سهم صنعت در مسیر تحقق ایران قوی

سهم صنعت در مسیر تحقق ایران قوی

1400/07/19

حسن بقائی مدیرعامل شرکت پاکسان در یادداشتی درباره ضرورت توجه به ایران قوی این گونه قلم زده است.

رهبر معظم انقلاب در بیانات راهبردی شان بر حرکت در مسیر دستیابی به ایران قوی به کرات توصیه نموده اند.

بی شک دستیابی به این مهم، ابزار و ادواتی را می طلبد که برخورداری از آن می تواند مسیر رسیدن را هموارتر و ساده تر کند.

داشتن ایران قوی در چارچوب اقدام و عمل توام میسر است. دولت قوی یکی از لوازم و ملزومات دستیابی به فصل جدیدی است که رهبر معظم انقلاب در آستانه نیمه دوم سال ۱۴۰۰ باز هم بر آن تاکید کرد و ضمن ترسیم لزوم دستیابی به این مهم ملزومات آن را به همگان گوشزد نمودند.

 

رهبر معظم انقلاب اول فروردین نیز در سخنرانی زنده تلویزیونی خطاب به ملت ایران راهبرد نظام و کشور را «ایران قوی» اعلام کردند.

همین مسئله و تاکیدات رهبری اهمیت پیشرفت و خودکفائی را در نظام جمهوری اسلامی مشخص می کند و در کنار سایر بیانات ایشان نشان می دهد که دولت سیزدهم در دهه پنجم عمر جمهوری اسلامی چه راه مهمی را پیش روی خود دارد و برای موفقیت ایران اسلامی با چه ابزار و امکاناتی باید به این نقطه از تعالی برسد.

ایران قوی عنوانی است که در مسیر پیشرفت باید به آن دست پیدا کرد. موردی که حد و اندازه ای ندارد و تنها مسیری از رشد همه جانبه در تمام ابعاد علمی، نظامی، پزشکی، فن آوری، تکنولوژی، صنعتی و … است که قطعا با همت جوانان و تقویت دانش بومی حاصل می شود.

در واقع سخنان مقام معظم رهبری در آغاز سال ۱۴۰۰ حاوی گفتمانی کامل برای مدیریت و حرکت کشور در سال ۱۴۰۰ بود که همه حوزه ها، سازمان ها و نهاد‌های کشوری و لشکری باید این سخنان را سرفصل حرکت خود قرار دهند و در مسیر آن گام بردارند.

رئیس دولت جدید نیز با درک درست موقعیت ایران در منطقه و جهان باید تلاش نماید تا بعد از شناسایی این مولفه ها با وضع قوانین و تسهیل امور، آن را محقق نموده و با برداشتن یک به یک مشکلات از پیش رو و رفع موانع به آنچه که صلاح مملکت است دست پیدا کند.

در نخستین گام، شناسایی گلوگاه های آفت و خطر برای دولت جدید لازم و ضروری بود. شاید به همین دلیل بود که رئیسی در اولین قدم در سال تحصیلی جدید این پرسش مهری را در بین دانش آموزان مطرح نمود که ایران قوی دارای چه مولفه هایی است و نقش دانش آموزان و معلمان در شکل گیری ایران قوی چیست؟

بی شک جوانان و نوجوانان سکانداران آینده این مرز و بوم و وزرا و وکلای ملت و رئیس جمهورانی هستند که امروز پشت میز‌های مدرسه مشغول علم آموزی و کسب دانش هستند. آنچه که در آغازین روز‌های سال تحصیلی جدید نیز رئیس جمهور ایران در آیین بازگشایی مدارس به آن اشاره و بر آن تاکید کرد؛ چرا که همگان معتقدند راه پیشرفت از مسیر مدرسه و کسب علم و دانش و دست یافتن به حد اعلای علم می گذرد و نمی توان بدون کسب دانش و مهارت که پایه های آن از مدرسه آغاز می شود به موفقیت رسید و به آینده ایران قوی چشم داشت.

اما در این اثنا نباید از وظیفه خطیر صنعتگران در پیشبرد برنامه های کلان کشوری تا دستیابی به ایران قوی غافل شد.

