سوالات متداول

پاکسان به سلامت خانواده می اندیشد.

سوالات متداول
 • 1- همه تولید کننده‌ها ادعا می کنند شامپو یشان بهترین است . آیا واقعاً فرقی با هم دارند؟

  عوامل زيادي بر روي كيفيت شامپو تاثيرگذار هستند مانند:

  نوع مواد اوليه، درصد مواد اوليه، منبع مواد اوليه، اهميت دادن به كنترل‌هاي فيزيكو شيميايي، ميكروبي، ايمني بر روي مواد اوليه، محصول و هنگام ساخت، بررسي اثربخشي محصول، استفاده از ظرف با جنس مناسب، استفاده از تجهيزات مناسب در ساخت و بسته‌بندي، استفاده از نيروهاي انساني كارآزموده و آشنا به تكنولوژي روز، شرايط مناسب انبارش و حمل و نقل، رسيدگي به شكايات مشتريان و مد نظر قرار دادن پيشنهادهاي آنها، تعهد به رعايت قوانين و الزامات ملي و جهاني، داشتن گواهينامه استانداردهاي جهاني ISO و ...

  بدين ترتيب شامپوهاي توليد شده توسط توليد كننده‌هاي مختلف با يكديگر تفاوت دارند.

 • 2- آیا استفاده از شامپو بچه برای کسانی که پوست حساس دارند بهتر است؟

  خیر، تفاوت شامپوهای بچه با شامپوهای معمولی اندیس pH، نوع و غلظت مواد فعال آن است. اندیس pH شامپوهای بچه طوری تنظیم شده كه با pH چشم مطابقت داشته و میزان ریزش اشك را به حداقل می رساند. در حالی كه پوست سر به pH كمتری نیاز دارد. ضمناً ماده شوینده غالب در شامپوهای بچه از نوع آمفوتری است كه ضمن شویندگی كمتر، سازگاری بیشتری با مخاط چشم كودكان دارد. لذا استفاده از این شامپوها برای بزرگسالانی كه ترشح چربی پوست سر و آلودگی موی شان بیشتر است توصیه نمی شود. بنابراین به افرادی كه دارای پوست سر حساس هستند پیشنهاد می گردد به جای استفاده از شامپو بچه از شامپوهای ملایم استفاده نمایند.

 • 3- موي سرم شوره می زند ، چه نوع شامپوئی می تواند برای رفع این مشکل به من کمک کند؟

  عقيده بر اين است كه بزرگترين عامل ايجاد بيماري شوره يك نوع قارچ به اسم مالاسزيا فورفور (Malasezia furfur) مي‌باشد. اين قارچ به طور طبيعي در سطح پوست سر افراد وجود دارد ولي در هنگام ابتلا به شوره سر تعداد اين قارچ به دلايل نامعلومي زياد شده و به فرم بيماري‌زا تبديل مي‌شود.

  راحت‌ترين راه براي درمان شوره سر استفاده از شامپوهاي طبي ضدشوره (Anti-Dandruff) مي‌باشد زيرا شخص همراه با شستشوي سر، درمان را نيز انجام مي دهد. اين شامپوها بر اساس نوع ماده موثره موجود در آنها به چند دسته ذيل تقسيم مي‌شوند:

  1- شامپوهاي ضدشوره كراتوليتيك: مواد موثره موجود در اين نوع از شامپوها با‌ حل‌كردن‌ ماده‌ چسباننده‌ بين‌ سلولي‌ كه ‌پوسته‌ها را در لايه‌ شاخي‌ به‌ هم‌ متصل‌مي‌كند پوسته‌ريزي‌ را تسريع كرده‌ و در نتيجه ‌باعث‌ سست‌ شدن‌ كراتين‌ مي‌شود سپس پوسته‌هاي سر با شامپو شدن شسته مي‌شوند. اسيد ساليسيليك و سولفور داراي اين اثر مي‌باشند اين مواد به تنهايي و به صورت مخلوط به كار برده مي‌شوند.

