گفتگو با رئیس واحد تراشکاری

با تکیه بر توانمندی هایمان کارهای بزرگی انجام دادیم

1399/10/30

رئیس تراشكاری پاكسان؛

با تکیه بر توانمندی هایمان کارهای بزرگی انجام دادیم که پیش از این غیرممکن بود

واحد ساخت و تراشكاری شركت پاكسان یکی از بخش های مهمی است كه می توان آن را به مفاصل مجموعه تشبیه كرد. اگر در عملكرد آن نقصی وجود داشته باشد، عملکرد سایر بخش ها نیز با خلل مواجه خواهد شد. در چند ماهه اخیر اقدامات خوبی در این واحد صورت گرفته که علاوه بر تقویت روحیه خودباوری، صرفه اقتصادی زیادی را برای پاکسان در پی داشته است. همین امر بهانه ای شد که با «میثم صادقی»، رئیس کارگاه ساخت و تراشکاری پاکسان، به گفتگو بنشینیم و از چند و چون اتفاقات رخ داده مطلع شویم.

 از کارتان در واحد تراشکاری شرکت پاکسان بگویید.

با ساخت قطعات مختلف مورد نیازمان در داخل شرکت موفق شدیم جلوی توقف تولید را گرفته و قطعات مورد نیاز و تعمیرات مربوط به آن را در شرکت انجام دهیم. این اقدام باعث افزایش ظرفیت تولید شده و به مدیریت راحت تر کارها کمک می کند؛ ضمن این که دغدغه پرسنل خطوط تولید نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

چه اتفاقی رخ داد که توانستید در این واحد کارهای بزرگی انجام دهید؟

همکاران ما در واحد تراشکاری به توانمندی های خودشان کاملا اشراف دارند اما توانمندی اگر با انگیزه و اعتماد به نفس همراه نباشد به کار هیچ کسی نمی آید. موضوع جدی تر این است که اگر اعتماد و حمایت مدیر عامل و سایر مدیران نبود، قطعا ما موفق به انجام این کارها نمی شدیم. اعتماد تیم مدیریت به پرسنل باعث می شود خودمان نیز به خودباوری برسیم و با تکیه بر توانمندی هایمان، کارهایی را انجام دهیم که پیش از این غیرممکن به نظر می رسید.

آیا برای تحقق ایده هایتان امکانات کافی در اختیار دارید؟

در بحث ماشین ابزار و تجهیزات با توجه به عمر کارکرد دستگاه ها، کمی ضعف داریم اما با استفاده از همان امکانات، مهارت و تجربه خود را جهت دهی کردیم. اطلاعات موجود طبقه بندی شده گذشته را بررسی کرده، در نهایت با برنامه مدونی پیش رفتیم و توانستیم قطعات مورد نیاز را طراحی کرده و بسازیم.

تا چه اندازه از نظام پیشنهادات ایده گرفته اید؟

بخش زیادی از اقداماتی که صورت گرفته از دل نظام پیشنهادات بیرون آمده است. پرسنل آن قدر مهارت کسب کرده اند که قادرند با اشراف کامل عیوب و نقص دستگاه ها را بر طرف کنند، بدون آن که به بیرون از سازمان نیاز پیدا کنند.

این اقدامات تا چه اندازه به نفع شرکت بوده است؟

بومی سازی دانش و توانمند سازی پرسنل خدمت بزرگی به شرکت کرده است. در فرایند بازسازی و بخش کوچکی از بهسازی هر یک از دستگاه هایی که از خارج خریداری شده و برون سپاری می شد، تعمیر برخی قطعات گاهی هفته ها طول می کشید اما حالا همین کارها به همت پرسنل در شرکت انجام می شود و خواب دستگاه به کمترین حد ممکن می رسد.

حتی در مواردی ما قطعاتی از خارج از کشور وارد می کردیم که ارزبری زیادی را به مجموعه تحمیل می کرد و حالا با موفقیت آن ها را در پاکسان تولید می کنیم.

چه اقدامات شاخصی در این واحد انجام شده است؟

از جمله اقدامات شاخص صورت گرفته در واحد تراشکاری می توانم به عنوان بخش کوچکی از اقدامات این واحد به بازسازی کامل هلیس مرکزی تولید پودر، تعمیر ولو خمیر برج اسپری درایر اشاره کنم که خودمان در مجموعه توانستیم آن را با آلیاژ بهتر بازسازی کرده و این بخش را با حداقل توقف، بهسازی کنیم.

این اقدامات تا چه اندازه توانسته به جلوگیری از برون سپاری کمک کند؟

برخی از دستگاه های این مجموعه تماما خارجی هستند و از کشورهایی مثل ایتالیا و آلمان و … وارد شده اند. تا چند سال قبل هر قطعه برای تعمیر باید به خارج از کشور فرستاده می شد اما در حال حاضر با خودباوری و مهارتی که همکارانم در واحد تراشکاری دارند، همان قطعات را در داخل کشور تعمیر می کنیم. این کار بزرگی است که توانستیم عملی کنیم و جلوی خروج ارز از کشور را بگیریم.

فضای کاری در واحد شما چگونه است؟

همکاران همدلی خوبی با یکدیگر دارند و پاکسان را خانه خودشان می دانند. در بسیاری از ایام مثل عید نوروز و تعطیلی ها چندین نفر خارج از ساعت اداری و کاری در واحد حاضر می شوند و گاهی حتی شب تا صبح به صورت پیوسته کار می کنند تا خطوط تولید با کمترین توقف آماده راه اندازی و بهره برداری مجدد شود. حتی در موردی یک از همکاران مراسم ازدواج برادرش را ترک کرد تا خط تولیدی که به دلیل خرابی یک قطعه متوقف شده بود، دوباره به راه بیفتد و من واقعا قدردان زحمات آن ها هستم. این همکاران امیدوارند اقداماتی که انجام می دهند، آن گونه که شایسته است دیده شود و تنها در این صورت است که رضایت مندی شغلی به وجود می آید. کار ما یک کار تیمی است که نیاز به همدلی دارد. خوشبختانه همه همکاران ما در واحد تراشکاری شرکت پاکسان از آن برخوردار هستند و همین روحیه تیمی و کار گروهی است که در این واحد موجب عملیاتی شدن سخت ترین کارهای ممکن شده است.

از حساسیت های کار در واحد تراشکاری بگویید.

کار در واحد تراشکاری توام با اضطرار و عجله است و باید در کمترین زمان ممکن بهترین کارها ارائه شود. خیلی از مواقع کار ما دقیقا وقتی شروع می شود که تعطیلی است و خطوط تولیدی یا دستگاه ها و تجهیزات در چرخه تولید قرار ندارند و باید به جرأت بگویم که تنها بخشی که هیچ وقت تعطیل نبوده واحد تراشکاری است. واحد فنی، مکانیک و تراشکاری زنجیروار به یکدیگر متصل هستند و هر کدام از این بخش ها باید مقدمه کار بخش دیگر را فراهم کنند تا یک کار به سرانجام برسد.

اقدامات شما تا چه اندازه توانسته برای کل پاکسان در حوزه تولید مفید باشد؟

صرفه جویی اقتصادی برخی از اقداماتی که در این مجموعه انجام می شود، رقم چشمگیری است. بعضی اوقات وقتی قطعه ای خراب می شود گاهی حتی ممکن است این توقف به هفت شیفت کاری نیز برسد و این مسئله قابل چشم پوشی نیست؛ همین امر حساسیت کار ما را بیشتر می کند. ما همه تلاش مان را در واحد تراشکاری می کنیم که این توقف ها به حداقل ممکن برسد و خدا را شکر تا جایی که در توانمان بوده موفق عمل کرده ایم.

دقت کاری و اثر بخشی از ملزومات کار ماست و باید در هر اقدامی خواسته پرسنل بهره بردار را تامین نماییم و این نکته مهمی است و باید هم سو و در تعامل با پرسنل مکانیک حرکت کنیم تا کار به بهترین شکل ممکن انجام شود.

مراقبت و ایمنی در واحد شما تا چه اندازه جدی گرفته می شود؟

در واحد تراشکاری پیش از هر چیز باید به ایمنی توجه شود. برای همین ما در این واحد با دقت نظر پیگیر «اول ایمنی، بعد کار» هستیم. خصوصا در مورد جوان ترهایی که تازه جذب این مجموعه شده اند و باید بگویم که خدا را شکر تا کنون حادثه ای رخ نداده است.

جانشین پروری در واحد تراشکاری چقدر جدی گرفته می شود؟

در واحد ما زنجیره قوی در جانشین پروری وجود دارد. من دو سال است که در پاکسان مشغول به کار هستم اما همکاران با تجربه ای دارم که بیش از ۱۳ سال است در این مجموعه حضور دارند. حتی زمانی که در شرکت حضور ندارم، می دانم که همکارانم با تمام توان کارها را انجام می دهند و پیگیر برنامه ها هستند. این امر خودش به تعالی و رشد شرکت کمک بزرگی می‌کند.

و سخن آخر 

از همکارانم علیرضا آخوندی، رهاب اولادحاجی، ابراهیم قنبری، عادل صالح وند، نقی همتی، سید فرشید میرخان و علیرضا گلروئی متشکرم که با تمام توان خود در پیشبرد برنامه های واحد تراشکاری مفید و موثر بوده و هستند.

 

به نقل از «پایگاه خبری تحلیلی پاکسان نیوز»

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آگهی مزايده

در راستای پیگیری سیاست‌های کلی نظام دایر بر مولدسازی دارایی‌ها، شرکت مدیریت صنعت شوینده آگهی برگزاری مزایده واگذاری سهام آلی شیمی قم و مروارید هامون را منتشر کرد. به گزارش روابط عمومی شركت پاكسان به نقل از مدیریت ارتباطات و اطلاع‌رسانی شرکت مدیریت صنعت شوینده، حقی سرپرست و نایب رئیس هیات مدیره هلدینگ مدیریت صنعت…

مشاهده
اخذ گواهینامه‌های بین المللی استاندارد مدیریتی از SGS IRAN توسط پاکسان

شرکت پاکسان پس از بازبینی فرایندها و انجام ممیزی خارجی موفق به دریافت گواهینامه های بین المللی استاندارد مدیریتی از SGS IRANتحت اعتباردهی مرجع SAS سوئیس شد. به گزارش روابط عمومی، شهریار محمدی راد مدیرعامل شرکت پاكسان با اعلام این خبر گفت: استانداردسازی از پایه های علم و فناوری است که در پیشرفت صنعت و…

مشاهده
اولین محموله پودر لباسشویی 7 کیلوگرمی “آس” راهی بازار صادراتی شد

پس از گذشت کمتر از 10 روز از رونمایی پودر لباسشویی 7 کیلوگرمی با برند “آس” به عنوان محصول جدید شرکت پاکسان، اولین محموله از این محصول راهی کشور عراق شد. به گزارش روابط عمومی شرکت پاکسان، در حالی اولین محموله پودر لباسشویی 7 کیلوگرمي “آس” راهی بازارهای صادراتی شد که تنها 10 روز از…

مشاهده
مدیرعامل پاکسان:کیفیت محصولات این شرکت فراتر از استاندارد است

شهریار محمدی راد ضمن تبریک و گرامیداشت هفته استاندارد، بر تولید محصولات با کیفیت و مرغوب در این مجموعه تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی شرکت پاکسان، شهریار محمدی راد مدیرعامل این شرکت با صدور پیامی به مناسبت هفته استاندارد، ضمن تبریک و گرامیداشت این هفته بر تولید محصولات با کیفیت و مرغوب در این…

مشاهده
گام بلند پاكسان در بومی سازی سيستم كنترلی كمپرسورهای هوای فشرده

باهدف رفع وابستگی اين شركت به سامانه ها و قطعات خارجی، سيستم كنترلی كمپرسورهای هوای فشرده با تلاش نخبگان مجموعه پاكسان بومی سازی شد. به گزارش روابط عمومی شركت پاكسان، اين مجموعه با بهره‌مندی از نيروهای جوان و متخصص در زمينه های مختلف از جمله اتوماسيون صنعتی، توانسته است با تلاش شبانه روزی، عمده نيازهای…

مشاهده
بازدید مدیران ارشد بانک ملی از شرکت پاکسان

مجموعه پاکسان میزبان مدیران ارشد بانک ملی ایران بود. به گزارش روابط عمومی شرکت پاکسان، روز چهارشنبه 17 آبان ماه سال جاری این مجموعه میزبان مشاور عالی مدیرعامل و رئیس اداره سرمایه گذاری و امور شرکت های بانک ملی ایران بود. دکتر رضا رفیعا مشاور عالی مدیرعامل و مدیر حوزه مدیریت و روابط عمومی بانک…

مشاهده
رونمایی پودر سپيد پرايم واش | پاکسان همچنان به سلامت خانواده می اندیشد

شرکت پاکسان  به عنوان يكی از باسابقه ترين و بزرگترین شرکت تولیدکننده محصولات بهداشتی امروز 21 آبان ماه از محصول جدید خود رونمایی کرد . در این مراسم که با حضور دکتر مرادی (( مدیرعامل گروه صنایع بهشهر )) , دکتر حقی ((مدیرعامل هلدینگ شوینده )) و مدیران ارشد شرکتهای گلتاش و ساینا برگزار گردید…

مشاهده