شرح زندگي بنيانگذار روابط عمومي ايران

پاکسان به سلامت خانواده می اندیشد.

شرح زندگي بنيانگذار روابط عمومي ايران

به بهانه هفته روابط عمومي؛

شرحي از زندگي دکتر حمید نطقی پدر روابط عمومی ایران

پايگاه خبري تحليلي پاکسان نيوز: دکتر حمید نطقی در 11 شهریور 1299هجری شمسی در تبریز متولد شد.

در دبستان« اتحاد نوبری » این شهر تحصیلات خود را ادامه داد.سپس با خانواده خویش به شهر آستارا مهاجرت نمود و در مدرسه ی حکیم نظامی این شهر به ادامه تحصیلات پرداخت.

دکتر نطقی سپس به تهران آمد و در دانشكده حقوق دانشگاه تهران به تحصیل مشغول شد و در سال 1321با درجة لیسانس فارغ التحصیل و بلافاصله ادامه تحصیل در رشتة حقوق قضایی تا مقطع دکترا در دانشگاه استانبول را آغاز کرد.

وی به سبب علاقه مندی به ادبیات و شعر در این دانشگاه با نشریه های ادبی شروع به همکاری نمود و در سال 1327به ایران بازگشت و ابتدا به کنسرسیوم نفت و سپس به شركت نفت ایران و انگلیس پیوست و به عنوان مشاور هیات مدیره کنسرسیوم و در شاخه ی ارتباط با مطبوعات اداره اطلاعات و انتشارات شرکت نفت مشغول به کار شد.

وی در سال 1330 به مدیریت روابط عمومی شرکت نفت منصوب شد و از آن زمان به بعد فعالیت های جدی خود را در زمینه ی روابط عمومی آغاز کرد.

پس از تاسیس موسسه عالی روزنامه نگاری و روابط عمومی در سال 1346 از دکتر نطقی جهت مدیریت گروه روابط عمومی و تدریس دروس تخصصی این رشته دعوت به عمل آمد، در نتیجه وی از شرکت ملی نفت ایران منفک وکار خود را به طور تمام وقت در این موسسه آغاز کرد.دكتر نطقي تا سال 1357 مصادف با انقلاب اسلامی خود به عنوان رئيس گروه آموزشی روابط عمومی همچنان باقی ماند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با توجه به حذف رشته ی روابط عمومی از نظام اموزشی کشور همچنان به فعالیت های آموزشی، پژوهشی و مشاوره ای خود با مدیران واحدهای روابط عمومی و دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی (نام جدید همان دانشگاه علوم ارتباطات) ادامه داد.

در پی تلاش های او و آقای دکتر کاظم معتمد نژاد و همکاری و هماهنگی مسئولان آموزش عالی کشور رشته ی علوم ارتباطات اجتماعی در سال 1368 مجددا در داخل دانشکده علامه طباطبایی احیا شد.
دكتر نطقي اولین فعا لیت خود را در زمینه روابط عمومی با ورود به شرکت ملی نفت ایران آغاز کرد و روابط عمومی نوین را در همین شرکت پایه گذاری کرد. هم زمان با راه اندازی موسسه عالی مطبوعات در روابط عمومی و سپس دانشکده ی علوم ارتباطات اجتماعی، به عنوان مدرس، تجربیاتش را به دانشجویان منتقل کرد و با شروع انقلاب فرهنگی در دانشگاه ها به تشکیل دوره های آموزش کوتاه مدت در زمینه روابط عمومی پرداخت.

دکتر نطقی به سبب تدوین و تالیف مقالات نخستین این رشته، تعریف و تبیین تعاریف و مفاهیم  آن، تدریس دوره های نخستین روابط عمومی و سخنرانی در نخستین سمینارهای روابط عمومی، پذیرش ریاست نخستین گروه آموزشی روابط عمومی در نظام آموزشی کشور و تألیف کتاب معتبر «مدیریت روابط عمومی» به عنوان پدر روابط عمومی ایران شناخته می‌شود.یکشنبه 28 اردیبهشت 1399