ناگفته پیداست که صنعت در دستیابی به ایران قوی نقش الزام آوری به عهده دارد و باید در چهارچوب آن برای تحقق حد بالای پیشرفت تلاش نماید.

یکی از مواردی که باید به آن توجه ویژه داشت، تعالی صنعت در بستر برنامه ریزی و توسعه زیر ساخت هاست. نباید از نقش صنعتگران غافل شد و بخشی از تحقق ایران قوی را روی دوش آن ها ندید.

ما در شرکت پاکسان کوشیده ایم تا بتوانیم با رفع موانع تولید و افزایش مشوق های سازمانی، گام های خوبی برای عرض اندام در صنعت شوینده کشور برداریم و سرفصل های تازه ای را در این مجموعه خوشنام و قدیمی باز کنیم.

ما هم اکنون وامدار صنعتی ۶۰ ساله هستیم … و همین قدمت وظیفه ما را سنگین تر و خطیرتر می کند. چرا که حرکت در مسیر رو به جلو هدف و برنامه ذاتی صنعت است تا بتواند با اتکا به دانش روز، بومی سازی فن آوری های جدید جهانی و … حرکت مستمر را تداوم بخشیده و نقش خود را در شکوفایی صنعت کشور، بی کم و کاست و به درستی اجرا نماید.

باید این حقیقت که صنعت کشور برای قوی شدن راه طولانی پیش رو دارد را بپذیریم و برای بهبود شرایط با شتاب دادن به توسعه صنعتی در کنار بهبود زیرساخت ها فعالیت مضاعفی داشته باشیم.

هر مجموعه باید در تبیین اهداف و برنامه ها به نحوی حرکت نماید که بتواند صنعتی مستقل و بدون وابستگی خلق کند و با هدایت آن در مسیر درست و ایجاد ساختار قوی و مقتدر شده و به حیات خود در عرصه صنعت کشور ادامه دهد.

این اتفاق با گام های کوچک و جزئی در شرکت پاکسان به مدد مدیران و پرسنل توانمند، کارا، خوش فکر و با انگیزه در قالب کار تیمی اتفاق افتاد. به نحوی که در کوتاه مدت به نقطه اجرائی نمودن اهداف کلان و بزرگتر رسیدیم و توانستیم با درو کردن جوایز کشوری در حوزه های گوناگون صنعت، صادرات، محیط زیست، مدیریتی و … بدرخشیم و نام این مجموعه را به عنوان الگوی تمام عیاری در این صنعت ماندگار کنیم.

ما از آغاز با تبیین اهداف و برنامه هایی چشم انداز اهداف کوتاه، میان و بلند مدت خود را در قالب خط مشی سازمانی منتشر کردیم. از همان ابتدا با ساز و کار‌هایی تمامی شاغلین در این مجموعه را ملزم به اجرای آن نموده و با در نظر گرفتن زمان بندی درست و منطقی توانستیم با کمترین معیار خطا، آن ها را اجرائی نموده و به بهره برداری برسانیم.

بی شک بالا بردن توان داخلی و استفاده از دانش بومی در دستیابی به این اهداف موثر است و راه برون رفت از تحریم ها، افزایش توان صنعتی و بهبود اشتغال و معیشت در کشور، حرکت در همان مسیری است که مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور آن را لازمه داشتن ایران قوی معرفی کرده اند و رونق صنعت و اقتصاد را در گرو آن دانسته اند.
ما در مجموعه پاکسان همسو با تاکیدات مکرر رهبر انقلاب برای داشتن ایران قوی تجربه خوبی را پشت سر گذاشته و توانستیم در مدیریت سازمانی درست عمل کنیم و یک به یک مشکلات را از پیش پای این مجموعه برداریم. با هموار ساختن مسیر، راه تحقق اهداف را کوتاهتر کنیم و رونق تولید را در کمیت و کیفیت رقم بزنیم.

بی شک مجموعه های تولیدی و صنعتی بسیاری در کشور می توان یافت که با این عزم و اراده در مسیر تحقق آرمان های انقلاب اسلامی حرکت می کنند تا راه برون رفت از چالش تحریم ها را هموار سازند و توطئه دشمنان را بی اثر نموده و هدف روشن ایران سرافراز و مقتدر را محقق سازند. شرکت هایی که باید به عنوان الگو از آن ها سخن گفت و به دیگران معرفی کرد تا چراغ راه همگان باشند.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وعده مدیرعامل پاکسان به سهامداران

پاکسان این روزها در حال طرح ریزی تغییرات بنیادی است. این شرکت تولید کننده مواد شوینده که در حدود 60 سال سابقه فعالیت دارد، نیاز به تحول و تجدید قوا را در خود احساس کرده است و بر همین اساس درخواست افزایش سرمایه 298 درصدی داد تا برنامه های جدی برای نوسازی خطوط تولیدی خود…

مشاهده
کنترل هیجان بورس با انتخاب درست سهامداران خرد مهار شدنی است

سهام داری بلند مدت، بهره مندی از دانش مالی و پرهیز از رفتارهای هیجانی لازمه پایداری بازار سرمایه و کسب انتفاع سهامداران در بازار سرمایه است. به گزارش بیدنا، مجید محسنی مجد، مدیرعامل شرکت توسعه صنایع بهشهر با توجه به رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه که موجب شکل گیری صفوف فروش و منفی شدن بازار…

مشاهده
پیام مدیرعامل پاکسان به مناسبت روز خبرنگار

مدیرعامل شرکت پاکسان در پیامی روز خبرنگار را تبریک گفت. حسن بقائی مدیرعامل شرکت پاکسان در پیامی روز خبرنگار را به همه اصحاب رسانه و خبرنگاران شریف و صدیق رسانه‌های عمومی کشور تبریک گفت. متن کامل پیام وی به این شرح است؛   «بسمه‌تعالی»   «ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُون» ١٧ مرداد، مصادف با روز خبرنگار یادآور…

مشاهده
تعطیلات تابستانی فرصتی مناسب برای بازبینی فنی

تعطیلات تابستانی پاکسان فرصتی برای بازسازی دستگاه‌ها و خطوط تولیدی فراهم کرد. مدیرعامل شرکت پاکسان از بازبینی، بازدید، مرمت، نوسازی دستگاه‌ها و خطوط تولید در تعطیلات تابستانی این مجموعه خبر داد. بقایی با اشاره به تعطیلی یک هفته‌ای در برخی از بخش‌های شرکت پاکسان گفت: تعطیلات تابستانی بهترین فرصت را برای بازبینی و نوسازی برخی…

مشاهده
محلول ضدعفونی کننده ارکید عرضه شد.

پاکسان محلول ضدعفونی کننده ارکید را در بسته بندی جدید عرضه کرد. در پی شیوع ویروس کرونا و لزوم استفاده مداوم از انواع مواد ضدعفونی کننده، شرکت پاکسان محلول ضدعفونی کننده ارکید را در بسته بندی کوچک و کم حجم تر عرضه نمود. پیش از این، این محلول در بسته بندی های 4 لیتری تولید و عرضه…

مشاهده
با حضور سفیر ایران در کنیا، ظرفیت های صادرات پاکسان به کنیا بررسی شد.

با حضور سفیر ایران در کنیا، ظرفیت های صادرات پاکسان به کنیا بررسی شد. اولین محموله محصولات پاکسان به کنیا صادر شد. در پی این رخداد، دیداری میان مدیر عامل شرکت پاکسان و سفیر ایران در کنیا صورت پذیرفت. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پاکسان نیوز، در روز چهارشنبه مهر ماه 1399، حسن بقائی به…

مشاهده
جلسه اختتامیه ممیزی خارجی شرکت پاکسان برگزار شد.

جلسه اختتامیه ممیزی خارجی شرکت پاکسان برگزار شد. حسن بقائی، مدیر عامل شرکت پاکسان، خبر برگزاری جلسه اختتامیه ممیزی خارجی این شرکت را اعلام کرد. به گفته بقائی، ممیزی خارجی پاکسان برای سیستم مدیریت یک پارچه این مجموعه توسط شرکت TUVNORD اتریش صورت پذیرفت. در پی آن، شایستگی شرکت پاکسان احراز شده و موفق شد…

مشاهده