نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی

نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی چگونه است؟

1401/03/16

همانطور که در یک مطلب در مورد نحوه استفاده از ماشین لباسشویی صحبت کردیم، حالا هم قصد داریم در مورد روش کار با ماشین ظرفشویی حرف بزنیم. این روزها که زندگی همه ما ماشینی شده، وجود برخی دستگاه‌ها مثل ماشین ظرفشویی در آشپزخانه اهمیت پیدا کرده است. حالا همه می‌خواهیم کارها را سریع‌تر و با کیفیت بهتری انجام دهیم.

اما برای کار با ماشین ظرفشویی و آشنایی با نحوه استفاده از آن به دلیل هوشمند بودن این دستگاه باید نکات زیادی را بدانید. برنامه‌های شستشو در این محصول گاهی باعث سردرگمی مصرف‌کننده می‌شود. اگر می‌خواهید با طرز کار ماشین ظرفشویی آشنا شوید، این مطلب را از دست ندهید.

نحوه کار با ماشین ظرفشویی

نحوه کار با ماشین ظرفشویی

یکی از راه‌های صرفه‌جویی در وقت، انرژی و حتی آب استفاده از ماشین ظرفشویی است. شاید بپرسید چطور این دستگاه به صرفه‌جویی در مصرف آب کمک می‌کند؟ به هر حال این محصول به نحوی طراحی شده است که بتواند ظروف را با کمترین مقدار آب و به شکل درست تمیز کند. در حالی که در روش سنتی شستشو با دست، مقدار زیادی آب به هدر می‌رود.

اما باید با فرآیند کار این دستگاه نیز آشنا باشید. چند نکته برای استفاده درست از ماشین‌های ظرفشویی وجود دارد که عبارت است از:

 • چیدن درست ظروف در دستگاه
 • استفاده از مواد شوینده مناسب
 • استفاده از برنامه شستشوی درست

طرز کار ماشین ظرفشویی

ابتدا حوضچه این ماشین از آب پر می‌شود و بعد در داخل دستگاه دمای آب بالا می‌رود. برای اینکه موادغذایی باقیمانده روی ظروف پاک شود، آب به صورت فواره و با فشار به سمت آن‌ها شلیک می‌شود. سپس این آب کثیف خالی می‌شود و دوباره آب گرم روی ظروف پاشیده می‌شود.

آبکشی و حرارت هم در مرحله بعد صورت می‌گیرد. حرارت دادن با هوا انجام می‌شود که ظروف را خشک و استریل می‌کند.

نکات مهم برای استفاده از ماشین ظرفشویی

برای اینکه ظرف‌های شما بعد از خارج کردن از دستگاه کامل تمیز شده باشند، رعایت نکات زیر لازم است:

لکه‌گیری ظروف قبل از چیدن در ماشین ظرفشویی

لکه‌گیری ظروف قبل از چیدن در ماشین ظرفشویی

لکه‌گیری به معنای گرفتن مواد غذایی باقی‌مانده از روی ظروف کثیف است. در مورد دستگاه‌های قدیمی این کار ضرورت داشت. زیرا فشار پاشش آب روی ظروف آنقدر زیاد نبود که بتواند باقیمانده موادغذایی را از روی ظروف بردارد. اما دستگاه‌هایی که از 7 سال پیش تاکنون تولید شده‌اند، قدرت عملکرد بهتری دارند.

همچنین در مورد ظروفی که غذای سوخته به آن‌ها چسبیده است، باید پیش از شستشو موادغذایی را از روی آن بردارید. برای سایر ظروف اگر حساسیت زیادی در مورد تمیز شدن ظروف دارید، بهتر است این کار را انجام دهید. البته در مورد دستگاه‌های هوشمند جدید این کار چندان ضرورتی ندارد.

بهتر است که قبل از خشک شدن موادغذایی، ظروف را در دستگاه قرار دهید و آن را روشن کنید. بعد از خشک شدن باقی‌مانده موادغذایی، شستشو سخت‌تر می‌شود و مصرف آب افزایش می‌یابد.

نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از نکات مهم در نحوه استفاده از دستگاه ظرفشویی چیدمان درست ظروف است. قبل از هر چیز باید بدانید که دستگاه باید به طور کامل باید پر شود. زیرا پرنشدن ظرفیت ظرفشویی به آن آسیب می‌رساند و باعث هدر رفتن آب و انرژی دستگاه می‌شود. همچنین اگر دستگاه را بیش از حد پر کنید، به آن صدمه می زند و ظروف هم به خوبی تمیز نمی‌شوند.