  2- شامپوهاي ضدشوره تنظيم كننده كراتين سازي: اين‌ مواد با اثرات‌ ضد ميتوز باعث‌ كاهش‌ ساخت‌ و ساز سلول‌هاي‌ اپي‌تليال‌ و در نتيجه كاهش كراتينه شدن و پوسته‌ريزي مي‌شوند. زينك پيريتيون و كل تار از اين دسته مواد مي‌باشند. به‌ اثرات‌ ضد قارچ‌ و ضد باكتري زينك پيريتيون در بعضي از مقالات نيز اشاره شده است.

  3- شامپوهاي ضدشوره ضد ميكروبي: اين مواد با توجه به اثرات آنتي باكتريال خود باعث كاهش يا از بين رفتن قارچ مالاسزيا فورفور مي‌شوند. سلنيوم سولفايد، كتوكونازول، كليمبازول و پيروكتون الامين به اين صورت بر شوره تاثير مي‌گذارند. البته سلنيوم سولفايد با مكانيسم كاهش ساخت و ساز سلولي و به دنبال آن كاهش پوسته‌ريزي نيز عمل مي‌كند

  قايل ذكر است كه تعداد زيادي از شامپوهاي موجود در بازار  با استفاده از دو يا چند نوع ماده موثره فرموله شده‌اند كه اثربخشي آنها به اين ترتيب افزايش يافته و براي رفع شوره مقاوم و شديد بهتر و سريع‌تر عمل مي كنند.

  با استفاده از يكي از اين شامپوها مي‌توان شوره سر را در حد قابل كنترل، كاهش داد.

 • 4- برای آبکشی شامپو باید از آب سرد استفاده کنیم یا آب گرم؟

  برای آبكشی شامپو از آب گرم استفاده كنید تا شامپو به طور كامل از سطح مو خارج گردد. اما دمای آبكشی كاندیشنر بستگی به عواملی مانند ضخامت موی شما دارد. هرگز از آب داغ برای آبكشی موی خود استفاده نكنید. استفاده از آب سرد هم فقط برای كاندیشر كردن (حالت دادن) عمقی مو انجام می گردد.

 • 5- مدت زمان آبکشی شامپو تا چه حد باید باشد؟

  پس از استفاده از شامپو، موی خود را به خوبی و به طور كامل آبكشی نمایید تا هیچ اثری از كف شامپو روی موی شما باقی نمانده باشد. یادآوری می كنیم بر خلاف آبكشی كاندیشنر، برای آبكشی شامپو هر چه افراط كنید بهتر است البته صرفه جویی در مصرف آب را هم در نظر داشته باشید!). )

 • 6- آیا شامپوی نامناسب باعث ریزش موی سر می شود؟

  مردم وقتی شامپوی خود را عوض می كنند معمولا توجه بیش از حدی به حالت مو و پوست سر خود نشان می دهند. اگر بهبودی در وضعیت موهایشان حاصل شد آن را به فراورده جدید نسبت می دهند و بر عكس در صورتی كه وضعیت موهایشان بدتر شد، باز هم فراورده جدید را مقصر میدانند. مثلا ریزش طبیعی موهای خود را به شامپو جدید  نسبت می دهند.

  تحقیقات نشان داده تعداد كمی از مردم از نقش عواملی مانند شانه كردن، برس كردن ، تاثیرات مخرب مواد شیمیایی و یا حتی داروها، رژیم غذایی، بیماری یا ویژگی های توارثی در ریزش مو آگاه هستند.

  حقیقت آن است كه شامپوها به دلیل قرار داشتن پیاز مو در عمق سر باعث ریزش دائم مو نمی شوند. ضمن اینكه تاثیری بر میزان ریزش یا رشد مجدد آن در طول شبانه روز نیز ندارند.

