دارد. علاوه بر این، ممکن است لکه های بزرگتری ایجاد شوند که پاک کردن آن ها سخت تر بوده و کار شما چندین برابر می کند.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده
6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده
بهترین روش شستن چادر مشکی بدون بور شدن
نحوه صحیح شستن چادر مشکی به حفظ زیبایی، دوام و کیفیت آن کمک می‌کند. ثبات رنگ، حفظ بافت چادر، جلوگیری از بور شدن و ... از دیگر نتایج انجام صحیح این کار است.
مشاهده
بهترین شیوه تمیز کردن راه پله + ترفندهای کاربردی
در این مقاله به ترفندهایی برای تمیز کردن راه پله می‌پردازیم تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان، بیشترین تاثیرگذاری را بر پاکیزگی و زیبایی محیط خانه خود داشته باشید.
مشاهده
راهکارهای پاک کردن آدامس از لباس، فرش و سطوح مختلف
احتمالا شما هم تجربه ناخوشایند دست زدن به آدامسی که زیر نیمکت مدارس چسبیده شده را داشته‌اید. از آن بدتر زمانی است که همان آدامس، روی صندلی باشد و شما روی آن بنشینید. برای پاک کردن آدامس از لباس، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم.
مشاهده
نکات خانه تکانی عید سریع، آسان و قدم به قدم + چک‌لیست
این روزها، همه با تمیز و مرتب کردن خانه، برای سال جدید آماده می‌شوند. شناخت بهترین روش خانه تکانی به شما کمک می‌کند این کار را بهتر و سریعتر انجام دهید.
مشاهده