برای چیدن درست ظروف در ماشین ظرفشویی موارد زیر را درنظر داشته باشید:

 • در قفسه پایین، ظرف‌های بلندتر را در اطراف و پشت دستگاه قرار دهید. زیرا این ظروف مانع از رسیدن آب داغ به سایر ظروف می‌شود. پس باید به شکل صحیح در قفسه قرار بگیرند.
 • همیشه ظروف کوچک مثل کاسه‌های ماست‌خوری و سس‌خوری را در مرکز قفسه قرار دهید.
 • لیوان، استکان و ماگ‌ها را در قفسه بالای دستگاه قرار دهید. این قسمت به طور اختصاصی برای لیوان‌هاست. از چسباندن لیوان‌ها به همدیگر خودداری کنید. زیرا لبه‌ها و قسمت بیرونی لیوان تمیز نمی‌شود و در اثر برخورد با هم ممکن است شکسته شوند.
 • برای چیدن ظروف پلاستیکی آن‌ها را در قسمتی قرار دهید که به المنت دستگاه نزدیک نباشد. ممکن است به دلیل حرارت بالا آسیب ببینند. بهترین جا برای ظروف پلاستیک، قفسه پایین یا بالاست. این ظروف را در مرکز دستگاه قرار ندهید.
 • ماهیتابه، قابلمه و … را در قفسه پایین جا دهید.
 • در قفسه‌های مرکزی دستگاه همیشه بشقاب‌ها و قاشق‌ها را قرار دهید. مرکز دستگاه جایی است که ظروف را تمیزتر می‌کند. پس هر ظرفی که کثیف‌تر است، در اینجا قرار بگیرد. برخی از دستگاه‌ها دارای قفسه مخصوص قاشق هستند.
 • قاشق و چنگال باید به نحوی در دستگاه قرار بگیرد که دسته‌های آن‌ها رو به پایین باشد. البته نباید جلوی بازوی اسپری کننده ظرفشویی را بگیرد. برای کفگیره و ملاقه که دسته بلند دارند، آن‌ها را به صورت خوابیده در قفسه بالا قرار دهید.

استفاده از شوینده مناسب برای دستگاه

پودر ماشین ظرفشویی پوش، شوینده مناسب برای دستگاه

یک قسمت مهم در نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی به راهنمای استفاده از شوینده اختصاص دارد. در واقع بخش مهمی از روند تمیز شدن ظروف شما به نوع شوینده‌ای که استفاده می‌کنید، بستگی دارد.

در ارتباط با استفاده از پودر ماشین ظرفشویی باید چند نکته مهم را مدنظر داشته باشید:

 • مقدار مواد شوینده در دستگاه باید به اندازه کافی باشد. اگر مقدار آن را زیاد کنید، به معنای تمیز شدن بهتر ظروف نیست. حتی ممکن است جای کف و رد مواد شوینده روی ظروف باقی بماند. همچنین روی دیواره ماشین ظرفشویی هم لکه ایجاد می‌شود.
 • برای انتخاب بهترین برند شوینده چندین محصول مختلف را امتحان کنید. هر دستگاهی با یک نوع شوینده سازگار است.
 • دستورالعمل استفاده از شوینده‌ها را اجرا کنید. هر شوینده کیفیت خاص خود را دارد و مقدار استفاده از آن با شوینده دیگر متفاوت است.
 • برای تمیزتر شدن لیوان‌ها و استکان‌ها می‌توانید مقداری سرکه سفید در مخزن شوینده بریزید. این کار باعث شفاف شدن این ظروف می‌شود.
 • اگر از قرص فول برای دستگاه استفاده کنید، دیگر نیازی به شوینده ندارید.
 • مخزن پودر ماشین ظرفشویی در کنار مخزن جلادهنده است. شوینده فقط باید در مخزن مخصوص قرار بگیرد.
 • نمک ماشین ظرفشویی احیاسازی رزین است که برای زیبایی و شفاف شدن ظروف کاربرد دارد.
 • در داخل ظرفشویی یک درب و در داخل آن یک مخزن نمک قرار دارد که باید نمک دستگاه را در این مخزن بریزید.
 • در کنار مخزن شوینده، مخزن جلادهنده قرار دارد. این مخزن درجه و چراغ هشدار هم دارد. باید درجه آن را روی عدد یک بگذارید.

راهنمای استفاده از قرص ظرفشویی

استفاده از قرص ظرفشویی

بسیاری از مصرف‌کننده‌های ماشین ظرفشویی در کنار شوینده، به قرص ماشین ظرفشویی هم علاقه دارند و می‌خواهند ظرف‌هایشان تمیز و شفاف شود. قرص‌هایی که برای این دستگاه کاربرد دارد، از مواد جلادهنده مثل مکمل آبکشی ماشین ظرفشویی پوش، شوینده و نمک تشکیل شده‌اند. بنابراین با استفاده از قرص کامل دیگر به شوینده و نمک نیاز ندارید.