 • 7- آیا استفاده مکرر از شامپو باعث کدر شدن و آسیب دیدن مو می گردد؟

  استفاده از شامپوهای نامناسب و عدم به كارگیری روش صحیح استفاده از شامپو، باعث كدورت و آسیب دیدگی موها می شود. در صورتی كه شامپوی مناسب موی خود را پیدا کرده و روش صحیح شامپوكردن و خشك كردن مو را آموختید، می توانید با خیال آسوده موی خود را هر روز یا چند بار در روز شستشو دهید.

 • 8- آیا شامپوی مورد استفاده باید هر چند وقت یکبار تعویض گردد؟

  این تصور از آنجا نشأت گرفته است كه در گذشته برخی شامپوها به علت محدودیت تواناییشان در زدودن كامل آلودگی های مو و پوست سر، به تدریج موجب تجمع برخی از آلودگی های خاص روی سر می شدند. بنابراین به مردم سفارش می شد كه هر چند وقت یكبار شامپوی خود را تعویض نموده تا این مشكل برطرف شود.

  اما در صورتی كه شامپوی مصرفی شما از نوع پیشرفته ای است كه باعث تجمع آلودگی روی سطح مو و پوست سر شما نمی شود، تعویض مكرر شامپو ضرورتی ندارد. البته وفاداری به یك نوع بخصوص شامپو نیز توصیه نمی شود، زیرا در دنیای مدرن امروز سالانه انواع شامپوهای جدید با خواص متنوع عرضه می گردد و عدم استفاده از آنها به صرف آنكه «محصولی كهاستفاده می كردیم امتحان خود را پس داده است!» محروم نمودن خود از پیشرفتهای تكنولوژی می باشد.
  ولي اگر بعد از چند بار استفاده شامپوهاي داراي نرم كنندگي بالا و به خصوص دو در يك، احساس مي كنيد موهاي شما  خشك شده و به هم مي‌چسبند، يكبار از شامپوي بدون نرم كننده (به اصطلاح
  Clarifying يا زداينده) استفاده نمائيد. شامپوي زداينده، مواد نرم كننده (كانديشنر) كه به مرور بر روي مو تجمع نموده‌اند (حالت Build Up) را شستشو مي‌دهد.

 • 9- ادعاهای ارائه شده در خمیر دندانها مانند سفید کننده بودن یا ویتامینه و ... چه تاثیری به دندانها و لثه دارد؟

   ادعاهاي رايج و معقول مطرح شده در خميردندان‌ها مانند سفيد كنندگي در صورت صحت و تطابق با مواد به كار رفته در فرمولاسيون مي‌تواند اثرات مثبتي بر دهان و دندان فرد بگذارد. به عنوان مثال خميردندان‌هاي سفيد كننده در صورت وجود تركيبات پيروفسفاتي در فرمولاسيون، مي‌توانند سبب پيشگيري از پوسيدگي دندان و يا در صورت وجود مواد اكسنده سبب سفيد شدن آن شوند.

 • 10- خمیر دندان را در چه فواصلی باید تعویض کرد آیا این کار برای دندان مفید است؟

  اگر از خميردندان‌هاي درماني (مانند حساسيت دنداني) استفاده نمي‌كنيد، تعويض خميردندان در بازه‌هاي زماني مشخص هيچ ضرورتي ندارد و اين تنها بسته به علاقه شماست كه بخواهيد تنوع در طعم‌هاي مختلف خميردندان داشته باشيد! بهتر است به جاي تعويض خميردندان به فراگيري و تمرين نحوه‌ي صحيح مسواك زدن بپردازيد و تنها در صورتي كه طعم خميردندان غير درماني‌ حال حاضرتان تكراري شده است به تجربه‌ ذائقه‌هاي جديد بپردازيد.

 1 2  
* نام و نام خانوادگی:
* پست الکترونیک:
* متن سوال:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید: