آیا می توان از پودر دستی برای ماشین لباسشویی استفاده نمود؟

آیا می توان از پودر دستی برای ماشین لباسشویی استفاده نمود؟

1399/09/18

پودر دستی برای ماشین لباسشویی

شوینده ها به شکل بسیار متنوعی در بازار موجود هستند. هر یک از این مواد شوینده مخصوص شستشوی نوع خاصی از لباس ها بوده و کاربردهای خاص خود را دارد؛ برخی از پودرهای لباسشویی مخصوص شستشوی با دست و برخی دیگر مخصوص ماشین های لباسشویی هستند. با این حال همچنان این سوال در ذهن برخی از افراد وجود دارد که «آیا می توان از پودر دستی برای ماشین لباسشویی استفاده نمود؟». در این مطلب به طور کامل این مسئله را بررسی نموده و به این سوال پاسخ داده ایم.

تفاوت پودر دستی و ماشینی

تفاوت پودر دستی و ماشینی

پیش تر هم گفتیم که شوینده ها در انواع مختلفی در بازار موجود هستند. انواع پودری، مایع، آنزیم دار، بدون آنزیم و … تنها نمونه هایی از شوینده ها به شمار می روند. مایع لباسشویی برای شستشوی مکرر لباس ها مناسب بوده و امکان ایجاد آسیب برای بافت لباس را به حداقل ممکن می رساند. از سوی دیگر، پودرهای لباسشویی در دو نوع دستی و ماشینی تولید می شوند. پودرهای ماشینی حاوی آنزیم های مختلف بوده و زمان شست و شو را به طور چشمگیری کاهش می دهند. این در حالی است که پودرهای دستی مخصوص شستشوی لباس ها با دست می باشد و از ایجاد آسیب های پوستی جلوگیری می کند.

ترکیبات پودر دستی

ترکیبات پودر دستی به گونه ای تعیین شده است که از ایجاد آسیب های احتمالی برای پوست جلوگیری نماید. این دسته از پودرهای لباسشویی در تماس با آب به سرعت حل شده و کف مناسبی ایجاد می کنند. این نکته موجب شده است تا شستشوی لباس ها با استفاده از پودرهای دستی با سرعت بیشتر و در نتیجه طی مدت زمان کوتاه تری انجام شود. به این ترتیب مدت زمان تماس پوست دست شما با مواد شوینده کاهش یافته و احتمال بروز آسیب های پوستی به حداقل ممکن می رسد.

استفاده از پودر دستی در ماشین لباسشویی

بسیاری از افراد می پرسند که «آیا می توان پودر دستی را جایگزین پودر ماشینی نمود؟»؛ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر! در بخش قبلی گفتیم که پودر دستی قدرت کف بالایی داشته و در تماس با آب به سرعت کف تولید می کند. به همین علت با جایگزین کردن پودر ماشینی با پودر دستی، کف ایجاد شده از کنترل خارج شده و ممکن است از ظرفیت ماشین لباسشویی شما فراتر برود. در چنین شرایطی کف اضافی وارد محفظه ماشین لباسشویی شده و از طریق آن از ماشین خارج می شود. این کار با چند بار تکرار باعث آسیب دیدن ماشین لباسشویی می شود. علاوه بر این، ماشین های لباسشویی برای شستشوی میزان تعیین شده کف تنظیم و برنامه ریزی شده اند. ایجاد کف بیش از حد تعیین شده، مانع از آبکشی درست و کامل لباس های شما می شود.

استفاده از پودر دستی در ماشین لباسشویی

طرز صحیح استفاده از ماشین لباسشویی

آگاهی از طرز صحیح استفاده از ماشین لباسشویی و رعایت آن به عملکرد هرچه بهتر و بهبود طول عمر آن کمک می کند. اولین گام در استفاده از ماشین لباسشویی، انتخاب شوینده مناسب است. هنگام خرید پودر لباسشویی به موارد زیر توجه نمایید:

 1. آنزیم های موجود در پودر باید برای شما کارآمد باشند.
 2. پودر لباسشویی با بسته بندی مناسبی ارائه شده باشد.
 3. پودر لباسشویی باید در هر دمایی به راحتی در آب حل شود.
 4. شوینده انتخابی شما باید طبق استانداردهای خاصی تولید شده باشد. آیا شرکت تولید کننده آن طبق استانداردها عمل می کند؟
 5. رایحه پودر لباسشویی تا مدتی روی لباس ها باقی می ماند؛ بنابراین باید رایحه ای دلپذیر و خوشایند داشته باشد.
 6. شوینده ها با هدف از بین بردن لکه ها و کثیفی های روی لباس مورد استفاده قرار می گیرند. به همین علت قدرت پاک کنندگی پودر یکی از مهم ترین خواص آن است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
 7. بهتر است از پودر لباسشویی استفاده نمایید که برای انواع البسه و منسوجات قابل استفاده بوده و محدودیتی در استفاده از آن نداشته باشید.