اما برای نحوه استفاده از قرص ماشین ظرفشویی به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • قرص را باید در قسمت محفظه قرص قرار دهید. این مخزن در قسمت بدنه دستگاه قرار دارد.
 • شما می‌توانید قرص را در قسمت کف دستگاه هم بیندازید. به محض برخورد آب گرم، ذوب می‌شود و در فرآیند شستشو ظرف‌ها را تمیز می‌کند.

تنظیمات ماشین ظرفشویی و برنامه‌های شستشوی ظروف

تنظیمات ماشین ظرفشویی و برنامه شستشوی ظروف

برای نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی باید زمانبندی هم مناسب با نوع ظروف و میزان کثیفی و چرب بودن آن ها انتخاب شود. تنظیمات این دستگاه به نحوی است که می‌توانید میزان شستشوی آن را کم یا زیاد انتخاب کنید. اگر ظروف چرب و خیلی کثیف باشد، می‌توانید با تنظیمات شستشوی قدرتمند، آن‌ها را تمیز تحویل بگیرید.

روی دستگاه برنامه‌های شستشو وجود دارد. برای اینکه از دستگاه درست استفاده کنید، آشنایی با این برنامه‌های شستشو ماشین ظرفشویی ضرورت دارد. برنامه‌های روی اکثر دستگاه‌ها در بازار عبارت است از:

 • Power: یکی از دکمه‌های اصلی روی دستگاه که همه برندها آن را دارند، دکمه پاور است که برای روشن کردن ظرفشویی کاربرد دارد.
 • Normal cycle: اگر ظروف کثیف نیستند و می‌خواهید بدون روشن شدن المنت و با آب ملایم آن‌ها را بشویید، این برنامه را بزنید.
 • Auto/sensor/smart wash: این برنامه شستشو در همه ماشین‌ظرفشویی‌ها نیست و تنها برخی از برندها این قابلیت را دارند. این برنامه به صورت خودکار فرآیند شستشو را انجام می‌دهد. یعنی مدت زمان شستشو و درجه حرارت آب براساس کثیفی ظروف به صورت خودکار توسط دستگاه انتخاب می‌شود.
 • Pots & pans: برای شستشن ظروف بزرگ از قبیل قابلمه و تابه باید این برنامه را انتخاب کنید.
 • Extra hot: این برنامه ماشین ظرفشویی می‌تواند دمای آب را تا بیش از ۸۰ درجه سانتی گراد افزایش دهد. زمانی این برنامه را انتخاب کنید که ظروف بیش از حد کثیف هستند و در مقابل حرارت بالا هم مقاومت دارند.
 • Sani wash/ antibacterial cycle: از این برنامه می‌توانید برای شستشو در حالت ضد باکتری استفاده کنید. با انتخاب این برنامه شستشو، دمای آب بالا می‌رود و ظروف استریل می‌شوند. برای از بین بردن برخی موادغذایی مضر از روی ظروف (مثل بوی بد ماهی) از این برنامه استفاده کنید.
 • Eco/ ewash / Energy-Save: برنامه اکو در برخی از محصولات برندهای محبوب وجود دارد. این برنامه قادر است دمای آب را کاهش دهد و در مقابل با افزایش زمان شستشو، ظروف را تمیز کند. این برنامه در صرفه‌جویی آب و برق تاثیر دارد. برای مثال اگر زمان شستشو یک ساعت طول بکشد، ممکن است زمان را به 3 ساعت برساند.
 • Aqua sensor: این برنامه همان دکمه حسگر آب است که میزان کثیف بودن آب در زمان شستشوی ظروف را تشخیص می‌دهد. حالا اگر میزان کثیف شدن آب زیاد تشخیص داده شود، برنامه شستشوی اصلی انتخاب می‌شود.
 • Intensive zone: این برنامه شستشو تقریبا در محصولات اغلب برندهای بازار وجود دارد و می‌توانید از آن برای شستن ظروف بزرگ مثل قابلمه و ماهی‌تابه استفاده کنید.
 • Rinse cycle: این برنامه برای آبکشی ظروف در ماشین ظرفشویی کاربرد دارد.
 • Child lock: از دکمه های کاربردی روی تمامی ماشین‌های ظرفشویی از برندهای مختلف دکمه قفل کودک است. با زدن این دکمه کودکان دیگر قادر به تغییر برنامه دستگاه نیستند.
 • Salt/ rinse: وقتی روی این دکمه بزنید، دو چراغ روشن می‌شود که به معنای دستور پر کردن مخزن نمک و مایع براق کننده است. اگر می‌خواهید ظروف بلور و کریستالی شما شفاف شود، این برنامه را انتخاب کنید.

