قفسه هاي بي رقيب در سايه وفاداري مصرف كنندگان

پاکسان به سلامت خانواده می اندیشد.

قفسه هاي بي رقيب در سايه وفاداري مصرف كنندگان

قفسه هاي بي رقيب در سايه وفاداري مصرف كنندگان

پايگاه خبري تحليلي پاکسان نيوز: دولت يازدهم با اجراي طرح تحول سلامت، در واقع گام‌هاي مهمي را براي بهبود وضعيت سلامت شهروندان برداشت و صد البته در اين ميان با برنامه هدفمند و تخصيص بودجه قابل توجه، هزينه‌هاي درمان را براي مردم كاهش داد تا هموطنان به هنگام بيماري هيچ رنجي جز نگهداري و پرستاري بيمار نداشته باشند.

انتظار مي‌رود تا دولت دوازدهم به سياق پيشين، بازهم سلامت شهروندان را در كانون توجه خود قرار دهد، البته توصيه مي‌شود اين بار "پيشگيري مهمتر از درمان" به عنوان اولویت برتر اعلام شود. صنعت شوينده اين سال‌ها توانسته است پا به پاي دولت در خدمت سلامت شهروندان باشد، هزينه آن را هم نه از جيب دولت، كه خود پرداخت كرده است. سازمان حمايت از حقوق مصرف كنندگان و توليدكنندگان طي سال‌هاي اخير اجازه افزايش قيمت جدي و متناسب با افزايش هزينه‌ها را به صنعت شوينده كشور نداده است. از طرفي گسترش روزافزون تولیدات بی‌کیفیت زیرپله‌ای که عموماً از برندهای معتبر داخلی کپی برداری ناشیانه می‌کنند و از سوي ديگر واردات بي‌رويه شوينده‌ها و مواد آرايشي و بهداشتي با جذابيت‌هاي آنچناني به عنوان مكمل ذكر شده، فشار را بر روي اين صنعت افزايش داده است.

     خوانندگان اين سطور نيك مي‌دانند كه واردات مبتني بر دامپينگ كه گاه به صورت قاچاق نيز وارد كشور شده و با عدم پرداخت حقوق و عوارض قانوني به زيان توليدكنندگان داخلي دامن مي‌زنند، چه بر سر برخي صنايع آورده و آنها را از چرخه توليد خارج كرده و در سالي كه به فرموده مقام معظم رهبري سال "اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال" است، هم در روند ايجاد اشتغال خلل وارد نموده و هم توليد را زمين گير كرده است. در اين ميان صنعت شوينده توانسته است با غلبه بر اين محدوديت‌ها، نه تنها خود را سرپا نگه داشته ، بلكه بخش اعظمي از بازارهاي منطقه را نيز تسخير كند.

آنچه پشتوانه صنعت شوينده بوده و مانع از گرفتار شدنش در گرداب رقباي خارجي شده فقط و فقط حمايت مردم و وفاداري مثال زدني آنان به استفاده از توليدات با كيفيت و خوشنام داخلي است.

   مردم صد البته حق دارند كه در برابر پول پرداختي، كالاي با كيفيت مصرف نمايند و صِرف تعهد به توليد داخلي چاره ساز نيست. دو عامل كيفيت و قيمت عنصر تعيين كننده براي خريدار هستند و در هر دوي اين موارد، توليدكنندگان محصولات شوينده یک سر و گردن از حريفان خارجي و به عبارتي ميهمانان ناخوانده بالاتر بوده اند.

مصرف كننده ايراني، با ديدن برند‌هاي با كيفيتي مانند سپید، سيو، برف، گلي، رخشا و ... بي‌ملاحظه آنها را بر برند‌هاي خارجي ترجيح داده‌اند، چه آنكه در کنار قدمت این محصولات و نوستالژیک بودن آنها بارها كيفيت مطلوب آن را آزموده و مي‌دانند كه قفسه‌هاي توليد ايراني در اين بخش رقيب ندارند و با فاصله قیمتی قابل توجه با مشابه‌های خارجی تمام نیازهای یک مصرف‌کننده را به نحو احسن برآورده می‌کنند.

این در حالیست که همان برندهای خارجی در سایه خروج از مبحث قیمت‌گذاری و آزادی عمل در این بخش، برخلاف شرکت‌های داخلی از حاشیه سود بسیار بالایی برخوردار بوده و در سایه همین سودآوری با اختصاص بودجه‌های سرسام آور در بخش تبلیغات ذهن مصرف کنندگان را به انحاء مختلف و در رسانه‌های متفاوت بمباران تبلیغاتی می‌نمایند.

به هر حال در صنعت شوینده که تولیدات آن از نوع محصولات FMCG يا تندمصرف به حساب می‌آید، تبلیغات مستمر یکی از مزیت‌های رقابتی بسیار مهم و حائز اهمیت به شمار می‌آید که مع الاسف کمپانی‌های داخلی به دلایلی که به اختصار در بالا ذکر شد، از این مزیت رقابتی تا حدودی کم بهره اند.

با همه این تفاصیل وفاداری هموطنان عزیز به خرید و مصرف تولیدات داخلی که ملازم با ویژگی مهم کیفیت هستند تا به امروز مهمترین عامل بقاء و پویایی بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید محصولات شوینده بوده و این تولیدکنندگان امید دارند با حمایت جدی مسولان و تصمیم گیرندگان صنعت از کارخانجات تولید‌کننده شوینده و رفع موانع و مشکلات پیش روی آنها اقبال عمومی به خرید و مصرف برندهای خوشنام داخلی روز به روز افزایش یافته و هیچگاه شاهد مرگ یک برند معتبر داخلی نباشیم.

                                                                                                                                                                                                                 محمد زرين خواه

                                                                               مدير روابط عمومي شركت پاكسانسه شنبه 31 مرداد 1396