استفاده از شامپو در ماشین لباسشویی

در میان مواد شوینده و بهداشتی، صابون ها و شامپوها بیشترین قدرت را برای تولید کف دارند. استفاده از شامپو در ماشین لباسشویی تاثیری به مراتب شدیدتر از پودر دستی بر جای خواهد گذاشت. تنها کافی است از میزان کمی شامپو در شستشوی لباس های خود با ماشین لباسشویی استفاده نمایید تا کف تولید شده وارد سیستم داخلی ماشین لباسشویی شما شده و به آن آسیب بزند. علاوه بر این، لباس های شما نیز به درستی شسته نشده و چرک ها به طور کامل از بین نخواهند رفت. همچنین ممکن است کف های ایجاد شده روی لباس به خوبی شسته نشده و روی لباس باقی بماند. این کار علاوه بر تمیز نکردن لباس ها، می تواند به پوسیده شدن آن ها نیز منجر شود.

وایتکس در ماشین لباسشویی

همان طور که از نام این محصول نیز پیداست، وایتکس قدرت بالایی در سفید کردن لباس ها و سطوح دارد. قدرت بالای این ماده شیمیایی موجب شده است تا تماس طولانی مدت آن با البسه و سطوح، باعث پوسیدگی و از بین رفتن آن ها شود. استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی دقیقا به همین دلیل توصیه نمی شود. با این کار، لباس های شما مدتی نسبتا طولانی در تماس با وایتکس قرار گرفته و امکان پوسیده شدن آن ها وجود دارد. همچنین توجه داشته باشید استفاده از وایتکس تنها برای شستشوی لباس های سفید و تنها با دست مناسب می باشد. در غیر این صورت، رنگ لباس های شما از بین رفته و از عمر مفید آن ها کاسته می شود.

راه صحیح شستشوی دستی

برای دستیابی سریع و بهتر به نتیجه مطلوب از شستشوی لباس ها با دست، توصیه می شود از مراحل زیر پیروی نمایید:

 1. از لکه بر مناسب استفاده نمایید.
 2. یک تشت آب با دمای مناسب لباس خود آماده کنید.
 3. پودر لباسشویی دستی را به تشت آب اضافه نمایید.
 4. مدتی صبر کنید تا پودر به طور کامل در آب حل شود.
 5. دکمه و زیپ لباس را ببندید.
 6. لباس را در تشت آب قرار دهید.
 7. لباس را به آرامی چنگ زده و بشویید.
 8. به مدت 15 دقیقه لباس را در تشت آب و کف نگاه دارید.
 9. با توجه به دمای مناسب لباس، آن را ترجیحا با آب سرد آبکشی نمایید.
 10. رطوبت لباس را بدون پیچاندن و به آرامی خارج نمایید.
 11. لباس را روی یک حوله خشک و تمیز قرار داده و آن را لوله کنید.
 12. با فشار دادن حوله لوله شده، رطوبت اضافی لباس به حوله جذب شده و از لباس خارج می شود.
 13. در پایان لباس را در هوای آزاد قرار دهید تا به طور کامل خشک شود.

راه صحیح شستشوی دستی با پودر دستی

علت حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی

حل نشدن پودر در ماشین لباسشویی یکی از بزرگترین مشکلاتی است که ممکن است افراد هنگام شستشوی لباس های خود با آن رو به رو شوند. این اتفاق یکی از دلایل اصلی ایجاد سفیدک و لک روی لباس ها پس از شست و شو می باشد. این مشکل ممکن است بر اثر دلایل متعددی ایجاد شده باشد؛ دمای نامناسب آب، استفاده از شوینده نامرغوب، استفاده بیش از حد از پودر، سختی آب، کثیف بودن جاپودری و … از جمله مواردی هستند که می توانند باعث بروز چنین مشکلی شده باشند.

بهترین مارک پودر لباسشویی

برندهای متعددی نسبت به تولید انواع پودرهای لباسشویی اقدام نموده اند. شرکت پاکسان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به عنوان یکی از قدیمی ترین شرکت های فعال در حوزه تولید مواد شوینده و بهداشتی، تنوع بالایی از این محصولات را در قالب برندهای متعدد ارائه داده است. پودرهای لباسشویی تولید شده توسط شرکت پاکسان در دو نوع دستی و ماشینی تولید می شوند. برخی از نمونه های تولید شده توسط این شرکت عبارت است از:

پودر لباسشویی سپید 3+، بهترین مارک پودر لباسشویی

کیفیت بالای تولیدات این شرکت موجب شده است تا طرفدارانی خارج از ایران نیز داشته باشد. از این رو شرکت پاکسان برخی از محصولات خود را مخصوص صادرات به کشورهای دیگر تولید می نماید. پودرهای لباسشویی صادراتی پاکسان به شرح زیر است:

پودر لباسشویی سردا، مخصوص شستشوی دستی

سوالات متداول

 1. آیا می توان از مواد شوینده دیگری برای ماشین لباسشویی استفاده نمود؟

خیر، پودرهای لباسشویی ماشینی مطابق با قدرت آبکشی و ظرفیت ماشین های لباسشویی تولید شده اند. استفاده از هر ماده شوینده دیگری، این تعادل را بر هم زده و مانع از عملکرد مناسب دستگاه می شود.

 1. آیا استفاده از مواد شوینده بیشتر، باعث تمیزی بهتر می شود؟

خیر، با این کار مواد شوینده بیشتری به بافت لباس ها نفوذ کرده و باعث سخت تر شدن آبکشی آن ها می شود. همچنین به مرور زمان باعث ته نشین شدن پودر در ماشین یا تشت شده و رسوب و آلودگی ایجاد می کند.

 1. چگونه ماشین لباسشویی را ضدعفونی کنیم؟

برای این کار تنها کافی است یک بار ماشین لباسشویی خود را در حالتی که کاملا خالی بوده و هیچ لباسی در آن قرار ندارد، روشن نمایید. استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس در محفظه شوینده باعث ضدعفونی ماشین لباسشویی شما می شود.

 1. چه لباس هایی را با دست بشوییم؟

لباس های زیر به راحتی میکروب و آلودگی ها را به خود جذب می کنند، توصیه می شود این لباس ها را با دست بشویید تا آلودگی و چرک سایر لباس ها را به خود جذب نکنند. همچنین بهتر است لباس های پشمی، ابریشمی، حریر و به طور کلی لباس های با پارچه های حساس و لطیف را با دست بشویید تا احتمال ایجاد آسیب های احتمالی به کمترین میزان ممکن برسد.

مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات طلایی
در این مقاله به طور کامل به روش‌های مختلف برق انداختن، رسوب‌زدایی، جرمگیری و تمیز کردن شیرآلات طلایی می‌پردازیم تا رازهای درخشش ابدی آن‌ها را برایتان فاش کنیم.
مشاهده
6 ترفند برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات
برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات سفید، استیل، طلایی و برنز به راحتی امکان‌پذیر است! کافی است این ترفندها را بدانید تا دیگر نگران تمیز کردن شیرآلات منزل نباشید.
مشاهده
راهکارهای کاربردی برای پاک کردن لکه شاتوت
برای پاک کردن لکه شاتوت، می‌توانید از راه حل‌هایی که توسط متخصصان ارائه شده، استفاده کنید. در این مقاله، راه‌ها و مراحل پاک کردن لکه شاتوت را بررسی خواهیم کرد.
مشاهده
بهترین روش شستن چادر مشکی بدون بور شدن
نحوه صحیح شستن چادر مشکی به حفظ زیبایی، دوام و کیفیت آن کمک می‌کند. ثبات رنگ، حفظ بافت چادر، جلوگیری از بور شدن و ... از دیگر نتایج انجام صحیح این کار است.
مشاهده
بهترین شیوه تمیز کردن راه پله + ترفندهای کاربردی
در این مقاله به ترفندهایی برای تمیز کردن راه پله می‌پردازیم تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان، بیشترین تاثیرگذاری را بر پاکیزگی و زیبایی محیط خانه خود داشته باشید.
مشاهده
راهکارهای پاک کردن آدامس از لباس، فرش و سطوح مختلف
احتمالا شما هم تجربه ناخوشایند دست زدن به آدامسی که زیر نیمکت مدارس چسبیده شده را داشته‌اید. از آن بدتر زمانی است که همان آدامس، روی صندلی باشد و شما روی آن بنشینید. برای پاک کردن آدامس از لباس، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم.
مشاهده
نکات خانه تکانی عید سریع، آسان و قدم به قدم + چک‌لیست
این روزها، همه با تمیز و مرتب کردن خانه، برای سال جدید آماده می‌شوند. شناخت بهترین روش خانه تکانی به شما کمک می‌کند این کار را بهتر و سریعتر انجام دهید.
مشاهده