نمک ماشین ظرفشویی پوش

 • Rinse & Hold: اگر ظروف بیش از حد کثیف است و می‌خواهید زمان بیشتری شسته شوند، با زدن روی این برنامه، جت‌های آب فعال می‌شود. با پاشش پرفشار آب روی ظروف، موادغذایی، آلودگی و چربی روی ظروف به طور کامل از روی آن پاک می‌شود.
 • Super silence 40-45: برخی از ماشین‌های ظرفشویی دارای این برنامه هستند که صدای شستشو را کاهش می‌دهد. به طوری که صدا بین ۴۰ تا ۴۵ دسی‌بل عایق می‌شود.
 • Delay start: این برنامه شستشو یعنی شروع با تاخیر است. وقتی ظروف را در دستگاه چیده‌اید ولی فرصت شستشو و بیرون آوردنشان را ندارید، یا قصد استراحت دارید، می‌توانید این برنامه را از 1 تا 24 ساعت تعیین کنید.
 • Gentle: این برنامه برای شستشو با صرفه‌جویی در مصرف آب و انرژی برق انجام می‌شود. در واقع عملکردی شبیه به اکو دارد.
 • Quick / Express / Fast / Rapid / Turbo Wash: اگر ظروف خیلی کثیف نیست و خیلی سریع می‌توان آن‌ها را شست، از این برنامه‌ها استفاده کنید. شستشوی سریع در مدت زمان نیم‌ساعت ظروف را تمیز می‌کند. در این حالت هم دمای آب به 50 درجه می‌رسد. البته ناگفته نماند که با انتخاب این برنامه، میزان مصرف آب بالا می‌رود.
 • Delicate / Glass / China / crystal / Light wash: وقتی قرار است ظروف شکننده مانند ظروف بلوری، کریستال و چینی را بشویید که نسبت به حرارت بالا حساس هستند، باید برنامه مربوط به هر متریال را انتخاب کنید. برای مثال در شستن ظروف شیشه‌ای، برنامه Glass و برای ظروف چینی برنامه China را انتخاب کنید.
 • Pre-wash / Rinse only / Rinse Wash: این برنامه برای شستشوی میوه و ظروفی که خیلی کثیف نیستند، کاربرد دارد. در واقع زمانی که بخواهید ظروف را بدون استفاده از مواد شوینده بشویید، این برنامه کاربرد دارد. برای مثال وقتی روی ظروف فقط گرد و غبار نشسته و فقط می‌خواهید با آب خالی آن‌ها را شویید، این گزینه را انتخاب کنید.

این برنامه را باید زمانی انتخاب کنید که هنوز دستگاه کامل پر نشده و تا پر شدن آن زمان باقی مانده است.

نحوه کار با ماشین ظرفشویی

آموزش کار با ماشین ظرفشویی

در این مطلب تلاش کردیم شما را با نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی از چیدمان ظروف تا برنامه‌های دستگاه آشنا کنیم. یکی از شروط اصلی کارکرد درست ماشین ظرفشویی، آشنایی با نحوه استفاده درست از این دستگاه است. چیدمان نادرست، تکمیل نشدن ظرفیت دستگاه، استفاده از مواد شوینده ناسازگار با ظرفشویی و نداشتن اطلاعات برای استفاده از برنامه‌ها، در فرآیند شستشو خلل ایجاد می‌کند. در نهایت آنطور که انتظار دارید ظرف‌ها تمیز، شفاف و معطر نمی‌شوند.

امیدواریم با خواندن این مطلب اطلاعات کافی را بدست آورده باشید. منتظر دریافت دیدگاه‌های شما در این زمینه هستیم.

مدیر سایت

یک پاسخ به “نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی چگونه است؟”

 1. zkvd گفت:

  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های عالی برای تمیز کردن حمام و دستشویی + ترفند برق انداختن سنگ توالت
در این مقاله به برخی از روش‌های تمیز کردن حمام و دستشویی، برق انداختن سنگ توالت، معرفی بهترین جرمگیر و همچنین ترفندهای پاکسازی عمیق این فضاها اشاره می‌کنیم.
مشاهده
مراحل تمیز کردن سینک ظرفشویی آشپزخانه + ترفند برق انداختن آن
برق انداختن و تمیز کردن سینک ظرفشویی کار سختی نیست و تنها با چند ماده اولیه و ساده همراه با صرف زمان کوتاهی می‌توانید آن را به درخشش اول خود بازگردانید.
مشاهده
شستن لباس نخی بدون آبرفت | چگونه از آب رفتن لباس نخی جلوگیری کنیم؟
در این مقاله از شرکت پاکسان، به رازهای حفظ سایز و فرم لباس‌های نخی و روش‌های شستن لباس نخی بدون آبرفت می‌پردازیم.
مشاهده
چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟
لکه‌های قهوه‌ای باقی مانده چای روی فنجان می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. در این مقاله راهکارهای پاک کردن لکه چای و قهوه روی لیوان را بررسی کرده‌ایم.
مشاهده
4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده
6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده